Πέμπτη 23 Δεκεμβρίου 2010

0 ΔΙΠΛΟ ΣΤΗΝ ΚΡΗΤΗ Ο ΓΠΣΧ

Ξέφυγε από τα άσχημα αποτελέσματα που ταλαιπωρούσαν τις τελευταίες αγωνιστικές τον Γυμναστικό Χαλκίδας και έκλεισε το 2010 με νίκη. Η ομάδα της Χαλκίδας κέρδισε χθες στο Ηράκλειο τον Εργοτέλη, στην παράταση με σκορ 84-91. Ο αγώνας ήταν για την 8η αγωνιστική που λόγο κακοκαιρίας είχαν αναβληθεί οι αγώνες τον Κρητικών. Με αυτή την νίκη ο ΓΠΣΧ, ανέβηκε στην 9η θέση.
Ο Εργοτέλης ήταν ο κυρίαρχος του παρκέ του Λίντου στο πρώτο ημίχρονο, πηγαίνοντας το παιχνίδι στα αποδυτήρια με 31-24. Ένα εκπληκτικό τρίτο δεκάλεπτο του Γυμναστικού, με 9-26, πήρε μεγάλο προβάδισμα στο τρίτο δεκάλεπτο, φτάνοντας το σκορ 40-50, υπέρ της ομάδας της Χαλκίδας. Οι Κρητικοί όμως, πίεσαν την Χαλκίδα και έστειλαν το παιχνίδι στην παράταση με σκορ 71-71. Στην παράταση ο ΓΠΣΧ ήταν καλύτερος και πήρε το μεγάλο διπλό με σκορ 84-91.
Στο άλλο εξ' αναβολής παιχνίδι που πραγματοποιήθηκε το Ηράκλειο, κέρδισε εκτός έδρας το Ψυχικό με σκορ 74-81.
Για την 10η αγωνιστική, όπου θα πραγματοποιηθεί την Κυριακή 9 Ιανουαρίου του 2011, στις 17:00, ο ΓΠΣΧ θα ταξιδέψει στην Μυτιλήνη, όπου θα αντιμετωπίσει τον πολύ καλό Παπάδο Γέρας και η ΑΕΕΠ, θα φιλοξενήσει τον ισόβαθμο Αργοναύτη Τρίγλιας, στο κλειστό Πειραϊκής Πατραϊκής.

Εργοτέλης 84-91 ΓΠΣΧ (71-71 κ.α.)
Διαιτητές: Αντεριώνης - Παπανικολάου
Τα δεκάλεπτα: 20-12, 31-24, 40-50, 71-71 κ.α., 84-91 παρ.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Μανώλας 12 (2), Χαλκιαδάκης, Παπαδημητρίου, Παναγιωτάκης 2, Παπαδογιαννάκης 2, Πάντσιος 12 (3), Γεωργοπαπαδάκος 16 (1), Κυψέλης, Τσαμπάς 8, Γρύλος 17 (5), Παπαδημητρίου 12 (3), Σκανδαλος 2
ΓΠΣΧ (Βελισσαράκος): Κηρύκος 1, Αγγέλου, Μαυρομάτης, Γεωργίου 22 (2), Φωτίου 28 (6), Κατσούλας 11 (1), Καπελέρης 5 (1), Σαμουρέλης 12, Πούλος 6, Γέρεμιτς 9