Τρίτη 22 Φεβρουαρίου 2011

0 ΝΙΚΕΣ ΚΑΙ ΓΙΑ ΤΙΣ ΔΥΟ ΟΜΑΔΕΣ ΤΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

Νίκες για Γυμναστικό και Έξω Παναγίτσα οι οποίες νίκησαν τους Αργοναύτη Τριγλίας και Παλαιό Φάληρο αντίστοιχα.
Ο Γυμναστικός επικράτησε εντός έδρας του Αργοναύτη Τριγλίας με 78-68 και η Έξω Παναγίτσα επικράτησε εκτός έδρας του Παλαιού Φαλήρου με 59-60.

Ο Γυμναστικός παίζοντας επιθετικό μπάσκετ από την αρχή μέχρι το τέλος και με προβλήματα στην άμυνα έκλεισε το ημίχρονο με 42-35. Στο τρίτο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός αύξησε τη διαφορά στο 64-52 και στο τέταρτο δεκάλεπτο αν και έκανε μια διαφορά 15 πόντων πήρε τη νίκη με το πίνακα να γράφει το 78-68.
Αξίζει να αναφέρουμε τα λάθη που έκαναν οι διαιτητές και για τις δύο ομάδες.

Κορυφαίοι για τους νικητές ήταν οι: Γεωργίου, Κατσούλας και Πούλος, ενώ για τους φιλοξενούμενους οι: Τσιριγωτάκης και Προκόπης

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-18, 42-35, 64-52, 78-68

ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ (Βελισσαράκος): Γεωργίου 19 (2), Φωτίου 3 (1), Πούλος 14 (4), Κατσούλας 15 (1), Καπελέρης 5, Σαμουρέλης 13 (1), Βελισσαράκος 1, Γέρεμιτς 8, Μπακάμης, Αγγέλου.
ΑΡΓΟΝΑΥΤΗΣ (Χρυσόγελος): Προκόπης 12 (3), Μπαλαμπάνης 4, Κορκοσούρας 10, Τσίρος 6, Στράγκας 10, Δαγκλής 6, Τσιριγωτάκης 20 (4), Σπηλιώπουλος, Λιοσάτος.

Η Έξω Παναγίτσα ήθελε οπωσδήποτε τη νίκη απέναντι στο Παλαιό Φάληρο και την πήρε κάνοντας τα εύκολα δύσκολα.

Παίζοντας καλό μπάσκετ για 35' η ομάδα της Χαλκίδας είχε τον έλεγχο του αγώνα, αν και στο πρώτο δεκάλεπτο έχανε με 14-13. Το ημίχρονο έκλεισε με την ομάδα μας να προηγείται με 34-37.Στο τρίτο δεκάλεπτο η διαφορά αυξήθηκε με τον πίνακα να δείχνει το 45-54.Στο τελευταίο δεκάλεπτο η διαφορά είχε φτάσει στους 14 πόντους αλλά στα τρία λεπτά που απέμειναν το Παλαιό Φάληρο πήρε τα ηνία του αγώνα και προσπάθησε να κάνει την ανατροπή αλλά δε τα κατάφερε,με την ομάδα μας να φεύγει νικήτρια και τον πίνακα να γράφει το 59-60.

Κορυφαίοι για την ομάδα μας ήταν οι: Τσίτσης και Γυφτονικολός και για το Παλαιό Φάληρο οι: Αγγελόπουλος και Πατουλίδης.

ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-13, 34-37, 45-54, 59-60

ΠΑΛΑΙΟ ΦΑΛΗΡΟ (Γκανάς): Παπάνογλου 3 (1), Μίχαλος 2, Παπαδημητρίου 5 (1), Αγγελόπουλος 17 (1), Καραμπάτσος 5, Πατουλίδης 20, Μαδάκης 7 (1).
ΕΞΩ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Τσαούσης): Δέδες 5 (1), Κουτσογιάννης 6 (2), Παπακώστας 12 (1), Περούλης 7 (1), Τσίτσης 13 (2), Γυφτονικολός 13, Καλέργης 4, Ρουμελιώτης.