Τρίτη 15 Μαρτίου 2011

0 ΑΔΙΚΙΑ ΓΙΑ ΤΟΝ ΓΠΣΧ, ΑΝΕΤΑ Η ΑΕΕΠ

Αδικημένος ο Γυμναστικός Χαλκίδας στον αγώνα που έγινε την Κυριακή 13 Μαρτίου. Στάθηκε πολύ καλά ο Γυμναστικός απέναντι στον δεύτερο βαθμολογικά Φιλαθλητικό, αλλά οι διαιτητές Β. Κοντήλης και Κωνσταντινόπουλος, φρόντισαν να χαρίσουν την νίκη στην ομάδα του Ζωγράφου. Από την άλλη η Έξω Παναγίτσα, πέτυχε μία άνετη νίκη μέσα στην Ικαρία, απέναντι στον τελευταίο βαθμολογικά Ίκαρο.

Ένα πραγματικό ντέρμπι εξελίχτηκε στο κλειστό Κανήθου. Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός ήταν καλύτερος φτάνοντας το σκορ στο 18-13. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Φιλαθλητικός πίεσε με σκληρά μαρκαρίσματα και με την βοήθεια του διαιτητή Κωνσταντινόπουλου, αδιαφορώντας για τα σκληρό και αντιαθλητικό παιχνίδι που έκαναν οι παίχτες του Φιλαθλητικού στους Χαλκιδέους, βρήκε την λήξη του ημιχρόνου με 31-41 υπέρ των φιλοξενουμένων. Με πολύ καλή άμυνα και ώριμες επιθέσεις, ο Γυμναστικός μπήκε δυνατά στο τρίτο δεκάλεπτο μειώνοντας σε 51-54. Δυνατά συνέχισαν οι παίχτες της Χαλκίδας και στο τέταρτο δεκάλεπτο, όπου με σπουδαία άμυνα και επιθετικές λύσεις, κυρίως από τους Φωτίου και Σαμουρέλη, έφτασαν το παιχνίδι λίγο πριν την λήξη στο 66-66. Κάπου εκεί άρχισαν και τα ανάποδα σφυρίγματα που έκριναν το ματς. Πρώτα έδωσαν ένα ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ στον Κατσούλα, στερώντας την επίθεση για τον Γυμναστικό. Στην επόμενη επίθεση για τον Φιλαθλητικό, ο διαιτητής δίνει ξανά ανύπαρκτο αμυντικό φάουλ υπέρ του Φιλαθλητικού. Ο παίκτης του Φιλαθλητικού ευστόχησε στην πρώτη βολή , αλλά αστόχησε στην δεύτερη κάνοντας το σκόρ 68-69 στα τελευταία 14''. Στην επίθεση της ομάδας της Χαλκίδας, ο Πούλος σούταρε έξω από την γραμμή των τριών πόντων. Ο παίχτης της Χαλκίδας αστόχησε, αλλά δέχτηκε φάουλ πάνω στο σουτ, το οποίο δεν καταλόγισαν οι διαιτητές και χάρισαν στην κυριολεξία την νίκη στον Φιλαθλητικό με σκορ 68-69. Όσοι φίλαθλοι βρέθηκαν στο Κανήθου, έγιναν μάρτυρες στο θέατρο του παραλόγου με πρωταγωνιστές τους 2 διαιτητές του παιχνιδιού (Κοντήλης - Κωνσταντινόπουλος). Οι διαμαρτυρίες ήταν έντονες σε πάγκο και εξέδρα, αλλά ο Φιλαθλητικός, ήταν αυτός που με χέρι βοηθείας από τους διαιτητές, πήραν το ροζ φύλλο του αγώνα. Ντεμπούτο στον πάγκο της Χαλκίδας πραγματοποίησε ο Λιόγας, το οποίο δεν συνοδεύτηκε με το επιθυμητό αποτέλεσμα, παρά από την επεισοδιακή και άδικη νίκη των φιλοξενουμένων.

Χαλκίδα - Φιλαθλητικός 68-69
Διαιτητές: Κοντύλης - Κωνσταντινόπουλος
Τα δεκάλεπτα: 18-13, 31-41, 51-54, 68-69.
Χαλκίδα (Λιόγας): Αγγέλου, Γεωργίου 10(1), Φωτίου 21 (2), Πούλος 4 (1), Κατσούλας 6, Καπελέρης 6 (1), Σαμουρέλης 16 (1), Βελισσαράκος 3 (1), Μπακάμης 2.
Φιλαθλητικός (Ζήβας): Κουμπούρας 1, Γκίκας 20 (4), Μπαζιώτης 3, Γρίλης 8 (1), Σαλούστρος 11 (1), Γεωργιάδης 17 (1), Βαρυπάτης 3 (1), Ανδρεόπουλος 6, Ντιφαντής.

Άνετα επικράτησε η Έξω Παναγίτσα, όπου κέρδισε στην Ικαρία, τον τελευταίο Ίκαρο με σκορ 59-71. Η ομάδα της Χαλκίδας ξεκίνησε καλά στο πρώτο δεκάλεπτο, φτάνοντας το σκορ στο 11-18. Στο δεύτερο όμως ο Ίκαρος πίεσε και το παιχνίδι πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ να δείχνει ισόπαλο 27-27. Στο τρίτο δεκάλεπτο κρίθηκε σχεδόν το παιχνίδι. Με καλή άμυνα και επίθεση της Παναγίτσας, έφτασε το σκορ του παιχνιδιού στο 40-64, σε ένα σερί 13-37. Το τελευταίο δεκάλεπτο είχε διαδικαστικό χαρακτήρα. Ο Ίκαρος ροκάνιζε το σκορ εν μέρη, φτάνοντας στο τελικό 59-71. Νίκη της ΑΕΕΠ που την έφτασε μόνη της στην 5η θέση.

Ίκαρος Ικαρίας - Έξω Παναγίτσα 59 - 71
Διαιτητές : Ζερβούδης - Γρίβα
Τα δεκάλεπτα: 11- 18, 27-27, 40-64, 59-71
Ίκαρος Ικαρίας (Καλαμάρας) : Τσουρής Γ. 3 (1), Τσουρής Ε. 14 (2), Λιαρκάκης, Τσαντές, Τέσκος Χ. 7, Βόλικος 5, Χατζηνάκης 13, Τέσκος Γ. 7, Χωριάτης 10, Κιουλάνης.
Έξω Παναγίτσα (Τσαούσης) : Δέδες 9 (1), Κουτσογιάννης 23 (4), Μπέλλος 2, Ρουμελιώτης, Παπακώστας 5, Περούλης 2, Τσίτσης 18 (1), Γυφτονικολός 12, Καλέργης.