Τρίτη 5 Απριλίου 2011

0 ΝΙΚΕΣ ΓΙΑ ΓΠΣΧ ΚΑΙ ΑΕΕΠ

Οι ομάδες μπάσκετ της Χαλκίδας απέκτησαν σημαντικό προβάδισμα για την παραμονή τους στη Γ Εθνική κατηγορία.Ο Γυμναστικός νίκησε εντός έδρας τον Εργοτέλη με 82-71 και η Έξω Παναγίτσα εκτός έδρας την Ένωση Ιλίου με 65-51.

Ο Γυμναστικός κατάφερε, μετά από πολλά αρνητικά σερί, να πάρει μία νίκη χρυσάφι για τη συνέχεια του πρωταθλήματος, καθώς έχει εύκολο πρόγραμμα. Ο Γυμναστικός μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-16.Το ίδιο σκηνικό είχε και το δεύτερο δεκάλεπτο με τον πίνακα του σκορ να δείχνει 48-35.Στο τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα του Εργοτέλη αλλάζοντας σύστημα πήγε να κάνει τη ζημιά στην ομάδα μας καθώς με το δείκτη του σκρο να δείχνει 56-55.Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός σοβάρεψε και τελείωσε τον αγώνα νικητής με τον πίνακα να γράφει το 82-71.Κορυφαίοι για την ομάδα μας ήταν οι Πούλος, Καπελέρης, Σαμουρέλης, Φωτίου και Γεωργίου. Για την ομάδα του Εργοτέλη ήταν οι Παπαδημητρίου και Πάντζιος.

Τα δεκάλεπτα
: 21-16, 48-35, 56-55, 82-71.
ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ (Λιόγας): Γεωργίου 10 (1),Φωτίου 19 (3), Πούλος 16 (4), Κατσούλας 5 (1), Καπελέρης 13 (2), Σαμουρέλης 19 (1), Βελισσαράκος, Μπακάμης, Αγγέλου.
ΕΡΓΟΤΕΛΗΣ (Μακράκης): Σκάνδαλος 2, Μανώλας11, Γρύλλος 4, Παπαδημητρίου 17 (3), Πάντζιος 17 (1), Γεωργοπαπαδάκος 8, Καμψέλης 2, Τσάμπας 10, Χαλκιαδάκης, Παναγιωτάκης.

Η Έξω Παναγίτσα νίκησε την Ένωση Ιλίου με 65-51 και με αυτή τη νίκη ξέφυγε οριστικά απο τη ζώνη του υποβιβασμού.Η ομάδα της Χαλκίδας μπήκε δυνατα στο πρώτο δεκάλεπτο και προηγήθηκε με 13-22.Η ομάδα της Ένωσης Ιλίου αντέδρασε στο δεύτερο δεκάλεπτο και μείωσε τη διαφορά στους 3 πόντους με το σκρο να είναι 30-33 υπέρ της ΑΕΕΠ. Στο τρίτο δεκάλεπτο οι ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και εκλεισε με το 43-45 υπερ της ομάδας της Χαλκίδας.Στο τελευταίο δεκάλεπτο η ομάδα της Χαλκίδας έκανε ενα σερί 8-20 και πήρε το ροζ φύλλο του αγώνα με το σκορ να δείχνει το 51-65.

Ένωση Ιλίου - Έξω Παναγίτσα 51-65
Διαιτητές: Ξάνθος - Καρακάσης.
Τα δεκάλεπτα: 13-22, 30-33, 43-45, 51-65.
ΕΝΩΣΗ ΙΛΙΟΥ (Καρακώστας): Μπέλλας Ι. 5 (1), Σπηλιόπουλος 3 (1), Σκαλωμένος 5 (1), Σολωμός 4, Στρατομήτρος 11 (3), Σαρίκας 12, Καλαμαράς 5 (1), Καραγιώργος 2, Λοΐζος 4, Βαλσαμούλης.
ΕΞΩ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Τσαούσης): Δέδες 5, Κουτσογιάννης , Μπέλλος, Ρουμελιώτης, Παπακώστας 17 (1), Περούλης 12, Τσίτσης 11 (1), Γυφτονικολός 11, Καλλέργης 2, Γκέκας, Ρόγκας, Χατζηστάμου.