Δευτέρα 7 Νοεμβρίου 2011

0 3 ΣΤΑ 3 Ο ΓΠΣΧ ΚΕΡΔΙΖΟΝΤΑΣ ΤΟΝ ΠΟΡΦΥΡΑ

Το 3 στα 3 έκανε χθες στο κλειστό Κανήθου ο Γυμναστικός Χαλκίδας, ο οποίος κέρδισε με σκορ 83-74 τον Πορφύρα Πειραιά. Στο πρώτο ημίχρονο ο Γυμναστικός ήταν ο άρχοντας του αγώνα και πήρε προβάδισμα με μεγάλη διαφορά, τόσο στο 1ο δεκάλεπτο (27-14) όσο και στο 2ο (43-29). Στο τρίτο δεκάλεπτο όμως ο Πορφύρας μπήκε δυνατά και έπιασε στον ύπνο την ομάδα της Χαλκίδας, μειώνοντας σε κάποια στιγμή την διαφορά στους 3. Το τρίτο δεκάλεπτο έληξε με σκορ 60-53 για τον Γυμναστικό, αλλά στο τέταρτο οι γηπεδούχοι με κορυφαίους τους Τομαρά, Γέρεμιτς, Κατσούλα και Γεώργαρο, πήραν το ροζ φύλλο του αγώνα με σκορ 83-74. Μελανό σημείο του αγώνα ο τραυματισμός του Κατσούλα, 1 λεπτό πριν την λήξη του αγώνα που πάγωσε προσωρινά το κλειστό Κανήθου.
Κορυφαίοι για τον ΓΠΣΧ ήταν ο Τομαράς με 19 πόντους, ο Γέρεμιτς με 17, ο Κατσούλας με 15 και ο Γεώργαρος με 13. Από τους φιλοξενούμενους κορυφαίος ήταν ο Γεωργοπαπαδάκος με 20 πόντους.
200 φίλαθλοι βρέθηκαν στο Κανήθου για να δουν τον αγώνα, ενώ οι οργανωμένοι του ΓΠΣΧ αν και λίγοι, δημιούργησαν μια ωραία ατμόσφαιρα.
Στην πρώτη θέση του βαθμολογικού πίνακα συγκατοικεί ο Γυμναστικός μαζί με τον Αετό, με 6 βαθμούς. Την επόμενη αγωνιστική, Κυριακή 6 Νοεμβρίου, ο Γυμναστικός Χαλκίδας, θα αντιμετωπίσει στο Μαρούσι την τοπική νίκη, στις 17:00, στο κλειστό Σπύρος Λούης.

Χαλκίδα 83-74 Πορφύρας
Διαιτητές: Δαρλαμήτσος - Καμήτσος.
Τα δεκάλεπτα: 27-14, 43-29, 60-53, 83-74.
ΧΑΛΚΙΔΑ (Καλογήρου): Γεώργαρος 13, Πανταζής 5 (1), Αγγέλου 3 (1), Πούλος 5 (1), Κατσούλας 15 (1), Τομαράς 19 (5), Σαμουρέλης 6, Σωτηρίου, Γέρεμιτς 17, Γεροντίτης.
ΠΟΡΦΥΡΑΣ (Παπαμάρκος): Μπαλτάς 11 (3), Δράκος, Καρλάφτης 6, Τζοβάρας 9 (3), Κόγκας, Γεωργοπαπαδάκος 20 (3), Αθανασάκης 3, Σμάγκιν, Βήχος 15 (4), Ζεγκίνογλου 2, Κατσούρης 8 (1).

Πόλις Καλλιθέας - Ηρόδοτος 87-70

Η βαθμολογία (σε 3 αγώνες): Αετός 6, Χαλκίδα 6, Ψυχικό 5, Νίκη Αμαρουσίου 5, Ένωση Ιλίου 5, Εργοτέλης 5, Έσπερος Λαμίας 4, Λιβαδειά 4, Πορφύρας 4, Πόλις Καλλιθέας 4, Πολυκράτης 3, Ηρόδοτος 3.

Η επόμενη αγωνιστική (4η, 13/11): Νίκη Αμαρουσίου - Χαλκίδα, Λιβαδειά - Έσπερος Λαμίας, Ψυχικό - Αετός, Ηρόδοτος - Ένωση Ιλίου, Πόλις Καλλιθέας - Εργοτέλης, Πορφύρας - Πολυκράτης.