Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2011

0 ΕΧΑΣΑΝ ΑΠΟ ΤΟΝ ΠΡΩΤΟ ΟΙ ΓΥΝΑΙΚΕΣ ΤΗΣ ΑΓΕΧ

Από τον πρωτοπόρο Πρωτέα Βούλας, έχασε χθες η γυναικεία ομάδα της ΑΓΕΧ. εντός έδρας στο κλειστό Πειραϊκής - Πατραϊκής. Τα κορίτσια της Χαλκίδας προσπάθησαν να κρατηθούν κοντά στο σκορ μέχρι το ημίχρονο (22-28). Από εκεί και πέρα ο Πρωτέας έβαλε μπρος τις μηχανές και πήρε προβάδισμα μεγάλων διαστάσεων. Στο τρίτο δεκάλεπτο βρέθηκε μπροστά με 13 πόντους (34-57), ενώ στο τελευταίο σε ένα πιο ανοιχτό παιχνίδι και για τις 2 ομάδες, κατάφερε να πάρει μια νίκη με διαφορά 32 πόντων (47-79).
Για την ΑΓΕΧ, διακρίθηκαν οι Βαφειάδη, Πριονά και Δήμου, ενώ για τον Πρωτέα οι Βαλέτα και Κασάπογλου.
Την επόμενη αγωνιστική, Κυριακή 11 Δεκεμβρίου τα κορίτσια της Χαλκίδας, θα ταξιδέψουν στα Γιάννενα, όπου θα αντιμετωπίσουν τον ΠΑΣ Γιάννενα, στις 12:00, στο ΕΑΝΚ Ιωαννίνων. Ο ΠΑΣ ισοβαθμεί μαζί με την ΑΓΕΧ και τον Απόλλων Πατρών, στην τελευταία θέση. Ένα διπλό θα είναι καλό για τα κορίτσια της Χαλκίδας, ώστε να φύγουν όσο μπορούν από την ζώνη του υποβιβασμού.

Φωτορεπορτάζ από τον αγώνα:

Χαλκίδα - Πρωτέας Βούλας 47-79
Διαιτητές: Τζαμάκου - Ροδίτης.
Τα δεκάλεπτα: 15-20, 22-28, 34-57, 47-79.
ΧΑΛΚΙΔΑ (Κοροβέση): Κούκου, Χαλικοπούλου, Μπρέλλου 8, Γεωργίου, Βαφειάδη 14 (2), Πριόνα 11 (2), Τάρλα, Θεοδώρου 2, Δήμου 12 (1).
ΠΡΩΤΕΑΣ ΒΟΥΛΑΣ (Δάγλας - Κουρμούλης): Γριμπαβιώτη 10 (2), Βαλέτα 18, Μπαρμπερίδου 7, Κασάπογλου 17 (3), Κλιάεβιτς, Τσέρου 12, Νικολοπούλου 12, Σιδηροπούλου 4, Μελά 5, Κύρου 2.

Η βαθμολογία (σε 7 αγώνες): Πρωτέας Βούλας 14, Τερψιθέα 11, Ελληνικό 11, Αγ. Παρασκευή 11, Ιπποκράτης 11, Σπόρτιγκ 9, Νίκη Λευκάδας 9, Νίκη Λευκάδας 9, Ν. Κηφισιά 8, Χαλκίδα 7, ΠΑΣ Γιάννινα 7, Απόλλων Π. 7.

Η επόμενη αγωνιστική (8η, 11/12): Πρωτέας Βούλας - Ν. Κηφισιά, ΠΑΣ Γιάννινα - Χαλκίδα, Αγ. Παρασκευή - Τερψιθέα, Απόλλων Π. - Ελληνικό, Ιπποκράτης - Σπόρτιγκ. Ρεπό: Νίκη Λευκάδας.