Δευτέρα 10 Σεπτεμβρίου 2012

0 ΠΡΟΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟ 1ο ΛΕΠΤΟ ΓΙΑ ΤΟΝ ΑΟΧ ΣΤΗ ΛΑΜΨΑΚΟ

Ένα λεπτό χρειάστηκε για να πάρει κεφάλι ο ΑΟ Χαλκίς στο σκορ και να προκριθεί στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Ευβοίας. Στην πρεμιέρα για το Κύπελλο Ευβοίας 2012-13, ο ΑΟ Χαλκίς επικράτησε του Ελλήσποντου, με σκορ 0-3 μέσα στην Νέα Λάμψακο και έτσι θα είναι αυτός που θα αντιμετωπίσει τον συμπολίτη Ολυμπιακό, την Τετάρτη στο Δημοτικό Στάδιο Χαλκίδας.
Πριν την έναρξη του αγώνα, οι εκπρόσωποι του Ελλήσποντου, τίμησαν τον αρχηγό του ΑΟΧ, Κώστα Καλλιμάνη, για την προσφορά του στο Ελληνικό ποδόσφαιρο, μιας και τα πρώτα του βήματα, τα είχε κάνει με την ομάδα της Νέας Λαμψάκου.
Στο 1ο κιόλας λεπτό, ο ΑΟΧ πήρε κεφάλι στο σκορ, όταν από κεφαλιά πάσα του Θωμά στο κενό χώρο, την εκμεταλλεύτηκε ο Γκιόκας, βρέθηκε σε θέση τετ α τετ και κρέμασε με λόμπα, τον τερματοφύλακα του Ελλήσποντου, Βασιλείου. Στο 12' ο Θωμάς εκτέλεσε κόρνερ και ο Μανιάτης με κεφαλιά, έδωσε από νωρίς την πρόκριση στην ομάδα της Χαλκίδας. Στο 24' μια καλή φάση για τον Ελλήσποντο, όταν από έξοδο με κεφαλιά ο Μόνος, έδιωξε την μπάλα στον Καλλιμάνη, εκείνος όμως με λάθος πάσα, έδωσε την ευκαιρία στον Τουζούν, ο οποίος με λόμπα προσπάθησε να κρεμάσει τον Μόνο που ήταν εκτός γραμμής, αλλά με διπλή απόκρουση, ο τερματοφύλακας του ΑΟΧ, κράτησε ανέπαφη την εστία του. Στο 27' ο Γκιόκας σούταρε εκτός περιοχής με δύναμη, αλλά με εντυπωσιακή εκτίναξη, ο Βασιλείου έδιωξε την μπάλα σε κόρνερ. Στο 35' πάλι ο Γιόκας από τα πλάγια σούταρε και έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι. Στο 40' ο Θωμάς ανατράπηκε και κέρδισε πέναλτι, το οποίο εκτέλεσε και εύστοχα ο ίδιος. Στις καθυστερήσεις του ημιχρόνου, ο ΑΟΧ είχε 2 καλές ευκαιρίες. Ο Γκιόκας βρέθηκε από τα δεξιά τετ α τετ με τον Βασιλείου, ο οποίος απέκρουσε το σουτ του. Στην επόμενη φάση, ο Γκιόκας έβγαλε μπαλιά στον Τσατσαρώνη, ο οποίος σούταρε, αλλά ο Βασιλείου απέκρουσε ξανά.
Στο δεύτερο ημίχρονο ο ΑΟΧ, έσβησε τις μηχανές καθώς με το 0-3 ήταν με το ένα πόδι στην επόμενη φάση. Στο 50' ο Καραμπάς έπιασε μια κεφαλιά ψαράκι αλλά ο Βασιλείου απέκρουσε σε κόρνερ. Στο 57', ο Θωμάς από τα αριστερά έκανε μία σέντρα - σουτ, αλλά η μπάλα πέρασε ξυστά από την εστία του Ελλήσποντου. Στο 79', σε μια σύγχυση της άμυνας του Ελλήσποντου, ο Θωμάς σούταρε από την μικρή περιοχή και έστειλε την μπάλα πάνω από το οριζόντιο δοκάρι της εστίας του Βασιλείου. Στο 89' ο Τσατσαρώνης από τα αριστερά πάσαρε στο ύψος του πέναλτι στον Καραμπά, ο ίδιος σούταρε, απέκρουσε ο Βασιλείου, η μπάλα πήγε στο κάθετο δοκάρι και στην συνέχεια ο νεαρός πορτιέρο του Ελλήσποντου, μπλόκαρε την μπάλα.
Επόμενος αγώνας κυπέλλου για τον ΑΟΧ, είναι την Τετάρτη 12 Σεπτεμβρίου, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό Χαλκίδας, ο οποίος απέκλεισε με σκορ 0-2 εκτός έδρας την Αναγέννηση Αφρατίου. Ο αγώνας θα πραγματοποιηθεί στις 17:00 στο Δημοτικό Στάδιο Χαλκίδας και ο ΑΟΧ θα είναι τυπικά φιλοξενούμενος.

Ελλήσποντος (Γιάννης Φουρλής): Βασιλείου Χ., Σιγανός, Κολλιόπουλος, Καραγιάννης (76' Βασιλείου Μ.), Θωμόπουλος, Μαγκότσι (68' Σακαράκης), Σταμούλος, Τουζούν, Ρήγας, Βλάχος (80' Πατρινός), Στρατής.

ΑΟ Χαλκίς (Γιάννης Καραμπάς): Μόνος, Καλλιμάνης (82' Ευσταθίου), Τσατσαρώνης, Καραμπάς Κ., Καφαντάρης (68' Τσουπεής), Μπακρής, Μανιάτης, Τούρλας, Θωμάς, Γκιόκας, Τσομπάνης (46' Γκιτσάλης).

Δείτε το φωτορεπορτάζ του αγώνα:

Η απονομή του Κώστα Καλλιμάνη, από την διοίκηση του Ελλήσποντου, για την προσφορά του στο Ελληνικό ποδόσφαιρο.

Στο 12' ο Μανιάτης με κεφαλιά κάνει το 0-2.

Σε καλή μέρα ο τερματοφύλακας Γιώργος Μόνος.

Ο Κώστας Καλλιμάνης, απέναντι στην ομάδα που ξεκίνησε την καριέρα του.

Αριστερά: Ο Χρήστος Μανιάτης. Δεξιά: Ο Θωμάς στο 40' εκτέλεσε το πέναλτι εύστοχα και έκανε το 0-3.

Ο πάγκος του ΑΟ Χαλκίς, με τον προπονητή Γιάννη Καραμπά.

Στο 50΄ ο Κώστας Καραμπάς, έπιασε κεφαλιά ψαράκι, αλλά ο Βασιλείου απέκρουσε

Αριστερά: Στο 79' σέντρα - σουτ από το Θωμά, η μπάλα περνά ξυστά από την εστία του Ελλήσποντου.
Δεξιά: Στο 89' ένα σουτ του Καραμπά, ο Βασιλείου αποκρούει, η μπάλα πάει στο δοκάρι και στην συνέχεια ο ίδιος μπλοκάρει.