Δευτέρα 5 Νοεμβρίου 2012

0 ΗΤΤΑ ΤΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ ΜΕ 60-71 ΑΠΟ ΤΗΝ ΑΕΚ

Την εντός έδρα ήττα γνώρισε η ομάδα μπάσκετ της Χαλκίδας, από την ισχυρή ΑΕΚ, χθες στο κατάμεστο κλειστό Κανήθου, με σκορ 60-71. Σε ένα παιχνίδι που χαρακτηριζόταν ως ντέρμπι, οι κιτρινόμαυροι, οι οποίοι είναι το φαβορί για την άνοδο, εξασφάλισαν από την αρχή του αγώνα μεγάλη διαφορά. Στην συνέχεια όμως, η Χαλκίδα μείωσε αλλά δεν κατάφερε να κάνει την ανατροπή.
Πέρα από το 3-2 που προηγήθηκε η Χαλκίδα, στην αρχή του αγώνα, η ΑΕΚ, η οποία έπαιξε σπουδαίο μπάσκετ στο πρώτο ημίχρονο εξασφάλισε από νωρίς μια μεγάλη διαφορά και πήρε το πρώτο δεκάλεπτο με 10-24. Η Χαλκίδα δεν ήταν καθόλου καλή στα 2 πρώτα δεκάλεπτα και η διαφορά αυξήθηκε ελάχιστα και στο δεύτερο δεκάλεπτο και έτσι το ημίχρονο βρήκε τον δικέφαλο να προηγείται με 18 πόντους διαφοράς (31-49).
Στο τρίτο δεκάλεπτο οι παίχτες του Βελισσαράκου, μπήκαν πιο αποφασισμένοι στο παρκέ για να διεκδικήσουν κάτι καλύτερο. Η ομάδα της Χαλκίδας κατάφερε να μειώσει σε 11 πόντους, κερδίζοντας το δεκάλεπτο με 16-9 και φτάνοντας το σκορ στο 47-58. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα της Χαλκίδας μείωσε αρκετά, απειλώντας και την νίκη της ΑΕΚ, όμως ο χρόνος από ένα σημείο και μετά δεν έφτασε και έτσι οι κιτρινόμαυροι πήραν την νίκη με 60-71.
Γεμάτο ήταν το κλειστό της Κανήθου με πάνω από 1000 φιλάθλους της Χαλκίδας. Περίπου 250 φιλάθλους είχε στο πλευρό της και η ΑΕΚ.
Την επόμενη αγωνιστική η Χαλκίδα έχει ρεπό, ενώ την μεθεπόμενη αγωνιστική, αγωνίζεται με τον πρωτοπόρο Αμύντα, μέσα στην Δάφνη.

Χαλκίδα - ΑΕΚ 60-71
Διαιτητές: Κυριακόπουλος - Λιότσος.
Τα δεκάλεπτα: 10-24, 31-49, 47-58, 60-71.
ΧΑΛΚΙΔΑ (Βελισσαράκος): Λάππας 13, Πανταζής 3, Πεταλωτής 2, Κατσούλας 11 (1), Τομαράς 19 (5), Βελισσαράκος 3 (1), Παρδακάς 5, Μπένος 4, Εκινέ 2.
ΑΕΚ (Ζιάγκος): Φαλέκας 5, Πολυτάρχου 18 (3), Γκιζόγιαννης 17 (1), Βεσκούκης 5 (1), Δέσπος 9, Κοψαύτης 9 (1), Κουκουράβας 4, Τζόλος 4 (1), Σιαμανδούρας, Καπετζόγλου.

Φωτορεπορτάζ του αγώνα ΧΑΛΚΙΔΑ - ΑΕΚ:

Τα αποτελέσματα:
Αετός - Χολαργός 88-80
Πέραμα - Δούκας 67-88
Πανερυθραϊκός - Ένωση Ιλίου 70-61
Νήαρ Ηστ - Έσπερος ΑΟΠΑ 72-71 (65-65κ.α.)

ΑΝΔΡΟΝΙΚΟΣ ΓΚΙΖΟΓΙΑΝΝΗΣ
Θα θέλαμε να κάνουμε μία αναφορά σε ένα παίχτη που έκανε τα πρώτα του μπασκετικά βήματα στην Χαλκίδα και συγκεκριμένα στην ΑΓΕΧ. Ο Ανδρόνικος Γκιζόγιαννης, είναι αναμφισβήτητα ένας από τους καλύτερους παίχτες που έχει βγάλει η ΑΓΕΧ είναι αρχηγός της ΑΕΚ και τον είδαμε να αγωνίζεται στον αγώνα με την Χαλκίδα. Ήταν από τους πρωταγωνιστές των κιτρινόμαυρων και ένας από τους καλύτερους που διαθέτει η ΑΕΚ. Ο ίδιος είναι στην ομάδα της ΑΕΚ πριν την πτώση της στην Β' Εθνική και έχει αγωνιστεί και στην Α1. Είναι τιμή για το μπάσκετ της Χαλκίδας να βγάζει τέτοιους παίχτες. Το κακό είναι ότι δεν τιμήθηκε από την διοίκηση της ομάδας μπάσκετ της Χαλκίδας, για όσα έχει προσφέρει στο Χαλκιδέικο και στο Ελληνικό μπάσκετ. Εμείς σαν φίλαθλοι, αναφέρουμε απλά πως είναι τιμή μας που ξαναείδαμε τον Ανδρόνικο στο κλειστό Κανήθου, έστω και σαν αντίπαλο και φυσικά ένα μεγάλο ευχαριστώ για όλες τις στιγμές που μας χάρισε κάποτε με την φανέλα της ΑΓΕΧ.