Τρίτη 19 Μαρτίου 2013

0 ΧΑΛΚΙΔΑ 70-69 ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ: Όσο ζει.. ελπίζει

Νίκη απέναντι στον τρίτο βαθμολογικά Πανερυθραϊκό, πέτυχε η ομάδα μπάσκετ της Χαλκίδας, την Κυριακή στο κλειστό Κανήθου, με σκορ 70-69. Με μια καλή παρουσία, οι  Χαλκιδέοι παίχτες, όσο ζουν ελπίζουν για την παραμονή στη Β' Εθνική κατηγορία.
Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι 2 ομάδες μπήκαν δυνατά και έφτασαν ψηλά το σκορ (29-23). Αν οι Χαλκιδέοι δεν είχαν κάνει κάποια λάθη στην άμυνα, τότε η διαφορά θα ήταν μεγαλύτερη. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, οι παίχτες της Χαλκίδας, κυρίως με Μπένο και Λάππα, μπαίνουν δυνατά στο παιχνίδι και πιάνουν πενηντάρα στο ημίχρονο, όπου πάνε στα αποδυτήρια με το σκορ υπέρ τους στους 11 πόντους (50-39).
Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Πανερρυθραϊκός κατάφερε να επιστρέψει στο ματς εκμεταλλευόμενος και την αστοχία των παικτών της Χαλκίδας, αλλά όχι και να το γυρίσει. Έτσι το δεκάλεπτο έληξε υπέρ της Χαλκίδας με 8 πόντους διαφοράς (59-51). Η επιστροφή της Χαλκίδας απ' το ημίχρονο δεν ήταν καλή, καθώς εκεί που πέτυχε 50 πόντους στα δύο πρώτα δεκάλεπτα, στο τρίτο πέτυχε μόλις 9. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, ο Πανερυθραϊκός μείωσε και το ματς έγινε στο τέλος γκραν γκινιόλ. Η ομάδα της Χαλκίδας κρατήθηκε με τη ζώνη, αλλά 2 λεπτά πριν το τέλος, οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν και λίγο έλειψε να πάρουν το ματς. Όμως με καλάθι του Πανταζή και μετά του Μπένου, η Χαλκίδα εξασφάλισε την πολύτιμη νίκη με 70-69, καθώς στα 4 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, ο Πανερρυθραϊκός δεν μπόρεσε να σκοράρει.
Αυτή η νίκη, δίνει ελπίδες παραμονής στη κατηγορία, αλλά σαφώς οι παίχτες της Χαλκίδας, χρειάζονται και άλλες τέτοιες νίκες.
Την επόμενη αγωνιστική, Κυριακή 24 Μαρτίου στις 17:00, η Χαλκίδα θα αγωνιστεί εκτός έδρας στο Πέραμα, με τον τελευταίο στη βαθμολογία Ερμή, όπου η νίκη πρέπει να είναι σίγουρη για τους παίχτες του Καράκωστα, αν θέλουν να ελπίζουν ακόμα για παραμονή στη Β' Εθνική κατηγορία.

Χαλκίδα - Πανερυθραϊκός 70-69
Διαιτητές: Κωνσταντινόπουλος - Μαντήλας.
Τα δεκάλεπτα: 29-23, 50-39, 59-51, 70-69.
ΧΑΛΚΙΔΑ (Καρακώστας): Λάππας 14, Α. Πανταζής 4, Πούλος 6 (2), Κατσούλας 5, Τομαράς 19 (3), Ντέντα, Παρδακάς 9 (1), Μπένος 13.
ΠΑΝΕΡΥΘΡΑΪΚΟΣ (Χουχουλής): Κοντούδης 14 (3), Κωτίδης, Καλλιανιώτης 14 (1), Μακρής 2, Ξιούρας, Παπαντωνάκος, Τεχλικίδης 1, Τοπάλης 6 (1), Σολωμός 13, Οικονομόπουλος 11, Γεωργίου 4, Τζέμης 4.

Ρεπό: Δούκας

Η βαθμολογία (σε 21 αγώνες): Ψυχικό 37*, ΑΕΚ 35*, Αετός 32*, Πανερυθραϊκός 32, Αμύντας 31*, Ένωση Ιλίου 30, Χολαργός 29*, Νήαρ Ηστ 28, Δούκας 27*, Χαλκίδα 26*, Έσπερος ΑΟΠΑ 26, Κρόνος Αγ. Δημητρίου 24*, Πέραμα 20.
*Έχουν κάνει τα ρεπό τους

Η επόμενη αγωνιστική (22η, 24/03): Ψυχικό - Κρόνος Αγ. Δημητρίου, Χολαργός - Έσπερος ΑΟΠΑ, Δούκας - Ένωση Ιλίου, Αετός - ΑΕΚ, Πέραμα - Χαλκίδα, Πανερυθραϊκός - Αμύντας. Ρεπό: Νήαρ Ηστ