Τρίτη 9 Απριλίου 2013

0 ΨΥΧΙΚΟ 81-73 ΧΑΛΚΙΔΑ: Από το +18 σε ήττα

Παραλίγο να κάνει το θαύμα η ομάδα μπάσκετ της Χαλκίδας την Κυριακή και να πάρει διπλό μέσα στην έδρα του πρωτοπόρου, αλλά οι διαιτητές είχαν άλλη άποψη και ήθελαν η νίκη να πάει στους πρωτοπόρους. Έτσι, στο πιο κρίσιμο σημείο και συγκεκριμένα ο κύριος Δαρλαμήτσος, "έσπρωξε" τους πρωτοπόρους και τους έδωσε το ροζ φύλλο του αγώνα.
Η Χαλκίδα ήταν αποφασισμένη στην αρχή και απέναντι σε μια πολύ καλή ομάδα, απέδειξε πως όταν θέλει μπορεί. Στο πρώτο δεκάλεπτο ήταν μπροστά με 21-22. Στο δεύτερο δεκάλεπτο υπήρχε μόνο μία ομάδα στο γήπεδο. Σε ένα σερί 8-19, η Χαλκίδα πήρε κεφάλι και προηγήθηκε στο ημίχρονο με 12 πόντους διαφοράς (29-41).
Στο τρίτο δεκάλεπτο, η Χαλκίδα πήρε και άλλη διαφορά και έφτασε στο +18 (29-47), 15 λεπτά πριν την λήξη. Εκεί όμως ήταν που το όνειρο έγινε εφιάλτης. Το Ψυχικό, βρήκε "ψυχικά αποθέματα" και γύρισε το παιχνίδι, με την βοήθεια του απαράδεχτου διαιτητή, Δαρλαμήτσου. Η Χαλκίδα παρόλα αυτά 10 λεπτά πριν την λήξη, ήταν μπροστά με 54-58. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, αυτή η ανατροπή συνεχίστηκε για το Ψυχικό, με την βοήθεια του Δαρλαμήτσου που... τους έκανε το Ψυχικό... Αποτέλεσμα ήταν, οι πρωτοπόρου να γυρίσουν το παιχνίδι και να πάρουν τη νίκη με 81-73.
Το καλό της υπόθεσης είναι ότι ο Δούκας έχασε εντός έδρας από τον Κρόνο και τα πράγματα στην ουρά περιπλέχτηκαν. Δυστυχώς για τη Χαλκίδα, η Νήαρ Ηστ πέρασε αλώβητη από το Πέραμα, όπου νίκησε με 50-57. Έτσι ο Δούκας και η Νήαρ Ηστ έχουν 31 βαθμούς και η Χαλκίδα 30. 2 αγωνιστικές πριν το τέλος η Χαλκίδα μπορεί και ελπίζει ακόμα για την παραμονή στη Β' Εθνική.
Την επόμενη αγωνιστική, Κυριακή 14 Απριλίου, η Χαλκίδα φιλοξενεί τον Χολαργό, στις 17:00, στο κλειστό Κανήθου. Η νίκη είναι μονόδρομος, ώστε την τελευταία αγωνιστική, με ένα διπλό στο Δούκα, να παραμείνει στη Β' Εθνική κατηγορία.

Ψυχικό - Χαλκίδα 81-73
Διαιτητές: Δαρλαμήτσος - Σοφιανόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 21-22, 29-41, 54-58, 81-73.
ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Μπάρμπας 3 (1), Αχής 4, Βιδάλης 12 (4), Βαθρακοκοίλης, Μπασδέκης 3 (1), Πέττας 15 (2), Μιχόπουλος 10 (1), Παππάς 2, Κορίζης, Βογιατζής 9, Κολώκας 23 (2).
ΧΑΛΚΙΔΑ (Λάσπας - Μήτσιου): Λάππας 17 (1), Πανταζής 3, Πεταλωτής, Πούλος 2, Κατσούλας 13, Τομαράς 11 (1), Ντουζίδης, Παρδακάς 15 (2), Μπένος 12.

Ρεπό: Πανερυθραϊκός

Η βαθμολογία (σε 24 αγώνες): Ψυχικό 42*, ΑΕΚ 41*, Αετός 36*, Πανερυθραϊκός 36*, Αμύντας 35*, Χολαργός 33*, Ένωση Ιλίου 33*, Δούκας 31*, Νήαρ Ηστ 31*, Χαλκίδα 30*, Έσπερος ΑΟΠΑ 30, Κρόνος Αγ. Δημητρίου 29*, Πέραμα 22.
*Έχουν κάνει τα ρεπό τους

Η προτελευταία αγωνιστική (25η, 14/04): Κρόνος Αγ. Δημητρίου - Ένωση Ιλίου, ΑΕΚ - Δούκας, Χαλκίδα - Χολαργός, Αμύντας - Ψυχικό, Νήαρ Ηστ - Αετός, Πανερυθραϊκός - Πέραμα. Ρεπό: Έσπερος ΑΟΠΑ