Κυριακή 15 Σεπτεμβρίου 2013

0 ΑΟΧ: Πρόκριση στα πέναλτι μέσα στο Δομοκό

Στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Γ' Εθνικής, πέρασε ο ΑΟ Χαλκίς στο Δομοκό, όπου κέρδισε τον τοπικό Αχιλλέα στα πέναλτι με σκορ 3-5. Ο αγώνας έληξε ισόπαλος με σκορ 0-0 και οι ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι. Μία απόκρουση χρειάστηκε να κάνει ο Σουτζόγλου και να περάσει η ομάδα της Χαλκίδας στην επόμενη φάση.
Η ομάδα της Χαλκίδας, είχε την υπεροχή σε όλη τη διάρκεια του αγώνα, αλλά δεν κατάφερε να απειλήσει την εστία του Αχιλλέα. Μάλιστα στα μέσα του δευτέρου ημιχρόνου, ο ΑΟΧ με ένα γρήγορο σχήμα, πίεσε αλλά δεν κατάφερε να σκοράρει.
Στην παράταση οι 2 ομάδες ήταν εμφανώς κουρασμένες με αποτέλεσμα να μην πιέσει καμία για το γκολ της νίκης.
Οι ομάδες οδηγήθηκαν στα πέναλτι, όπου Γκαράνης, Βαλκάνος, Ευσταθίου, Τσαλμάς και Καραμπάς, ήταν οι εύστοχοι εκτελεστές για τον ΑΟΧ. Ήρωας Σουτζόγλου, ο οποίος έπιασε ένα πέναλτυ των αντιπάλων και χάρισε την πρόκριση στην ομάδα της Χαλκίδας.
Επόμενος αντίπαλος για τον ΑΟΧ, στο Κύπελλο Γ' Εθνικής, θα είναι τα Τρίκαλα, τα οποία απέκλεισαν εντός έδρας, τον Πυργετό, με σκορ 3-1. Ο νοκ άουτ αγώνας θα πραγματοποιηθεί στα Τρίκαλα.

Η βασική 11άδα:
Αλλαγές:
63' Νικολάου στη θέση του Ταυταρίδη
75' Κολλιόπουλος στη θέση του Γκιόκα

Τα αποτελέσματα στην α' φάση του Κυπέλλου Γ' εθνικής για τον 3ο όμιλο έχουν ως εξής:
Αχιλλέας Δομοκού 0-0 Χαλκίδα (3-5 πεν.)
Λαμία 0-2 Αχιλλέας Νεοκαισάρειας
Λευκάδια 2-1 Μακροχώρι
ΑΟ Καρδίτσας 1-2 (παρ.) Ρήγας Φεραίος
Τρίκαλα 3-1 Πυργετός
Αμπελωνιακός 1-0 Δωτιέας Αγιάς
Μαχητής Τερψιθέας 2-1 Νάουσα