Κυριακή 3 Νοεμβρίου 2013

0 ΙΚΑΡΟΣ Χ. 74-84 ΕΛΕΥΣΙΝΑ: Βοήθησε ο κόσμος, χάθηκε στις βολές

Την πρώτη εντός έδρας ήττα, γνώρισε ο Ίκαρος Χαλκίδας, όπου έχασε χθες με 74-84, απ' τον Πανελευσινιακό, στο κατάμεστο κλειστό Κανήθου. Πληγή για τον Ίκαρο, οι χαμένες βολές, που μπορεί με τον Ολυμπιακό την προηγούμενη αγωνιστική, να μην είχε τόσο σημασία, σε αυτό το παιχνίδι, ήταν ο λόγος, για τον οποίο ο Ίκαρος δεν κατάφερε να κερδίσει.
Στο πρώτο δεκάλεπτο οι ομάδες ήταν ισοδύναμες, αλλά από την αρχή φαινόταν το πρόβλημα του Ίκαρου στην αστοχία. 7/13 βολές και 5/11 δίποντα, ήταν κακός απολογισμός για την ομάδα της Χαλκίδας, που βρέθηκε πίσω στο σκορ, απ' την αρχή του αγώνα, αλλά με την διαφορά μικρή (20-23 Α' δεκάλεπτο). Όπλο για τον Ίκαρο που κρατούσε τη διαφορά σε απόσταση αναπνοής, τα ριμπάουντ.
Η Χαλκίδα μειώνει και φτάνει τη διαφορά στους 1 με τον Άσκα (25-26). Όμως με 6 συνεχόμενους πόντους του Τέρνερ, το σκορ ξεφεύγει στο 25-32 με τον Ίκαρο να αντιδρά με τους Γκαγκαλούδη, Σούτον και Μπορόβνιακ και να μειώνει σε 31-36. Όμως ο Πανελευσινιακός, με τους Τζόουνς, Μάντζαρη και Φαγιέ έσπευσαν να τοποθετηθούν... επί του θέματος, και έφτασαν το σκορ στο 31-44, που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Διάστημα στο οποίο οι παίχτες του Ικάρου είχαν χάσει δέκα βολές (13/23) και μολονότι πήραν 7 επιθετικά ριμπάουντ, δεν τα αξιοποίησαν.
Στο τρίτο δεκάλεπτο, οι παίχτες του Ίκαρου προσπάθησαν να μειώσουν την διαφορά στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου, αλλά με ένα σερί 5-0 στο τέλος του δεκαλέπτου, οι φιλοξενούμενοι έφτασαν τη διαφορά στο +15 (65-50).
Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν συγκλονιστικό. Ο Πανελευσινιακός, έφτασε τη διαφορά στους +18 (52-78), αλλά ο κόσμος στο Κανήθου (πάνω από 1500 άτομα), προσπάθησε να εμψυχώσει την ομάδα, κάτι που κατάφερε. Με μία φανταστική ατμόσφαιρα, οι παίχτες του Πανελευσινιακού, άρχιζαν να αισθάνονται την έδρα, ενώ οι γηπεδούχοι, έπαιρναν δύναμη απ' τον 6ο παίχτη. Μόλις 3 λεπτά πριν το τέλος, οι παίχτες του Γιώργου Καλαφατάκη, με ένα σερί 19-7, έφτασαν το σκορ στο 71-77, με τον κόσμο της Χαλκίδας, να έχει σηκωθεί όρθιος και 1500 άτομα στο Κανήθου, να φωνάζουν "Χαλκιδάρα ολέ". Όμως οι βολές, που ήταν η αιτία για την ήττα της ομάδας, αποδείχτηκαν στο πιο κρίσιμο σημείο. Χαμένη επίθεση για τον Πανελευσινιακό, ο Άσκα κερδίζει φάουλ και χάνει και τις 2 βολές. Στη συνέχεια, με τον κόσμο να αποδοκιμάζει την ομάδα της Ελευσίνας (σε αθλητικά πλαίσια), οι φιλοξενούμενοι δεν σκοράρουν στην επίθεση και ο Σάτον κερδίζει φάουλ. Όμως και αυτός χάνει και τις 2 βολές. Κι ενώ ο Ίκαρος με ένα 4/4 μπορούσε να μειώσει τη διαφορά στους 2, έρχεται στην επόμενη επίθεση το λέι απ του Ρος, που ήταν το κρισιμότερο καλάθι της νίκης του Πανελευσινιακού, 40 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα. Έτσι στα τελευταία δευτερόλεπτα, το σκορ έφτασε στο 74-84 και ο Πανελευσινιακός, πήρε μια σπουδαία νίκη, μέσα στη Χαλκίδα.
Πέρα από τους 1500 φιλάθλους της Χαλκίδας, το παρόν έδωσε σύσσωμη η ομάδα του Ηρακλή Ψαχνών (ποδοσφαιριστές και Δ.Σ.) και ο δήμαρχος της Χαλκίδας, Θανάσης Ζεμπίλης.
Στα άλλα παιχνίδια, ο Πανιώνιος κέρδισε 64-39 τη Νέα Κηφισιά και ο Ηλυσιακός αντίστοιχα τα Τρίκαλα, με 49-41.
Επόμενος αγώνας για τον Ίκαρο Χαλκίδας, είναι το Σάββατο 9 Νοεβρίου, όπου θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τα Τρίκαλα, τα οποία είχε αποκλείσει στο κύπελλο Ελλάδος.

Τα δεκάλεπτα: 20-23, 11-21 (31-44), 19-21 (50-65), 24-19 (74-84)
Διαιτητές: Χριστοδούλου, Γ. Πουρσανίδης, Γκούμας