Σάββατο 22 Φεβρουαρίου 2014

0 ΚΑΟΔ 96-79 ΙΚΑΡΟΣ Χ.: "Δράμα" στο 3ο δεκάλεπτο και ήττα

Πάλι στο 3ο δεκάλεπτο κατέρρευσε ο Ίκαρος Χαλκίδας και ηττήθηκε με 96-79, στη Δράμα, απ' τον ΚΑΟΔ. Ενώ στο πρώτο ημίχρονο έδειχνε πως θα "χτύπαγε" το παιχνίδι στα ίσα, στο 3ο δεκάλεπτο, με πολλές αδυναμίες στην άμυνα, επέτρεψε στους Δραμινούς να ξεφύγουν στο σκορ και να φτάσουν σε μια άνετη νίκη με 17 πόντους διαφορά.
Οι γηπεδούχοι ξεκίνησαν καλύτερα την αναμέτρηση και προηγήθηκαν με +7 (15-8), στο 5'. Ωστόσο, οι Χαλκιδέοι απάντησαν με σερί 12-0 και προηγήθηκαν με +5 (20-15). Ο Ικαρος έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με +4 (22-18). Με καλάθι του Ασκα, η ομάδα της Χαλκίδας ξέφυγε με +6 (24-18), στο ξεκίνημα του δεύτερου δεκαλέπτου, αλλά οι δραμινοί αντέδρασαν στην συνέχεια και με σερί 8-0 πήραν κεφάλι στο σκορ με +2 (26-24), στο 13'. Στην συνέχεια, οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ, με την ομάδα του Γιαπλέ να πηγαίνει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με +1 (39-38).
Στην αρχή του δεκαλέπτου, ο Ίκαρος Χαλκίδας, κράτησε το σκορ μέχρι το 43-44, να είναι μπροστά. Από εκείνο το σημείο, άρχισε ο ΚΑΟΔ να φορτσάρει και ο Ίκαρος να παθαίνει την "σύγχυση" του 3ου δεκαλέπτου που έχει πάθει στα περισσότερα παιχνίδια. Με ένα σερί 26-12, ο ΚΑΟΔ κλείνει το 3ο δεκάλεπτο με 69-56, ενώ με ένα σερί 17-11, ο ΚΑΟΔ έφτασε στο +20 (88-68), 4μισι λεπτά πριν τη λήξη και στο τέλος οι γηπεδούχοι πήραν τη νίκη με 96-79.
Πρωταγωνιστές για τους γηπεδούχους οι Τζόουνς (20 π.) και Μπράουν (17 π.). Για τον Ίκαρο καλύτερος ήταν ο Γκαγκαλούδης, ο οποίος πέτυχε 20 πόντους.
Την επόμενη αγωνιστική, Σάββατο 1 Μαρτίου, ο Ίκαρος Χαλκίδας, θα φιλοξενήσει την Κηφισιά, στις 16:00, στο κλειστό Κανήθου.

Τα δεκάλεπτα: 18-22, 38-39, 71-57, 96-79.