Σάββατο 7 Μαρτίου 2015

0 ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ 1-1 ΑΟΧ: Ισοπαλία αλλά στο +5

Αγώνας για δυνατούς έγινε την Τετάρτη 4 Μαρτίου στο Αλιβέρι όπου ο Ταμυναϊκός και ο Πρωτοπόρος ΑΟ Χαλκίς μοιράστηκαν γκολ και βαθμούς στο τελικό 1-1. Δυνατός ο Ταμυναϊκός στο πρώτο δεκάλεπτο πίεσε και στο 3' έχασε μεγάλη ευκαιρία όταν ο Σταμέλος πλάσαρε από πλάγια δεξιά αλλά ο Μόνος έδιωξε σε κόρνερ.
Η απάντηση του ΑΟ Χαλκίς που μετά το 10ο λεπτό ισορρόπησε ήρθε με γκολ στο 15' όταν μετά από εκτέλεση φάουλ ο Ανέστης στόπαρε την μπάλα με το στήθος και με δυνατό σουτ την έστειλε στα δίχτυα του Ντουρέκα ανοίγοντας το σκορ 0-1. Δείτε το πρώτο δεκαπεντάλεπτο και το γκολ του ΑΟ Χαλκίς Στο 25' ο Ταμυναίκός απάντησε με ένα φάουλ του Καρατζά που πέρασε ξυστά από το δεξί κάθετο δοκάρι του Μόνου. Στο 27' Δυνατό σουτ του Ευσταθίου μπλόκαρε ο Ντουρέκας. Με την μπάλα να πηγαίνει πάνω κάτω συνεχίστηκε ο αγώνας με τους γηπεδούχους στο τελευταίο πεντάλεπτο του πρώτου μέρους είχαν τον έλεγχο και στο 42' πέτυχαν την ισοφάριση όταν ο Πιλάτης τροφοδότησε τον Τσάγκο που σέντραρε με ακρίβεια στο κεφάλι του Β. Τσαλιαγκού που την έστειλε στα δίχτυα σημειώνοντας την ισοφάριση 1-1.
Στην επανάληψη ο αγώνας ήταν ντέρμπι περισσότερο με παιχνίδι κέντρου χωρίς πολλές φάσεις με τους φιλοξενούμενους να χάνουν τρεις ευκαιρίες χωρίς όμως να τα καταφέρουν. Στο 75' ο Βαλκάνος πλάσαρε τετ-α-τετ του Ντουρέκα που έσωσε διώχνοντας κόρνερ. Στο 80' μετά από εκτέλεση κόρνερ ο Ευσταθίου έπιασε δυνατή κεφαλιά αλλά και πάλι ο Ντουρέκας έδιωξε σε κόρνερ, ενώ στο 91' από κοντά ο Φιλιπίδης με κεφαλιά από πλάγια έστειλε την μπάλα άουτ.
Το τέλος του αγώνα βρήκε ισόπαλες τις δυο ομάδες με 1-1 οι οποίες χειροκρωτήθηκαν από ο κατάμεστο γήπεδο για την απόδοση τους.

Ταμυναϊκός (Σπ. Σταματούκος): Ντουρέκας, Ιωαννίδης ( 62' Μάλλιος), Κρόκος ( 67' Κούρτης), Καρατζάς, Λύκος Δ, Πιλάτης, Σταμέλος, Τσάγκος, Τσαλιαγκός Β 90' Γκαβός) , Τσαλιαγκός Γ, Μανδράκας.
ΑΟ Χαλκίς (Γ. Λάμπρου): Μόνος, Κοροβέσης, Τζαφέρος, Καραμπάς, Γκιτσάλης, Ευσταθίου, Τσομπάνης (87' Φιλιπίδης), Βαλκάνος, Θωμάς, Ανέστης, Δήμου (87' Σμυρναίος)

Ο ΑΟ Χαλκίς μπορεί να ήρθε ισόπαλος στο Αλιβέρι, αλλά αύξησε τη διαφορά στο + 5 απ' την Ιστιαία (που ισοβαθμεί πλέον με τον Ολυμπιακό Χαλκίδας), καθώς απέδειξε πόσο καλή ομάδα είναι (βάση όσα έλεγαν την προηγούμενη αγωνιστική μετά τη νίκη τους στη Χαλκίδα), καθώς ηττήθηκαν στην έδρα τους απ' την Αυλίδα με σκορ 0-1.
Αύριο, Κυριακή 8 Μαρτίου, ο ΑΟ Χαλκίς θα αγωνιστεί εκτός έδρας με τα Λουκίσια, στις 15:30.