Τρίτη 22 Δεκεμβρίου 2015

0 ΒΟΛΛΕΪ: 3-1 τον Εθνικό ο Ηρακλής, ήττες οι ομάδες του ΟΠΕΧ

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Ηρακλής Χαλκίδας, το Σάββατο 19 Δεκεμβρίου στο κλειστό Κανήθου, όπου νίκησε τον Εθνικό Πειραιά, με σκορ 3-1 στα σετ και διατηρήθηκε στη 2η θέση μαζί με την ΑΕΚ. Ο αγώνας δεν ήταν εύκολος για την ομάδα της Χαλκίδας καθώς ο Εθνικός ήταν στην 4η θέση, κάτω από τις 3 ομάδες που διεκδικούν τον τίτλο (Κύζικος, ΑΕΚ, Ηρακλής Χαλκίδας).
Πέρα από το πρώτο σετ που έληξε σχετικά εύκολα υπέρ της Χαλκίδας (25-19), στα επόμενα έγινε μεγάλο παιχνίδι και κρίθηκαν στο "δίποντο", ξεπερνώντας τους 25 πόντους κάθε σετ. Ο Εθνικός ισοφάρισε σε 1-1 (25-27) και στη συνέχει με δύναμη και ψυχή, οι παίχτες της Χαλκίδας κέρδισαν 2 σετ (27-25, 26-24) και πήραν τους 3 βαθμούς.

Αποτελέσματα 9ης αγ.
ΑΕΠ Ολυμπιάς - ΑΣ Κόροιβος 3-2 (23-25,17-25,25-18,25-17,15-9)
ΕΑ Πατρών - ΑΕΚ Αθηνών 0-3 (13-25,19-25,21-25)
ΑΟ Καλαμάτα 80 - ΑΣ Πανερυθραϊκός 3-2 (19-25,25-20,19-25,25-20,15-13)
ΑΟΝ Αργυρούπολης - ΓΣ Απόλλων 1-3 (20-25,18-25,25-22,20-25)
ΑΠΦΣ Ηρακλής Χαλκίδας - Εθνικός ΟΦΠΦ 3-1 (25-19,25-27,27-25,26-24)
ΑΟ Ακρίτας - ΑΠΣ Κύζικος 0-3 (11-25,12-25,13-25)

ΟΠΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ
Συνεχίζει με ήττες η ομάδα ανδρών του ΟΠΕΧ. Αυτή τη φορά, ηττήθηκε μέσα στο Γαλάτσι, απ' την Ένωση Γαλατσίου, με 3-1 στα σετ. 2 ήττες πραγματοποίησαν και οι γυναίκες του ΟΠΕΧ. Την προηγούμενη Δευτέρα 14 Δεκεμβρίου, έπαιξαν ένα φοβερό παιχνίδι στο Ζηρίνειο, αλλά δεν κατάφεραν να νικήσουν τη Σχολή Μωραΐτη. Ο αγώνας έφτασε στο τάι μπρέικ, όπου τελικά οι γηπεδούχες, νίκησαν την ομάδα της Χαλκίδας (3-2). Χθες τα κορίτσια της Χαλκίδας, ηττήθηκαν μέσα στο ΔΑΚ Χαλκίδας, απ' τον πρωτοπόρο Φοίβο Μελισσίων, με σκορ 0-3 στα σετ. Η γυναικεία ομάδα του ΟΠΕΧ, βρισκεται στην 9η θέση με 12 βαθμούς, αλλά ισοβαθμεί με την 7η Νήαρ Ήστ, τον 8ο Τύφωνα και τον 10ο Γέρακα. Πρώτοι είναι ο Φοίβος και το Κολέγιο Ντερή με 26 βαθμούς.