Σάββατο 15 Οκτωβρίου 2016

0 ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ: Ήττα με 0-3 απ' τη Κηφισιά, στην πρεμιέρα του League Cup

Αγχωμένος και νευρικός περισσότερο από όσο θα έπρεπε εμφανίστηκε ο Ηρακλής Χαλκίδας, χθες, Παρασκευή 14 Οκτωβρίου, γνωρίζοντας την ήττα με 3-0 από την Κηφισιά στο πρώτο ματς του δευτέρου ομίλου του League Cup που φιλοξενείται στο κλειστό της Κανήθου.
Ειδικά στο πρώτο σετ η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση είχε μεγάλο επιθετικό πρόβλημα και το έχασε με 15-25. Μάλιστα το σκορ στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ ήταν 7-16.
Η Χαλκίδα που ήταν καλύτερη στη συνέχεια όμως τα πολλά λάθη την αφήσαν πίσω στο σκορ με 11-16 και 13-21 χάνοντας και το δεύτερο σετ με 16-25.
Στο 3ο σετ οι γηπεδούχοι έχοντας ως ηγέτη έναν εκπληκτικό Γκόρτσανιουκ προηγήθηκαν με 8-7 και 21-20. Θα μπορούσαν να είχαν πάρει το σετ οδηγώντας το ματς σε ένα τέταρτο, όμως τα αβίαστα λάθη και οι κακές επιλογές στους κρίσιμους τελευταίους πόντους δεν του έδωσαν αυτή την δυνατότητα. Το σετ χάθηκε με 21-25 με την Κηφισιά να έχει σε πολύ καλή μέρα τον εντυπωσιακό Μπόγιαν Γιορντάνοφ, που είχε συμπαραστάτη τον Πούλκο.
Από τον Ηρακλή Χαλκίδας ξεχώρισαν Γκόρτσανιουκ και Τάπια με το Γκολίτση να μην είναι ευχαριστημένος από το ματς τονίζοντας πως σημασία έχει η ομάδα να είναι έτοιμη στο πρωτάθλημα.
Απόλυτα ικανοποιημένος εμφανίστηκε ο Αρσενιάδης που δήλωσε πως ούτε ο ίδιος περίμενε από την ομάδα του τέτοια απόδοση αλλά κυρίως προσήλωση στον αγώνα.
Ο πασαδόρος Νικολακης της Κηφισιάς έδειξε την εμπειρία του, ενώ τρακαρισμένος εμφανίστηκε κυρίως στο ξεκίνημα ο πολλά υποσχόμενος Κασαμπαλής του Ηρακλή που στη συνέχεια βελτιώθηκε.

Πηγή: starsports

Η διακύμανση
1ο σετ: 2-8, 7-16, 11-21, 15-25
2ο σετ: 5-8, 11-16, 13-21, 16-25
3ο σετ: 8-7, 14-16, 21-20, 21-25

Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 1 άσσο, 37 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 11 λάθη αντιπάλων και της Κηφισιάς προήλθαν από 6 άσσους, 42 επιθέσεις, 5 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων.

Ηρακλής Χαλκίδας (Σπύρος Γκολίτσης): Τάπια 16 (15/22 επ, 1 μπλοκ), Κανέλλος 4 (4/12 επ), Φέρρελ 1 (1/3 επ), Κλότσκο 5 (3/9 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ - 17% άριστες), Κασαμπαλής 1 (1/2 επ), Γκόρτσανιουκ 10 (9/23 επ, 1 μπλοκ, 61% υπ - 35% άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 79% υπ - 53% άριστες), Κολτσιάκης 3 (3/4 επ, 40% υπ - 0% άριστες), Αδαμόπουλος, Αντιφάκος 1 (1/1 επ), Γαλιώτος.

ΑΟΠ Κηφισιάς (Κ. Αρσενιάδης): Νικολάκης 3 (1/1 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χριστοφιδέλης 4 (4/13 επ, 63% υπ - 38% άριστες), Μουρούτης 6 (2/3 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Παπαγγελόπουλος 8 (5/9 επ, 2 άσσοι, 1 μπλοκ), Πούλκο 12 (10/15 επ, 2 άσσοι, 71% υπ - 57% άριστες), Γιορντάνοφ 20 (20/32 επ) / Ταμπουρατζής (λ, 85% υπ - 54% άριστες), Καρατζάς.