Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2016

0 ΑΓΕΧ: Εύκολα το Μώλο με 48 πόντους (80-32)

Εύκολα, όπως άλλωστε αναμενόταν, η ΑΓΕΧ πήρε τη νίκη απέναντι στον ουραγό Μώλο με 80-32, στο παιχνίδι με το οποίο ολοκληρώθηκε η 9η αγωνιστική, καθώς έγινε το βράδυ του Σαββάτου στο κλειστό της Κανήθου. Στον απόηχο του ντέρμπι της Α1 ανάμεσα στην Κύμη και τον ΠΑΟΚ, η ΑΓΕΧ παίζοντας για πρώτη φορά φέτος στην έδρα που είχε δηλώσει εξ αρχής στο πρωτάθλημα, πήρε εύκολα τη νίκη καθαρίζοντας τον αγώνα από πολύ νωρίς. Οι παίκτες του Βελισσαράκου μπήκαν από την αρχή σοβαρά στον αγώνα, προηγήθηκαν με 34-11 στην πρώτη περίοδο, με τον έμπειρο κόουτς να μοιράζει το χρόνο συμμετοχής, βλέποντας τον Σιδερίδη να επιστρέφει έστω και για λίγο στο παρκέ μετά τον τραυματισμό του. Ο Μώλος από την πλευρά του έκανε φιλότιμη προσπάθεια αλλά δεν μπορούσε σε καμιά περίπτωση να ακολουθήσει στο ρυθμό της ΑΓΕΧ… Πάντως, στο β” ημίχρονο οι παίκτες του Σεβαστόπουλου, ήταν ανταγωνιστικοί με τη γ” περίοδο να τελειώνει με επιμέρους σκορ 13-13. Πρώτος σκόρερ της ΑΓΕΧ ο Χαρατσής με 26 (4) πόντους και από τον Μώλο ο Σιότροπος με 10.

Διαιτητές: Μασλατζίδης Ι.-Αρτσίτας.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 34-11, 19-5, 13-13, 14-3.
ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ(Βελισσαράκος): Χαρατσής 26 (4), Σταμέλος 9, Μπεληγιάννης 1, Μακρύγιαννης 5, Μάμαλης 5, Αργυρίου 3, Σιδερίδης, Φωτητζόγλου 15, Βελισσαράκος 2, Κανάκης 14, Σαββόπουλος, Στεφανίδης.
ΜΩΛΟΣ (Σεβαστόπουλος): Κιτσικόπουλος 2, Καλοβελώνης 4, Σακελλαρόπουλος 1, Βλασσόπουλος, Γρίβας 9, Κωνσταντόπουλος, Χάϊτας, Κρέτσης 4, Διαμαντής 2, Ανδρίτσος, Καίσαρης, Σιότροπος 10 (2).

Ευχαριστημένος από την αγωνιστικότητα των παικτών του έμεινε ο Γιώργος Βελισσαράκος που όπως είπε είχε την ευκαιρία να δοκιμάσει διάφορα σχήματα και να μοιράσει το χρόνο συμμετοχής απέναντι στην ομάδα του Μώλου, στην οποία ευχήθηκε να συνεχίσει την ωραία προσπάθεια που κάνει. Αναλυτικά οι δηλώσεις του κόουτς της ΑΓΕΧ: «Κερδίσαμε εύκολα μια πολύ μαχητική ομάδα. Ξεκινήσαμε από την αρχή του παιχνιδιού πολύ δυνατά βγάζοντας ενέργεια σε άμυνα και επίθεση. Δοκιμάσαμε πολλά σχήματα μοιράζοντας το χρόνο συμμετοχής και είμαι πολύ ευχαριστημένος από τον αγωνιστικό χαρακτήρα των παικτών μου. Συνεχίζουμε την προσπάθεια να είμαστε όσο πιο ψηλά μπορούμε στη βαθμολογία και βέβαια να ανεβάσουμε το αγωνστικό μας επίπεδο. Εύχομαι στην ομάδα του Μώλου να συνεχίσουν την ωραία προσπάθεια που κάνουν στο δύσκολο πρωτάθλημα της Α' κατηγορίας. Οι διαιτητές Ι.Μασλατζίδης-Ν.Αρτσίτας πολύ καλοί, συνέβαλαν να γίνει ένα πολύ ωραίο παιχνίδι».