Κυριακή 11 Δεκεμβρίου 2016

0 ΑΓΕΧ: Μεγάλο διπλό στην Ιστιαία, 52-77 το Τελεθριακό

Το ντέρμπι του Τελεθριακού με την ΑΓΕ Χαλκίδας έμεινε στα χαρτιά καθώς πάνω στο παρκέ η ομάδα του Βελισσαράκου εμφανώς ανώτερη πήρε εύκολα μια μεγάλη νίκη απέναντι στη φιλόδοξη ομάδα της Ιστιαίας με τελικό διαφορά 25 πόντων!
Η ΑΓΕΧ που διανύει περίοδο φόρμας, με τη σημερινή νίκη έδειξε πως μπορεί να ανατρέψει τα αρχικά δεδομένα όπως είχαν διαμορφωθεί στην αρχή της σεζόν και να μπει ακόμα και στα play-off για άνοδο στη Γ' Εθνική.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν από την αρχή μπροστά στο σκορ, εκμεταλλευόμενοι εκτός των άλλων και την απουσία του Θοδωρή Ρουμελιώτη που τον κράτησε με πολιτικά στην άκρη του πάγκου της ομάδας του.
Η ΑΓΕΧ προηγήθηκε με 24-9 στην πρώτη περίοδο και 42-25 στο τέλος του ημιχρόνου, ενώ όταν στη 3η περίοδο ο Τελεθριακός προσπάθησε να ξαναμπεί στον αγώνα οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με 3 τρίποντα δίνοντας πρόωρο τέλος στην αναμέτρηση.
Η ομάδα του Βελισσαράκου με πολύ καλό μπάσκετ στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα πήρε τελικά εύκολα τη νίκη με 77-52, φεύγοντας με το ροζ φύλλο αγώνος από μια δύσκολη έδρα και έχοντας για πρώτο σκόρερ και πάλι τον Χαρατσή με 20 πόντους.
Όσο για τον Τελεθριακό, έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό γνωρίζοντας την 4η διαδοχική ήττα και ενώ στο μεσοδιάστημα είχε αναβληθεί και ο αγώνα με την Προοδευτική.

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Χαϊνά.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 9-24, 25-42, 39-58, 52-77.
ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Δαδίτσιος): Μητρόπουλος 13 (1), Χατζής, Παπαθανασίου 2, Ιωακείμ 8 (2), Αφερείμ, Τσιτούμης 6 (1), Κουμπές 2, Δήμου 3 (1), Φακίτσας 2, Τριανταφύλλου 16.
ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος): Χαρατσής 20 (2), Σταμέλος 7 (1), Μπεληγιάννης 9 (1), Μακρύγιαννης 6 (2), Αργυρίου 16 (1), Σιδερίδης, Φωτητζόγλου 13 (1), Βελισσαράκος, Σαββόπουλος 2, Στεφανίδης, Κανάκης 4.

Απόλυτα ευχαριστημένος από τη νίκη και την προσπάθεια των παικτών έμεινε ο κόουτς της ΑΓΕΧ Γιώργος Βελισσαράκος που σε δηλώσεις του για τον αγώνα και τη νίκη επί του Τελεθριακού τόνισε χαρακτηριστικά: «Προσπαθήσαμε και καταφέραμε να ελέγξουμε το παιχνίδι από το πρώτο 10λεπτο. Πράγματι, με συγκεκριμένη αμυντική τακτική απέναντι στους παίκτες-κλειδιά του Τελεθριακού και συγχρόνως με ταχύτητα στην επίθεση καταφέραμε να ξεφύγουμε στο σκορ. Στη συνέχεια με ελεγχόμενη τακτική, κάνοντας συνεχές rotation στους παίκτες, συντηρήσαμε και αυξήσαμε τη διαφορά, παίρνοντας μια σπουδαία νίκη στην έδρα μιας πολύ καλής ομάδας. Είμαι πολύ ευχαριστημένος από την αγωνιστικότητα των παικτών μου καθώς και από την αυτοσυγκέντρωση τους στην τακτική. Κάθε νίκη ανεβάζει την αυτοπεποίθηση μας, για το πόσα πράγματα μπορούμε να κάνουμε σε κάθε παιχνίδι. Ο Τελεθριακός είναι πολύ καλή ομάδα, με παίκτες ικανούς, που μπορούν να κερδίσουν οποιαδήποτε ομάδα. Συγχαρητήρια στους διαιτητές Σπυρόπουλο και Χαϊνά για την άψογη διαιτησία τους».