Τρίτη 31 Ιανουαρίου 2017

0 ΑΓΕΧ: Άνετα την Ιτέα με 77-53

Μεγάλης σημασίας βαθμολογική νίκη για την ΑΓΕΧ που επικράτησε με 77-53 του Γ.Σ.Ιτέας μετά από πολύ καλή εμφάνιση μια νίκη που δίνει το δικαίωμα στην ομάδα του Βελισσαράκου να βλέπει ακόμα και την είσοδό της στην πρώτη τετράδα! Η Ιτέα δείχνει να περνάει περίοδο ντεφορμαρίσματος με μοναδικό κέρδος από αυτό τον αγώνα ότι διατήρησε τη διαφορά του πρώτου γύρου σε πιθανές ισοβαθμίες. Η ΑΓΕ Χαλκίδας επέστρεψε στις νίκες με εντυπωσιακό τρόπο διατηρώντας ζωντανό το όνειρο της εισόδου στα play-off. Οι γηπεδούχοι ήταν πολύ καλοί ιδίως στο β” ημίχρονο, όταν ανέβασαν τη διαφορά στο σκορ φτάνοντας στο τελικό 77-53. Στο ημίχρονο η ομάδα του Βελισσαράκου ήταν μπροστά στο σκορ με 41-37, με τους γηπεδούχους να βελτιώνουν στη συνέχεια αισθητά την άμυνα τους, ενώ παράλληλα στην επίθεση δεν ήταν μονοδιάστατοι έχοντας σκορ από αρκετούς παίκτες, με 4 απ” αυτούς να φτάνουν σε διψήφιο αριθμό πόντων.

Διαιτητές: Χαϊνά-Γερονικολός.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-14, 20-23, 19-10, 19-6.
ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος): Χαρατσής 16 (2), Σταμέλος, Μακρύγιαννης 9 (1), Μάμαλης, Αργυρίου 8, Σιδερίδης 11 (1), Φωτητζόγλου 19, Βελισσαράκος 12 (2), Κανάκης 2, Στεφανίδης.
Γ.Σ.ΙΤΕΑΣ (Μωραϊτης): Παγώνης, Παπαθεοχάρης 5 (1), Μπαντελάς 10, Ντινόπουλος 2, Κοντογιάννης, Αγγελόπουλος 11 (2), Πράππας 3 (1), Ευθυμίου 9, Πετράκος, Γεωργαντάς 12.

Ο Γιώργος Βελισσαράκος έμεινε ευχαριστημένος από την προσπάθεια των παικτών του στο β” ημίχρονο απέναντι στον Γ.Σ.Ιτέας, τονίζοντας πως πιστεύει πολύ στους παίκτες του και περιμένει να δώσουν ακόμα περισσότερα στο άμεσο μέλλον. «Μεγάλη νίκη απέναντι σε μια ομάδα πολύ καλά δουλεμένη και με πολύ ταλέντο. Το πρώτο ημίχρονο ήταν με πολλά νεύρα για την ομάδα μου και εμένα, λόγω της πλήρης απειθαρχίας σε άμυνα και επίθεση, με αποτέλεσμα τα πολλά λάθη. Παρασυρθήκαμε στον ρυθμό της Ιτέας και δεν αντιδράσαμε στην πολύ πιεστική άμυνα των παικτών της. Σε όλο το πρώτο ημίχρονο ήμασταν έξω από τα πλάνα μας, αλλά παρ' όλα αυτά ήμασταν μπροστά στο ημίχρονο με 41-37. Στο δεύτερο ημίχρονο ελέγξαμε πλήρως τις επιθέσεις μας, προσαρμόσαμε την άμυνά μας στα ατού της Ιτέας και καταφέραμε να ξεφύγουμε στο σκορ. Οι παίκτες μου όταν υποστηρίζουν την έννοια της ομάδας μέσα στο γήπεδο είναι πολύ δύσκολοι αντίπαλοι για όλους. Πιστεύω σε αυτούς ότι μπορούν πολλά παραπάνω και τους πιέζω πάρα πολύ γι' αυτό. Ο κόουτς Μωραϊτης έχει δημιουργήσει μια πάρα πολύ καλή ομάδα με πλούσιο μέλλον. Συγχαρητήρια στους διαιτητές Χαϊνά-Γερονικολό που έλεγξαν πλήρως το παιχνίδι».