Δευτέρα 23 Ιανουαρίου 2017

0 ΑΓΕΧ: Ήττα στην παράταση με διαιτησία, 84-76 απ' το Μάκαρο

Ο Σωτήρης Χατζηστάμου είναι δεινός σουτέρ και το απέδειξε με τον καλύτερο τρόπο και σήμερα, πετυχαίνοντας ένα μεγάλο τρίποντο με το οποίο ισοφάρισε σε 67-67 οδηγώντας τον αγώνα στην παράταση!
Εκεί, πλέον τα πράγματα ήταν πιο εύκολα για την ομάδα του Παπούλια που με ανεβασμένη ψυχολογία πήρε τη μεγάλη νίκη επί της ΑΓΕΧ με 84-76, κάνοντας το αποφασιστικότερο βήμα για τη σωτηρία της.
Η ομάδα της Άμφισσας  ξεκίνησε καλύτερα το παιχνίδι και προηγήθηκε στο α΄δεκάλεπτο με 23 -17. Δεν μπορούσε όμως να πάρει διαφορά στο σκορ αφού η ΑΓΕΧ έβρισκε λύσεις στην επίθεση από τον Φωτητζόγλου κυρίως , και το ημίχρονο βρήκε το Μάκαρο προηγούμενο με 37-34.
Στο δεύτερο ημίχρονο η ομάδα της Άμφισσας προηγήθηκε και με 10 πόντους , αλλά δεν μπορούσε να πάρει μια διαφορά που θα της επέτρεπε να νιώθει ασφάλεια για τη συνέχεια του αγώνα. Η ΑΓΕΧ αντέδρασε στο δ΄δεκάλεπτο και σε συνδυασμό με το λάθη των παικτών του Μάκαρου στην επίθεση μείωσε στο σκορ. έτσι το ντέρμπι έφτασε στο θρίλερ του τελευταίου 1 λεπτού και 20 δευτερολέπτων όπου ο Μάκαρος παρότι προηγούμενος με 64 -63 δέχεται 4 πόντους από Αργυρίου και Φωτητζόγλου και η ΑΓΕΧ περνά μπροστά με 64 -67, έτοιμη να πάρει το ροζ φύλλο αγώνος.
Στην επίθεση του ο Μάκαρος σκοράρει με τον Χατζηστάμου τρίποντη βόμβα στα 18 δευτερόλεπτα (67-67) και ο Βελισσαράκος παίρνει τάιμ άουτ για την τελευταία επίθεση. Οι παίκτες της Άμφισσας έπαιξαν άμυνα, κάνοντας και δύο φάουλ που είχαν περιθώριο και το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.
Εκεί ο Μάκαρος ψυχωμένος και με τη βοήθεια του κόσμου του έκανε το 17-9 και πήρε μια πολύτιμη νίκη για τη συνέχεια.
Από το Μάκαρο Γιαννακόπουλος, Χατζηστάμου, Αμπλάς και Νασάκης διακρίθηκαν με τους μικρούς Λούπουλ και Τσικνή να προσφέρουν πολύτιμες βοήθειες στην άμυνα.
Από την ΑΓΕΧ ξεχώρισαν οι Φωτητζόγλου και Αργυρίου .

Διαιτητές: Κοτσιμπός-Χουγιάζος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 23-17, 37-34, 56-50, 67-67 (καν.διάρκεια), 84-76 (τελ.αποτελ.).
ΜΑΚΑΡΟΣ (Παπούλιας): Τσιγουρής, Δρίβας, Οικονόμου 4, Λούπουλ, Αμπλάς 9 (1), Φουσέκης 2, Χατζηστάμου 32 (5), Τσικνής, Κρικέλας, Μουτζούρης, Γιαννακόπουλος 12, Νασάκης 25 (1).
ΑΓΕΧ (Βελισσαράκος): Χαρατσής 11 (1), Μπεληγιάννης 11(1), Μακρυγιάννης 13 (1), Μάμαλης, Αργυρίου 11 (2), Φωτητζόγλου 22, Βελισσαράκος 10(1).

Δεν έμεινε ικανοποιημένος από την απόδοση των παικτών του ο κόουτς της ΑΓΕΧ Γιώργος Βελισσαράκος που πάντως είχε πολλά παράπονα για τα σφυρίγματα των διαιτητών σε τρεις φάσεις στο τελευταίο λεπτό της κανονικής διάρκειας του αγώνα. «Κάναμε γενικά κακό παιχνίδι απέναντι στην ομάδα του Μάκαρου, με λάθος επιλογές στην επίθεση και χωρίς αυτοσυγκέντρωση στην άμυνα. Πήγαμε στην Άμφισσα μόνο με 8 παίκτες έχοντας ξαφνικές απουσίες των Σιδερίδη, Σταμέλου, Κανάκη και Στεφανίδη. Παρ” όλα αυτά, καταφέραμε σε ένα παιχνίδι που ακολουθούσαμε στο σκορ, να περάσουμε μπροστά και να είναι στα χέρια μας η νίκη μια και ήμασταν μπροστά με 3 πόντους στα 18′ τελευταία δευτερόλεπτα της κανονικής διάρκειας. Όμως στο τελευταίο λεπτό και ενώ προηγούμασταν με 3 πόντους, οι αποφάσεις της διαιτησίας που ήταν πολύ καλή στα προηγούμενα 39 λεπτά, μας γέμισε ερωτηματικά. Στα τελευταία 55′ δευτερόλεπτα έγιναν τα εξής. Δεν δόθηκε “χοντρό” φάουλ στον Φωτητζόγλου σε λέϊ-απ. Έδωσε ο κ.Κοτσιμπός επιθετικό φάουλ στον Χαρατσή σε επίθεση 3 εναντίον 1 που σκοράραμε. Και βέβαια, στα 18′ δευτερόλεπτα χρεώθηκε ως τρίποντο το σουτ του Χατζηστάμου που ήταν καθαρά μέσα από το τρίποντο και προς τιμή τους μας το επιβεβαίωσαν μετά τη λήξη και οι φίλαθλοι του Μάκαρου. Έτσι το παιχνίδι πήγε στην παράταση. Συγχαρητήρια στον κόουτς Παπούλια και σε όλους τους παίκτες του Μάκαρου, ιδίως δε σε Χατζηστάμου και Νασάκη που βρέθηκαν σε καταπληκτική μέρα. Πολύ καλή η διαιτησία των Κοτσιμπού-Χουγιάζου για 39 λεπτά. Πολλά ερωτηματικά πάντως για τα σφυρίγματά τους στο τελευταίο λεπτό και στην παράταση».