Κυριακή 2 Απριλίου 2017

0 ΑΟΧ: Η προϊστορία με τον Αιολικό (1982-2016)

Σήμερα, Κυριακή 2 Απριλίου, στις 15:00, ο ΑΟ Χαλκίς υποδέχεται τον Αιολικό για την 24η αγωνιστική του 3ου ομίλου της Γ' Εθνικής, στο δημοτικό στάδιο Χαλκίδας. Ας θυμηθούμε την προϊστορία μεταξύ των δύο ομάδων, που αρχίζει από το 1982. Συνολικά έχουν συναντηθεί σε 15 αγώνες με την πλάστιγγα να γέρνει υπέρ του ΑΟΧ.

ΝΙΚΕΣ ΑΟ ΧΑΛΚΙΣ: 7
ΝΙΚΕΣ ΑΙΟΛΙΚΟΥ: 3
ΙΣΟΠΑΛΙΕΣ: 5
ΤΕΡΜΑΤΑ: 22-16 υπέρ του ΑΟ Χαλκίς.
Στην έδρα του ΑΟΧ: 4 νίκες, 2 ισοπαλίες, 1 ήττα (10-5).

H πρώτη συνάντηση μεταξύ των δυο ομάδων έγινε το 1982 για το πρωτάθλημα της Β' Εθνικής, στη Χαλκίδα και ο ΑΟΧ είχε νικήσει 3-1 με γκολ που πέτυχαν ο Χρήστος Παναγιωτίδης και ο Βαγγέλης Αναγνωστάκης (2). Την ίδια περίοδο στη Μυτιλήνη η ομάδα της Εύβοιας, που είχε εκείνη τη χρονιά προπονητή τον Γιάννη Μαντζουράκη, απέσπασε ισοπαλία στη Μυτιλήνη με 1-1 (το γκολ των Χαλκιδέων είχε πετύχει ο Βρύνιος).
Η πρώτη εκτός έδρας νίκη του ΑΟΧ σημειώθηκε την περίοδο 1986-87 στη Γ' Εθνική (τότε η ομάδα της Χαλκίδας ανέβηκε για τελευταία φορά στη Β' Εθνική). Είχε κερδίσει 2-1 με γκολ πέτυχαν ο Γιώργος Κεραμιδάς και ο Μπεκιάρης. Μάλιστα στο ματς αυτό, είχαν αγωνιστεί με τον ΑΟΧ ο νυν προπονητής της ομάδας Αντώνης Αυλωνίτης και ο γεν. αρχηγός της τώρα, Πέτρος Μιστριώτης.
Σε επίπεδο Εθνικού Ερασιτεχνικού πρωταθλήματος και οι δυο αγώνες που έγιναν με γηπεδούχο τη Χαλκίδα, έληξαν 1-0 υπέρ του ΑΟΧ. Την περίοδο 2001-02 (Δ' Εθνική) το γκολ είχε σημειώσει ο Φώτης Καλαμπόκας και πέρσι (Γ' Εθνική), σκόρερ ήταν ο Σκάρος.