Τρίτη 11 Απριλίου 2017

0 ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ: 3-2 με ανατροπή την Κύζικο, έσπασε την κακή παράδοση

Ο Ηρακλής Χαλκίδας KINGS έσπασε την κακή παράδοση που είχε απέναντι στην Κύζικο Νέας Περάμου (6 ήττες σε 6 αγώνες τις τελευταίες 2 σεζόν), την οποία κατάφερε να κερδίσει στο τάι μπρέικ, παρότι οι φιλοξενούμενοι πήραν τα δύο πρώτα σετ. Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση παρουσίαστηκε αποφασιστική στην συνέχεια και διατήρησε την ψυχραιμία της ακόμη και όταν η Κύζικος πήρε ματς μπολ δύο φορές και τελικά κατέκτησε το τρίτο σετ.
Στο τέταρτο σετ ο Ηρακλής είχε σαφή υπεροχή και πήρε σημαντικό προβάδισμα από νωρίς, το οποίο αύξησε ως το φινάλε του σετ, το οποίο κατέκτησε με διψήφια διαφορά. Στο τάι μπρέικ, η ομάδα της Χαλκίδας έκανε εξαιρετικό ξεκίνημα και προηγήθηκε με 6-0 και λίγο αργότερα με 10-3. Η πολύ καλή ομάδα της Νέας Περάμου δεν τα παράτησε και πλησίασε στους δύο πόντους (13-11), όμως ο Ηρακλής τελικά πήρε και το πέμπτο σετ, εκμεταλλευόμενος το δεύτερο ματς μπολ που είχε στην διάθεση του.
Μετά το τέλος της δεύτερης αγωνιστικής των πλέι άουτ, ο Ηρακλής Χαλκίδας βρίσκεται στην πρώτη θέση της βαθμολογίας με 4 βαθμούς και ακολουθούν με 1 Κύζικος και Παναχαϊκή. Στην επόμενη αγωνιστική, η ομάδα της Χαλκίδας έχει ρεπό (παίζουν Κύζικος - Παναχαϊκή), ενώ στις 19 Απριλίου υποδέχεται την Παναχαϊκή, στα πλαίσια της 4ης αγωνιστικής των πλέι άουτ. Σε περίπτωση νίκης, ο Ηρακλής θα εξασφαλίσει και μαθηματικά την παραμονή του στην Volleyleague.

5ο σετ: 5-0, 10-3, 12-7, 15-12

ΣΕΤ: 3-2 (19-25, 23-25, 29-27, 25-15, 15-12).Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 10 άσσους, 63 επιθέσεις, 12 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων. Οι πόντοι της Κυζίκου προήλθαν από 6 άσσους, 56 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 34 λάθη αντιπάλων.
Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης): Τάπια 14 (12/30, 2 άσσοι), Σπυριούνης 23 (19/32 επ, 2 άσσοι, 2 μπλοκ, 56% υπ – 35% επιθέσεις), Κανέλλος 12 (9/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Ντίνας 14 (9/12 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κολτσιάκης 6 (4/18 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 64% υπ – 36% άριστες), Ρενάν 6 (4/5 επ επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 33% υπ – 17% άριστες), Κλότσκο 1 (0/1 επ, 1 άσσος), Αδαμόπουλος, Γαλιώτος 1 (άσσος), Κουέβας 8 (6/15 επ, 2 μπλοκ).
Κύζικος Νέας Περάμου (Νεόφυτος): Κατσανεβάκης 11 (6/7 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Σονάρι 9 (5/6 επ, 1 άσσος, 3 μπλοκ), Γκουλάκ 9 (6/23 επ, 2 άσσοι, 3 μπλοκ, 54% υπ – 23% άριστες), Κρέτσης, Ματσιέλ 26 (24/44 επ, 2 μπλοκ), Σαρικεΐσογλου 16 (14/32 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 50% υπ -29% άριστες)/ Πολυχρονιάδης (λ, 62% υπ 23% άριστες), Αχιλλεόπουλος 60% υπ – 50% άριστες), Μπεκιάρης, Δρογκάρης, Θεοδωρόπουλος, Λυκουρέσης 1 (1/2 επ).

O προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Είναι μία τεράστια ανατροπή που ίσως κρίνει την παραμονή μας. Είμαστε τόσο κοντά και τόσο μακριά από την παραμονή. Θέλουμε ακόμα μία νίκη για να τα καταφέρουμε. Δεν κάναμε καλό ξεκίνημα στον αγώνα. Ήμασταν πολύ νευρικοί αλλά σταδιακά βρήκαμε ρυθμό. Μπράβο σε όλη την ομάδα και ειδικά στους νεαρούς ακραίους που σήκωσαν το μεγάλο βάρος. Αξίζαμε τη νίκη. Ο δρόμος είναι ακόμα πολύ δύσκολος».