Τρίτη 7 Νοεμβρίου 2017

0 ΑΓΕΧ: 1 νίκη (Απόλλων Χ.) και 2 ήττες (Αυλίδα, Τελεθριακός)

Με 1 νίκη 2 ήττες συνέχισε η ΑΓΕ Χαλκίδας, στο πρωτάθλημα της Α' ΕΣΚΑΣΕ. Η ομάδα μπάσκετ της Χαλκίδας, αν και νίκησε τυπικά εκτός έδρας το συντοπίτη Απόλλων Χαλκίδας, με 73-76 στο κλειστό Πατραϊκή, Πειραϊκή, στη συνέχεια πραγματοποίησε 2 ήττες. Αρχικά στο κλειστό Κανήθου απ' την Αυλίδα με 53-59 και στη συνέχεια στην Ιστιαία απ' τον Τελεθριακό με 74-46.
Την επόμενη αγωνιστική, Σάββατο 11 Νοεμβρίου, φιλοξενεί τον Απόλλων Λιβαδειάς στο κλειστό Κανήθου Χαλκίδας.

ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ-ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 73-76
Ο Απόλλωνας Χαλκίδας ήταν μπροστά στη μεγαλύτερη διάρκεια του αγώνα, αλλά η ψυχωμένη ΑΓΕΧ που δεν τα παράτησε ποτέ, πέτυχε τη μεγάλη ανατροπή στο τέλος και με δύο τρίποντα του Ν.Κικίδη πήρε μια νίκη τεράστιας σημασίας με 76-73! Στο πρώτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες ήταν κοντά στο σκορ με την ΑΓΕΧ μπροστά με 21-24. Στη β’ περίοδο όμως, ο Απόλλωνας με πρωταγωνιστή τον Στεφάνου πέτυχε ένα επιμέρους σκορ 23-10 και έκλεισε το ημίχρονο μπροστά στο σκορ με 44-34. Η ομάδα του Γκλιάτη συνέχισε να ελέγχει τον αγώνα (59-49) αλλά στα τελευταία λεπτά ήρθε η μεγάλη ανατροπή. Ο 16χρονος Ν.Κικίδης με 2/2 τρίποντα έβαλε μπροστά την ΑΓΕΧ με ένα πόντο και ο Νίκος Βελισσαράκος με 2/2 βολές σφράγισε τη νίκη-ανατροπή για την ομάδα του Γ.Βελισσαράκου με 76-73, καθώς στο τέλος αστόχησε σε τρίποντο για την ισοφάριση με πολύ δύσκολες προϋποθέσεις ο Στεφάνου! Μια νίκη, που πανηγυρίστηκε δεόντως από τους νικητές, με τους μικρούς να δείχνουν πως μπορούν να τα καταφέρουν και σε αυτό το επίπεδο!

Διαιτητές: Χαϊνά-Σοφόπουλος.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-24, 23-10, 15-15, 14-27.
ΑΠΟΛΛΩΝ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκλιάτης): Μπέλλος 5 (1), Τζάνος, Στεφάνου 23 (6), Πούλος 16 (2), Κωστάκης 18, Γεωργίου Ζ. 9, Προκοπάκης 2.

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος): Παστήρας 19 (3), Θωμάς, Μάμαλης 12 (2), Μαλακασιώτης 6, Βεζυρτζόγλου 6, Κικίδης Κ., Βελισσαράκος 14, Πετρογιάννης, Κικίδης Ν. 9 (3), Σαββόπουλος 10.

ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 53-59 ΓΣ ΑΥΛΙΔΑΣ
Πρώτη νίκη στο πρωτάθλημα για τον Γ.Σ.Αυλίδας, που επικράτησε σήμερα το βράδυ στο κλειστό Κανήθου της ΑΓΕ Χαλκίδας με 59-53 σε ένα μέτριο ποιοτικά αγώνα. Οι φιλοξενούμενοι ήταν μπροστά στο σκορ στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου αλλά ένα 9-0 της ΑΓΕΧ την έβαλε μπροστά στο σκορ με 32-30. Στη γ’ περίοδο ο Γ.Σ.Αυλίδας ξέφυγε ακόμα και με 12 πόντους, με την ΑΓΕΧ να είναι μαχητική να μην τα παρατάει και να μειώνει τη διαφορά μέχρι και στους 2 πόντους, χωρίς όμως να καταφέρει να κάνει τη μεγάλη ανατροπή.

Διαιτητές: Παντελίδης-Μασλατζίδης Ι.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 14-16 ,18-14, 5-19, 16-10.
ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος): Προβατάς, Παστήρας 18 (1), Θωμάς 6 (2), Μάμαλης, Μαλακασιώτης 3, Βεζυρτζόγλου 3, Ρίννης, Βελισσαράκος 16 (5), Κικίδης Κ., Κικίδης Νικ. 5 (1), Σαββόπουλος 2.
Γ.Σ.ΑΥΛΙΔΑΣ (Βάθης): Σέφκας 8, Αχματιώτης 4, Κατσούλας 7, Σολδάτος 2, Φραγκούλης 8, Κωνσταντόπουλος, Μουντζής, Τσίτσης 14 (2), Βασιλείου 16.

ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ-ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 74-46
Επιστροφή στις νίκες για τον Τελεθριακό με εύκολη επικράτηση απέναντι στην ΑΓΕ Χαλκίδας με 74-46 σε ένα αγώνα που έγινε κεκλεισμένων των θυρών στο κλειστό της Ιστιαίας. Οι γηπεδούχοι φρόντισαν από την αρχή να δείξουν την ανωτερότητά τους, φτάνοντας εύκολα στη νίκη απέναντι στην ομάδα της Χαλκίδας που δεν βρέθηκε σε καλή μέρα. Ο Τελεθριακός προηγήθηκε με 12-0 με το καλημέρα και με 19-10 στην α’ περίοδο. Το ημίχρονο τελείωσε 40-24, ενώ στη γ’ περίοδο το επιμέρους σκορ ήταν 15-4 με τον Τελεθριακό να φτάνει εύκολα στη νίκη με 74-46. Πρώτος σκόρερ του Τελεθριακού για μια ακόμα φορά ο Παπαθανασίου (24) και τον ακολούθησε ο Χοτζαλάρι (21). Από την ΑΓΕΧ ο Παστήρας με 24 πόντους ήταν ο μόνος από την ομάδα του που είχε επαφή με το αντίπαλο καλάθι.

Διαιτητές: Τσάλλας-Χαϊνά.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 19-10, 40-24, 55-28, 74-46.
ΤΕΛΕΘΡΙΑΚΟΣ (Κολιάτος): Μέτα, Ρουμελιώτης 7 (1), Κουλουριώτης, Παπαθανασίου 24 (4), Ζούτσος, Κλούρας 4, Τσιτούμης, Κουμπές 6, Δήμου 3 (1), Χοτζαλάρι 21 (3), Παπάνογλου 8.
ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος): Τσάκος 2, Σπύρου, Παστήρας 24 (3), Θωμάς 2, Μαλακασιώτης 5 (1), Βεζυρτζόγλου, Κικίδης Κ. 4, Βελισσαράκος 1, Πετρογιάννης 1, Κικίδης Ν. 3 (1), Σαββόπουλος 4.