Σάββατο 16 Δεκεμβρίου 2017

0 ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ: "Χάρισε" τη νίκη στο Φοίνικα (2-3)

Με λάθη του Ηρακλή Χαλκίδας, ο Φοίνικας κατάφερε και κέρδισε 2-3, μέσα στο κλειστό Κανήθου και ανέβηκε στην 3η θέση του βαθμολογικού πίνακα. Ο αγώνας ήταν πολύ δυνατός και οι ομάδες αντάξιες του θεάματος που πρόσφεραν. Το παιχνίδι κρίθηκε στις λεπτομέρειες με τον Ηρακλή Χαλκίδας να χάνει με δικά του λάθη.
Μελανό σημείο του αγώνα οι χειρονομίες που έκανε ο προπονητής του Φοίνικα, Κάσμαρτσικ, προς τους φιλάθλους της Χαλκίδας, χωρίς να είχε προηγηθεί κάτι, με αποτέλεσμα να προκαλέσει ένταση στις κερκίδες της Χαλκίδας.
Τη Δευτέρα 18 Δεκεμβρίου, ο Ηρακλής Χαλκίδας θα αγωνιστεί στην Αθήνα, όπου θα αντιμετωπίσει τον Παναθηναϊκό, στις 17:00, στο Μετς. Ο Ηρακλής Χαλκίδας πάει μόνο για το διπλό, απέναντι σε μία ομάδα που είναι χαμηλά στη βαθμολογία, ο αγώνας θα μεταδοθεί ζωντανά απ' την ΕΡΤ2.

5ο σετ: 5-4, 10-8, 12-10, 15-17
*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 5 άσους, 64 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 30 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν από 4 άσσους, 62 επιθέσεις, 10 μπλοκ 31 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 2-3 (25-18, 20-25, 19-25, 25-21, 15-17) σε 131'
ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 21 (21/39 επ.), Χαραλαμπίδης 14 (8/15 επ., 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 10 (10/25 επ., 73% υπ. - 47% άριστες), Τσολάκος 10 (6/19 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Μότα 16 (14/38 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ, 53% υπ. - 28% άριστες), Γκελίνσκι 2 (1 άσσος, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 59% υπ. - 28% άριστες), Μακρυγιάννης 3 (3/3 επ.), Κολτσιάκης 2 (2/6 επ.), Αδάμ, Αμαριανάκης.
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Χήρας 6 (4/7 επ., 2 μπλοκ), Μαρούλης 2 (1/2 επ., 1 άσσος), Λινζ 10 (9/22 επ., 1 μπλοκ, 43% υπ. - 25% άριστες), Γιορντάνοφ 31 (29/49 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Πέτερλιν 10 (8/25 επ., 2 μπλοκ, 49% υπ. - 28% άριστες), Γάτσης 14 (9/13 επ., 1 άσσος, 4 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 71% υπ. - 14% άριστες), Κογκαλίδης (λ), Ηλίας, Σούρδι 3 (2/5 επ., 1 άσσος, 67% υπ. - 67% άριστες), Σταυρακάκης.

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Μπήκαμε καλά στον αγώνα, πήραμε εύκολα το 1ο σετ αλλά το φλοτ σερβίς του Φοίνικα μας χάλασε την υποδοχή στο 2ο και στο 3ο σετ. Ειδικά στο 3ο σετ δεν κάναμε σωστή διαχείριση του αγώνα. Το ίδιο συνέβη και στο τάι μπρέικ όπου ήμασταν συνέχεια μπροστά και χάσαμε δύο μεγάλες ευκαιρίες στο 13-11 και στο 14-12 για να τελειώσουμε το ματς. Ετσι είναι το βόλεϊ. Δεν το βάζουμε κάτω. Ολοκληρώσαμε την τριάδα των δύσκολων αγώνων με Ολυμπιακό, ΠΑΟΚ, Φοίνικα έχοντας πάρει δύο βαθμούς. Κρατάμε την 4η θέση που είναι ο στόχος μας και προετοιμαζόμαστε για δύσκολο αγώνα με τον Παμβοχαϊκό τον οποίο εάν νικήσουμε θα διατηρήσουμε τη θέση μας».
Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Όσκαρ Κάσμαρτσικ ο οποίος στο 15-21 του 3ου σετ είδε την κόκκινη κάρτα για πανηγυρισμό προς την κερκίδα δήλωσε: «Ηταν ωραίος αγώνας και οι δύο ομάδες έκαναν μεγάλη προσπάθεια. Εμείς παίξαμε λίγο καλύτερα στα κρίσιμα σημειά του αγώνα και ειδικά στα σημεία που έκριναν το αποτέλεσμα. Είμαι ευχαριστημένος γιατί μετά την απώλεια του 1ου σετ αντιδράσαμε σωστά στην περιστροφή μας και στην αλλαγή του σερβίς. Κρατάμε τους δύο βαθμούς και είμαι ευχαριστημένος που διατηρηθήκαμε στην 3η θέση. Μέσα σε έξι μέρες δίνουμε τρεις δύσκολους αγώνες. Την Παρασκευή παίζουμε με τον Ολυμπιακό που θεωρείται και είναι η καλύτερη ομάδα. Είναι όμως ένα διαφορετικό παιχνίδι, παίζουμε στην έδρα μας και θα προσπαθήσουμε να παίξουμε πιο ελεύθερα».
O διαγώνιος του Φοίνικα Σύρου Μπόγιαν Γιορντάνοφ δήλωσε: «Είμαι πολύ χαρούμενος που νικήσαμε έναν δύσκολο αγώνα. Δεν ξεκινήσαμε καλά αλλά βρήκαμε το ρυθμό μας. Συνεχίζουμε το δύσκολο πρόγραμμα μας και είναι σημαντικό που κερδίζουμε. Την Παρασκευή θα αντιμετωπίσουμε τον Ολυμπιακό. Θα είναι ένας ωραίος αγώνας με την πιο δυνατή ομάδα στην Ελλάδα».