Παρασκευή 13 Απριλίου 2018

0 ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ: Ο διαιτητής Ονόπας ώθησε τον Φοίνικα στη νίκη, 6η θέση η Χαλκίδα

Τελικά ο Φοίνικας Σύρου έχει την εύνοια πολλών ώστε να τον "σπρώχνουν" και να περνάει τις επόμενες φάσεις με π...στιές. Όπως στο League Cup που η ΕΣΑΠ άλλαξε τη νομοθεσία ώστε να πάρει τη θέση του Ηρακλή στο Final 4, έτσι και χθες ο απαράδεχτος και αληταράς διαιτητής Δημήτρης Ονόπας, τα κανόνισε έτσι ώστε να ωθήσει τον Φοίνικα στη νίκη και να τον περάσει στα ημιτελικά των Play Off της Volley League.
Χθες, Πέμπτη 12 Απριλίου, τέλειωσαν οι φετινές υποχρεώσεις του Ηρακλή Χαλκίδας, καθώς ηττήθηκε 1-3 απ' τον Φοίνικα Σύρου, ο οποίος έκανε το 0-2 στις νίκες και πέρασε στα ημιτελικά. Η ομάδα της Χαλκίδας είχε μέτρια υποδοχή, άργησε να μπει στον αγώνα και αγωνίστηκε χωρίς τους τραυματίες Μότα, Πεντράο. Ο Ηρακλής Χαλκίδας θα πλασαριστεί στην 6η θέση εκτός και αν ο Παμβοχαϊκός προκριθεί σε βάρος του Ολυμπιακού οπότε θα υποχωρήσει στην 7η θέση.
Πάντως ο Ηρακλής Χαλκίδας από τη στιγμή που δεν είχε ετοιμοπόλεμους τους Πεντράο, Μότα επιχείρησε με «κλεφτοπόλεμο» και διάφορα σχήματα να αντιμετωπίσει τον αποφασισμένο Φοίνικα που είχε σε πολύ καλή μέρα τον Γιορντάνοφ. Παρόλα αυτά ο Ηρακλή προηγήθηκε 15-13 στο 1ο σετ αλλά το σερβίς του Γιορντάνοφ έφερε σερί 5-0 για τον Φοίνικα που προσπέρασε 18-15, ενώ στο 21-18 ο Γιορντάνοφ πάλι με το σερβίς του δημιουργησε ρήγματα στην υποδοχή του Ηρακλή και ο Φοίνικας πήρε εύκολα το σετ 25-18.
Ιδια εικόνα και στο 2ο σετ με τον Ηρακλή να βγαίνει μπροστά 8-7 αλλά αυτή τη φορά πρωταγωνιστής σε επίθεση και σερβίς ήταν ο Στεφανίδης και ο Πέτερλιν. Ο Φοίνικας προσπέρασε 10-8. Ο Ηρακλή πίεσε μέχρι το τέλος του σετ. Κρατήθηκε στον πόντο αλλά ο Πέτερλιν πήρε τις κρίσιμες επιθέσεις και το σετ τελείωσε 25-23 με την επίθεση του Γιορντάνοφ.
Η απάντηση του Ηρακλή ήρθε στο 3ο σετ το οποίο ήταν συναρπαστικό, είχε πολλές εναλλαγές στο σκορ και ο Ηρακλής κατάφερε με νύχια και με δόντια να το κατακτήσει. Ο Ηρακλής προηγήθηκε 10-7 με ένα καλό σερί από τον Δελιπρίμη που πήρε τρεις σερί προσωπικούς πόντους. Οι Γιορντάνοφ, Πέτερλιν ισοφάρισαν 15-15 αλλά το μπλοκ του Γκόμεζ και δύο εποιθέσεις του Χαραλαμπίδη έβαλαν μπροστά τον Ηρακλή 18-15. Με δύο άσσους και μία επίθεση του Γιορντάνοφ ο Φοίνικας ισοφάρισε 20-20. Ακολούθησαν μεγάλες μάχες αλλά στο 23-23 ο Μαρούλης έχασε το σερβίς (24-23) και ο Πέτερλιν ισοφάρισε 24-24. Ο Χαραλαμπίδης με επίθεση και ο Γκελίνσκι με άσσο έκαναν το 26-24 και το 2-1 σετ.
Το ματς έκλεισε επεισοδιακά με την αποβολή του διαγωνίου του Ηρακλή Χαλκίδας Ερνάντο Γκόμεζ. Στο 8-6 του 4ου σετ ο διαιτητής Δημήτρης Ονόπας έδειξε κίτρινη κάρτα στον Τσαδήμα. Ακολούθως έδειξε κόκκινη κάρτα στον Ερνάντο Γκόμεζ για διαμαρτυρία. Στη συνέχεια ο Φοίνικας με το σερβίς του Γιορντάνοφ έκανε συνολικό σερί 8-0 και προσπέρασε 13-8. Στο 16-13 για τον Φοίνικα έγινε πάλι αμφισβητούμενη φάση η οποία δόθηκε στον Ηρακλή Χαλκίδας. Οταν ο διαγώνιος του Ηρακλή Ερνάντο Γκόμεζ πήγαινε στη θέση του σερβίς χειροκρότησε ειρωνικά τον ρέφερι ο οποίος τον απέβαλε από το σετ. Ο Γκόμεζ κατά την έξοδο του κάτι είπε στον πρώτο διαιτητή και αυτός τον απέβαλε από τον αγώνα.
Οι αληταράδες διαιτητές Ονόπας και Γεροθώδορος δεν έδειχναν κάρτες στους προκλητικούς παίχτες της Σύρου αλλά με το παραμικρό στον Ηρακλή, καθώς αυτή την εντολή είχαν. Ίσως η ΕΣΑΠ ήθελε να περάσει τον Φοίνικα και στα ημιτελικά των Play Off.
Στο τέλος του αγώνα ο Γκόμες έσπρωξε τον "στημένο" Ονόπα ενώ η εξέδρα στη Χαλκίδα είχε εξαγριωθεί. Οι ευνοημένοι παίχτες του Φοίνικα ήταν προκλητικοί σε αυτό το σημείο με τον  Γιορντάνοφ να ειρωνεύεται την εξέδρα της Χαλκίδας χειροκτοτώντας ειρωνικά. Κάτι άλλοι "κλακαδόροι" του Φοίνικα, κάτι αμούστακοι παίχτες που δεν αγωνίστηκαν, ειρωνευόντουσαν και έβριζαν την εξέδρα της Χαλκίδας καθ'όλη τη διάρκεια του αγώνα.
Το σίχαμα, ο αληταράς, διαιτητής Δημήτρης Ονόπας θα πρέπει να τα πήρε χοντρά για να ωθήσει τον Φοίνικα στην πρόκριση. Τα ίδια είχε κάνει και στον Πανιώνιο (Δείτε ΕΔΩ!). Το κάνει συστηματικά να τα παίρνει και να ωθεί ομάδες στη νίκη. Πρέπει κάποιος να το εξετάσει αυτό.
Αυτό λοιπόν είναι το βόλλει που θέλουν οι απατεώνες της ΕΣΑΠ. Συγχαρητήρια! Σας πόνεσε που ο Ηρακλής Χαλκίδας πήγε να φτάσει τόσο ψηλά.
Το παρόν στο κλειστό Κανήθου έδωσαν οι ακαδημίες του ΑΣ Ιτέας και στήριξαν την προσπάθεια του Ηρακλή Χαλκίδας.
Ένα μεγάλο μπράβο στον Ηρακλή Χαλκίδας για τη φετινή του παρουσία και την 6η θέση στη Volley League.

Διαιτητές: Ονόπας, Γεροθόδωρος
1ο σετ: 8-6 , 15-16, 17-21, 18-25
2ο σετ: 8-7 , 13-16, 19-21, 23-25
3ο σετ: 8-7 , 16-15, 21-20, 26-24
4ο σετ: 8-4 , 12-16, 16-21, 20-25

*Οι πόντοι του Ηρακλή προήλθαν: 3 άσσοι, 50 επιθέσεις, 8 μπλοκ, 27 λάθη αντιπάλων και του Φοίνικα Σύρου προήλθαν: 9 άσσοι, 56 επιθέσεις, 7 μπλοκ, 29 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (18-25, 23-25, 26-24, 20-25) (νίκες: 0-2)
ΑΠΦΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 12π. (10/17, 2 μπλοκ), Μακρυγιάννης 1 (1 μπλοκ), Κολτσιάκης 9 (9/24, 42%υπ., 23%αρ.), Δελιπρίμης 7 (6/25, 1 άσσος, 63%υπ., 3%αρ.), Γκόμεζ 16 (14/46, 2 μπλοκ), Γκελίνσκι 6 (3/4, 2 μπλοκ, 1 άσσος) / Τσαδήμας (λ. - 52% υπ., 12%αρ.), Αδάμ, Αναστασόπουλος 1 (1/1επ.), Μότα, Μιχαλόπουλος (λ).
ΑΟ ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Χήρας 10 (5/10επ., 3 μπλοκ, 2 άσσοι), Μαρούλης, Λιντς 1 (1/6, 33%υπ.), Γιορντάνοφ 31 (24/56επ., 2 μπλοκ, 5 άσσοι), Πέτερλιν 19 (18/36, 1 μπλοκ, 56%υπ., 25%αρ.), Γάτσης 4 (3/8, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ. - 71%υπ., 50%αρ.), Στεφανίδης 6 (5/13, 1 άσσος, 57%υπ., 29%αρ.).

O προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης είπε: «Παλέψαμε και τα δύο παιχνίδια της σειράς με τον Φοίνικα και παρότι δεν είχαμε τη βοήθεια βασικών παικτών μας ήμασταν ανταγωνιστικοί. Στη Σύρο χάσαμε 3-2 σετ. Σήμερα παρά την απουσία του Πεντράο και τη μικρή συμμετοχή του Μότα παλέψαμε μειώσαμε 2-1, προηγηθήκαμε 8-4 στο 4ο σετ αλλά έγιναν κάποια γεγονότα και η αποβολή του Γκόμεζ και χάσαμε. Στη δεύτερη χρονιά στη Βόλεϊ Λιγκ είχαμε βάλει στόχο τα πλέι οφ τερματίσαμε στην 6η θέση και είμαστε ικανοποιημένοι. Η Χαλκίδα έχει βάλει τις βάσεις για καλύτερα πράγματα στο μέλλον, ο κόσμος μας μαθαίνει και μας στηρίζει όλο και περισσότερος».

Ο λίμπερο του Φοίνικα Δημήτρης Ζήσης είπε: «Τα παιδιά της Χαλκίδας έπαιξαν πολύ καλά. Πιστεύω ότι το παιχνίδι στη Σύρο ήταν αυτό που έκρινε τη σειρά και μας βοήθησε να προκριθούμε. Ήταν δύσκολο να διαχειρστούμε το θέμα με τιις απουσίες της Χαλκίδας γιατί δεν ξέραμε πως θα παραταχθεί. Η χρονιά ήταν ευτυχώς ήρθε ένα πολύ καλός προπονητής που δουλεύει πολύ και μας βοήθησε πολύ η έλευση του. Χωρίς αυτόν ίσως να τερματίζαμε κάτω από την 6η θέση. Τώρα θα προετοιμαστούμε ενόψει των ημιτελικών με τον ΠΑΟΚ. Για μένα όλα είναι ανοικτά. Θα παίξουμε ελεύθερα και η σειρά είναι στις τρεις νίκες. Μπορούμε να πάμε στον τελικό».

ΦΩΤΟΡΕΠΟΡΤΑΖ

Πολλά γελάκια ο Γιορντάνοφ με τον Ονόπα. Άλλωστε ξέρουν και οι 2 ότι ο Ονόπας θα το δώσει στον Φοίνικα.

Πουτ@να έκανε το παιχνίδι ο αληταράς Ονόπας. Εξαγρίωσε φιλάθλους και την ομάδα του Ηρακλή Χαλκίδας διότι ώθησε τον Φοίνικα στη νίκη με ανάποδα σφυρίγματα και ανύπαρκτες αποβολές.