Δευτέρα 17 Ιανουαρίου 2011

0 ΑΝΕΤΗ ΝΙΚΗ ΓΠΣΧ ΚΑΙ ΗΤΤΑ ΤΗΣ ΑΕΕΠ

Ανάμεικτα τα συναισθήματα για τις ομάδες μπάσκετ της Χαλκίδας, για την 11η αγωνιστική. Ο Γυμναστικός Χαλκίδας, πέτυχε το Σάββατο μία άνετη νίκη 25 πόντων διαφοράς απέναντι στον τελευταίο και χωρίς νίκη Ίκαρο Ικαρίας, με σκορ 92-67. Από την άλλη η Έξω Παναγίτσα, χθες, έχασε μέσα στην Λιβαδειά, από την τοπική ομάδα με σκορ 87-76. Το τέλος αυτής της αγωνιστικής βρίσκει τις 2 ομάδες της Χαλκίδας, να ισοβαθμούν μαζί με την Λιβαδειά στην 5η θέση, έχοντας από 17 βαθμούς. Στην πρώτη θέση με 21 βαθμούς, βρίσκεται ο Φιλαθλητικός και το Ηράκλειο.

Το Σάββατο ο Γυμναστικός Χαλκίδας πέτυχε μία άνετη και αναμενόμενη νίκη, απέναντι στους τελευταίους και χωρίς νίκη του πρωταθλήματος.
Στο πρώτο δεκάλεπτο ο Ίκαρος μπήκε πολύ δυνατά και αιφνιδίασε τους γηπεδούχους , προηγούμενη ακόμη και με 7 πόντους .Ο Γυμναστικός απάντησε γρήγορα πιέζοντας πολύ στην άμυνά του και έκλεισε το πρώτο δεκάλεπτο με σκόρ 26-17. Στα αξιοσημείωτα του πρώτου δεκαλέπτου του αγώνα ήταν και η οριστική αποβολή του Γεωργίου απο τον αγώνα λόγω των δύο συνεχόμενων αντιαθλητικών φάουλ που έκανε.Τα δύο φάουλ που έκανε ο Γεωργίου ήταν αποτέλεσμα του συνεχόμενου εκνευρισμού που είχε απο την αρχή του αγώνα που ήταν σίγουρα αδικαιολόγητος και δημιούργησε στην ομάδα πρόβλημα αρνητικής ψυχολογίας .
Στο δεύτερο δεκάλεπτο ο Γυμναστικός συνέχισε να πιέζει όσο μπορούσε περισσότερο στην άμυνα , ενώ και στην επίθεση προσπάθησαν οι παίκτες του να προσφέρουν και θέαμα ,ακόμη και με καρφώματα , με κυριότερους εκφραστές τον Καπελέρη στον οργανωτικό τομέα και τον Κατσούλα στον εκτελεστικό .Το δεύτερο δεκάλεπτο είχε επι μέρους σκόρ 17-11 και έτσι το ημίχρονο έληξε 43- 28.
Στο τρίτο δεκάλεπτο η εικόνα δεν άλλαξε , αλλά ο Γυμναστικός χαλάρωσε αρκετά , κυρίως στην άμυνα , και έτσι ο ΙΚΑΡΟΣ κατάφερε να σημειώσει σε αυτό το δεκάλεπτο 20 πόντους και να χάσει δεκάλεπτο αυτό μόνο 21-20 , και να πλησιάσει με αυτόν τον τρόπο στο συνολικό σκόρ 64-48.
Στο τελευταίο δεκάλεπτο του αγώνα , ο προπονητής Γιώργος Βελισσαράκος έδωσε χρόνο σε όλους τους παίκτες του , και κυρίως στους μικρούς , οι οποίοι άρπαξαν την ευκαιρία που τους δόθηκε και μάλιστα σκόραραν όλοι , Αγγέλου , Σότο και Γεροντίτης . Απέδειξαν δε με την απόδοσή τους ότι όταν τους χρειάζεται η ομάδα θα είναι πανέτοιμοι και θα μπορέσουν να προσφέρουν.Ετσι με σκόρ αυτού του δεκαλέπτου 28-19 το παιχνίδι τελείωσε με 92-67.
Εάν θέλαμε να βρούμε διακριθέντες , σίγουρα οι Καπελέρης και Κατσούλας 'ηταν οι κορυφαίοι και ακολούθησαν ο Φωτίου , Σαμουρέλης και Γέρεμιτς.Σίγουρα θετική και η εμφάνιση των μικρών Αγγέλου , Σότο και Γεροντίτη , ενώ πολύ αρνητική η εμφάνιση και η συμπεριφορά του Γεωργίου προξένησε άσχημες εντυπώσεις σε όλους όσους βρέθηκαν στο γήπεδο.

Γυμναστικός 92-67 Ίκαρος
Διαιτητές: Γρίβα - Πολυχρόνης
Τα δεκάλεπτα: 26-17, 43-28, 64-48, 92-67
ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ (Βελισσαράκος): Αγγέλου 4, Κηρύκος, Γεωργίου 5 (1), Φωτίου 29 (1), Πούλος, Κατσούλας 22 (3) , Καπελέρης 22 (3), Σαμουρέλης 12 (1), Βελισσαράκος 3(1), Γεροντίτης 2, Σότο 2, Γερεμιτς 10
ΙΚΑΡΟΣ ΙΚΑΡΙΑΣ (Καλαμαράς) Τσουρής 11 (2), Ξενάκης Λ. 2, Ξενάκης Γ., Τσουρής 11, Χατζηνάκης 1, Τέσκος Χ., Ζαχαριάδης 16, Βόλικας, Τέσκος Γ. 20, Κιουλάνης 2, Σταντζης 4

Η ΑΕ Έξω Παναγίτσας χθες, παρέδωσε τα όπλα της από την πρώτη στιγμή μέσα στην δύσκολη έδρα της Λιβαδειάς. Πρώτο, δεύτερο και τρίτο δεκάλεπτο η ομάδα της Λιβαδειάς, είχε τον απόλυτο έλεγχο του παιχνιδιού και πήρε τα δεκάλεπτα με 26-17, 50-35 και 74-47. Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, η Έξω Παναγίτσας ανέβασε την απόδοση της και κατάφερε να μειώσει αρκετά, χωρίς όμως να φτάσει την ανατροπή και έφτασε σε ήττα με σκορ 87-76, με το τελευταίο δεκάλεπτο να είναι υπέρ των Χαλκιδέων (13-29).

Λιβαδειά 87-76 Έξω Παναγίτσα
Διαιτητές: Κουνελές - Παπαγιαννόπουλος Λ.
Τα δεκάλεπτα: 26-17, 50-35, 74-47, 87-76
ΛΙΒΑΔΕΙΑ (Αριδάς): Κρασόπουλος 2, Αλεξίου 20 (3), Δελέγκος 9 (1), Τερμαντζίδης 9 (3), Μουρατίδης 18 (4), Σκορδάλης 13 (3), Καρτσωνάκης 11 (2), Τσολάκος 5, Ταμπίτσικας, Κοτσικόρος
ΕΞΩ ΠΑΝΑΓΙΤΣΑ (Τσαούσης): Κουτσογιάννης 13 (3), Μπέλλος Μ. 2, Ρουμελιώτης 6 (1), Παπακώστας 28, Περούλης 6 (2), Γυφτονικολός 8, Καλλέργης 2, Χατζηστάμου 11 (3)

Την επόμενη αγωνιστική, 23 Ιανουαρίου στις 17:00, ο Γυμναστικός Χαλκίδας, θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Σπόρτιγκ, ο οποίος βρίσκεται στην 3η θέση από το τέλος. Στο Πειραϊκής - Πατραϊκής, η Έξω Παναγίτσα, θα φιλοξενήσει τον πρωτοπόρο Φιλαθλητικό.