Κυριακή 16 Οκτωβρίου 2011

0 ΠΡΕΜΙΕΡΑ ΣΤΗΝ Α2 ΓΥΝΑΙΚΩΝ Η ΑΓΕΧ ΜΕ ΗΤΤΑ

Πρεμιέρα στην Α2 γυναικών η ΑΓΕΧ και γνώρισε την συντριβή απέναντι στον ΑΟ Εληνικού. Τα κορίτσια της Χαλκίδας, έχασαν με σκορ 52-115 πριν λίγο στο κλειστό Κανήθου, με τις 2 ομάδες να έχουν μεγάλη διαφορά δυναμικότητας, αλλά και μεγάλη διαφορά ύψους. Αυτό φάνηκε από την αρχή όταν στα 3,5 πρώτα λεπτά το Ελληνικό, πήρε προβάδισμα με σκορ 2-10. Η διαφορά συνεχιζόταν καθώς η άστοχη Χαλκίδα με κακές αντεπιθέσεις, αλλά και η πολύ καλά αμυντικά παραταγμένη ομάδα του Ελληνικού, με το πλεονέκτημα στο ύψος, το σκορ έφτασε στα πρώτα 5 λεπτά 5-14 και στο ημίχρονο 13-26. Στο 2ο δεκάλεπτο τα κορίτσια της ΑΓΕΧ μπήκαν δυνατά στο παιχνίδι και μείωσαν στα 3 πρώτα λεπτά την διαφορά στους 6 με το σκορ να γράφει το ταμπλό 24-30. Όμως με 2 τρίποντα το Ελληνικό έφτασε το σκορ στο 24-36 και ένα σερί 2-10 πήραν προβάδισμα 20 πόντους με το σκορ να είναι στο 26-46. Το ημίχρονο τέλειωσε με 37-56 με την ομάδα του Ελληνικού, χωρίς απροόπτου να έχει σφραγίσει την νίκη.
Το 3ο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την ΑΓΕΧ. Έβαλε καλάθι μετά από 7,5 λεπτά όταν το Ελληνικό με ένα σερί 0-18, είχε φτάσει το σκορ στο 37-74 και έκλεισε το δεκάλεπτο με σκορ 44-83. Οι Αθηναίες  όμως δεν σταμάτησαν να σκοράρουν, φτάνοντας πρώτα την διαφορά στους 50 (46-96) και τέλειωσαν τον αγώνα με σκορ 52-115 (63 πόντοι διαφοράς).
Περίπου 50 φίλαθλοι βρέθηκαν στο κλειστό της Κανήθου, ενώ τον αγώνα παρακολούθησαν μέλη της διοίκηση τόσο της ΑΓΕΧ, όσο και του Γυμναστικού Χαλκίδας.
Την επόμενη αγωνιστική, Κυριακή 23 Οκτωβρίου, η ΑΓΕΧ θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας τον Σπόρτιγκ, στις 12:00.