Δευτέρα 12 Δεκεμβρίου 2011

0 ΤΟ ΤΡΕΝΟ ΤΟΥ ΓΠΣΧ ΠΑΤΗΣΕ ΚΑΙ ΤΟΝ ΗΡΟΔΟΤΟ

Το 7 στα 7 έκανε ο Γυμναστικός Χαλκίδας σήμερα, ο οποίος κέρδισε εύκολα στο κλειστό Κανήθου τον Ηρόδοτο, με σκορ 85-56. Η ομάδα της Χαλκίδας μπήκε σοβαρά και συγκεντρωμένα στον αγώνα και παίζοντας πολύ καλή άμυνα και επίθεση κατάφερε να χτίσει μεγάλη διαφορά που έφτασε στο πρώτο ημίχρονο μέχρι και τους 30 πόντους, Όμως ο προπονητής του ΓΠΣΧ Καλογήρου, δεν ήθελε να πιέσει άλλο τους βασικούς παίκτες, οι οποίοι έχουν πολλά συνεχόμενα παιχνίδια και κάνοντας μια πολύ σωστή διαχείριση, χρησιμοποίησε όλους τους παίκτες της δωδεκάδας, δίνοντας μάλιστα σε όλους αρκετό χρόνο συμμετοχής. Αυτό είχε σαν αποτέλεσμα, στο δεύτερο ημίχρονο να πέσει λίγο ο ρυθμός της ομάδας, χωρίς όμως να απειλήσουν οι Κρητικοί. Αποτέλεσμα, ο Γυμναστικός να πάρει το ροζ φύλλο του αγώνα με 29 πόντους διαφορά και να παραμένει αήττητος στην κορυφή, πετυχαίνοντας την 7η συνεχόμενη νίκη.
Την επόμενη αγωνιστική, 18 Δεκεμβρίου, ο Γυμναστικός Χαλκίδας, θα αγωνιστεί στην Καλλιθέα, όπου θα αντιμετωπίσει την Πόλις, στις 17:00, στο κλειστό γήπεδο Εθνικής Αντιστάσεως, στον τελευταίο αγώνα για το 2011.

Γυμναστικός Χαλκίδας 85-56 Ηρόδοτος
Διαιτητές: Χρηστίδης Π. - Μαγκουνής.
Τα δεκάλεπτα: 28-14, 53-27, 69-38, 85-56.
ΓΠΣΧ (Καλογήρου): Γεώργαρος 8 (2), Πανταζής, Αγγέλου 9 (1), Κυρήκος 2, Περσίδης 6, Κατσούλας 13 (2), Τομαράς 14 (4), Σαμουρέλης 15 (1), Δημάκος 3 (1), Σωτηρίου, Γέρεμιτς 10, Γεροντίτης 5.
ΗΡΟΔΟΤΟΣ (Κόκκινος): Σταθάκης 7, Αρβανίτης 2, Μαϊστρέλης Β., Κολοβός 15 (1), Παπαδογιαννάκης 14 (1), Οικονόμου, Μαυρόπουλος 1, Μηλαθιανάκης 9 (1), Βαγγιντής, Αποστολίδης 8.

Πορφύρας - Λιβαδειά 59-65

Η βαθμολογία (σε 7 αγώνες): Χαλκίδα 14, Ένωση Ιλίου 13, Αετός 12, Ψυχικό 12, Εργοτέλης 11, Νίκη Αμαρουσίου 10, Πόλις 10, Λιβαδειά 10, Πορφύρας 9, Έσπερος Λαμίας 9, Πολυκράτης 8, Ηρόδοτος 8.

Η επόμενη αγωνιστική (8η, 18/12): Πόλις Καλλιθέας - Χαλκίδα, Ένωση Ιλίου - Έσπερος Λαμίας, Αετός - Εργοτέλης, Ηρόδοτος - Πολυκράτης, Ψυχικό - Πορφύρας, Λιβαδειά - Νίκη Αμαρουσίου.