Δευτέρα 5 Δεκεμβρίου 2011

0 ΜΕ ΨΥΧΗ Ο ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ

Ένα τρένο που δεν λέει να σταματήσει είναι η ομάδα του Γυμναστικού Χαλκίδας, η οποία σήμερα πέρασε νικηφόρα μέσα στην έδρα του Ψυχικού, κερδίζοντας με 56-60. Η ομάδα της Χαλκίδας μπήκε δυνατά στο παιχνίδι και βρέθηκε μπροστά στο πρώτο δεκάλεπτο με 13-19. Η ομάδα του Ψυχικού, έπαιξε την άμυνα της πάνω στον Γέρεμιτς και στον Γεώργαρο, με αποτέλεσμα να τους φορτώσουν με φάουλ, κάτι που κατάφεραν με την βοήθεια του διαιτητή. Ο ΓΠΣΧ έπαιξε καλά και στο ημίχρονο έφτασε το σκορ στο 29-36. Ο Γυμναστικός στο 3ο δεκάλεπτο κόλλησε στην επίθεση με αποτέλεσμα να σκοράρει μόνο 6 πόντους, δίνοντας την ευκαιρία στους Αθηναίους, να ισοφαρίσουν σε 42-42. Στο τέταρτο δεκάλεπτο το παιχνίδι πήρε χαρακτήρα θρίλερ. Το Ψυχικό βρέθηκε πρώτη φορά μπροστά στο σκορ (52-51), Τα λανθασμένα σφυρίγματα των διαιτητών (ειδικά το ανύπαρκτο επιθετικό φάουλ του Τομαρά και η τεχνική ποινή που ακολούθησε) βοήθησαν τους γηπεδούχους να πάρουν πόντους και την μπάλα στην κατοχή τους και να έχουν τον πρώτο λόγο. Παρόλα αυτά ο Γυμναστικός Χαλκίδας, επέβαλε τον ρυθμό του. Η εμπειρία , σε συνδυασμό με το φοβερό πάθος στην αμυντική λειτουργία των παικτών του Γυμναστικού , δεν άφησαν τους παίκτες του Ψυχικού να καταφέρουν να φθάσουν στην νίκη , αφού με τις δύο τελευταίες φοβερές άμυνες αλλά και την ευστοχία στις βολές, η ομάδα της Χαλκίδας, πήρε το ροζ φύλλο του αγώνα με σκορ 60-56.
Από τους γηπεδούχους διακρίθηκε ο Κεφαλάς με 18 πόντους ενώ για την ομάδα της Χαλκίδας διακρίθηκαν οι Γεώργαρος με 17, Κατσούλας με 15 και Τομαράς με 12.
Πρώτος παραμένει ο Γυμναστικός Χαλκίδας με το σημερινό 6 στα 6. Ακολουθεί με έναν βαθμό πίσω ο Αετός με την Ένωση Ιλίου και 2 βαθμούς πιο κάτω, άφησε σήμερα το Ψυχικό. Την επόμενη αγωνιστική, 11 Δεκεμβρίου, ο ΓΠΣΧ, θα φιλοξενήσει τον τελευταίο βαθμολογικά Ηρόδοτο, στις 15:00 στο κλειστό Κανήθου.

Ψυχικό - Γυμναστικός Χαλκίδας 56-60
Διαιτητές: Μαρνελάκης - Ελευθεριάδης Πλ..
Τα δεκάλεπτα: 13-19, 29-36, 42-42, 56-60.
ΨΥΧΙΚΟ (Ρεμεντέλας): Μπάρμπας 2, Πράττης, Κορακίτης, Ψαθάς 7, Δορκοφίκης 7 (1), Κεφαλάς 18, Ντάσης 7 (1), Γκίκας, Μιχόπουλος 6, Κορρές, Κορίζης 9, Μουρίκης.
ΓΥΜΝΑΣΤΙΚΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Καλογήρου): Γεώργαρος 17, Πανταζής 3, Αγγέλου 3 (1), Κυρήκος, Πούλος, Κατσούλας 15, Τομαράς 12 (2), Σαμουρέλης 4, Δημάκος, Σωτηρίου, Γέρεμιτς 6, Γεροντίτης.

Η βαθμολογία (σε 6 αγώνες): Γυμναστικός Χαλκίδας 12, Αετός 11, Ένωση Ιλίου 11, Ψυχικό 10, Εργοτέλης 9, Νίκη Αμαρουσίου 9, Πορφύρας 8, Έσπερος Λαμίας 8, Πόλις 8, Λιβαδειά 8, Πολυκράτης 7, Ηρόδοτος 7.

Η επόμενη αγωνιστική (7η, 11/12): Γυμναστικός Χαλκίδας - Ηρόδοτος, Έσπερος Λαμίας - Πόλις Καλλιθέας, Αετός - Ένωση Ιλίου, Εργοτέλης - Νίκη Αμαρουσίου, Πολυκράτης - Ψυχικό, Πορφύρας - Λιβαδειά.