Δευτέρα 25 Μαρτίου 2013

0 ΕΡΜΗΣ Π. 73-71 ΧΑΛΚΙΔΑ: Επηρεασμένη ήττα απ' τον τελευταίο

Η αποχώρηση του Καρακώστα απ' την ομάδα, άφησε "συντρίμμια". Η ομάδα μπάσκετ της Χαλκίδας, δεν κατάφερε να κερδίσει χθες εκτός έδρας, τον τελευταίο βαθμολογικά Ερμή Περάματος, ο οποίος μάλιστα πέτυχε και την πρώτη του νίκη, ώστε να αυξηθούν οι ελπίδες παραμονής. Η ήττα αυτή έδειξε πως η ομάδα δεν μπορεί να αντεπεξέλθει σε αυτό τον στόχο παραμονής και τώρα οι ελπίδες είναι μηδαμινές, αν η ομάδα παρουσιάζει αυτή την εικόνα σε κάθε παιχνίδι.
Επί 3 περιόδους, η Χαλκίδα, έχοντας στον πάγκο για προπονητή τον Θανάση Λάσπα, βρισκόταν πίσω στο σκορ, με όλο και μεγαλύτερη διαφορά που έφτανε και τους 14 πόντους. Στο τέταρτο δεκάλεπτο, πίεσε, έκλεψε μπάλες και ένα λεπτό πριν το τέλος, ισοφάρισε. Προηγήθηκε μάλιστα και με ένα πόντο χάρις σε βολή του Λάππα, αλλά έφαγε τρίποντο στην αμέσως επόμενη επίθεση και ο Τομαράς αστόχησε στο τέλος. Έτσι οι γηπεδούχοι πήραν την πρώτη τους εφετινή νίκη με 73-71, με την Χαλκίδα να δείχνει πως "δεν μπορεί".
Επόμενη αγωνιστική, είναι την Κυριακή 31 Μαρτίου, όπου θα φιλοξενήσει τον Αετό, στις 17:00, στο Κλειστό Κανήθου.

Πέραμα - Χαλκίδα 73-71
Διαιτητές: Καραλής - Σοφιανόπουλος.
Τα δεκάλεπτα: 20-13, 40-31, 53-42, 73-71.
ΠΕΡΑΜΑ (Κατοπώδης): Μπουραζάνης 9 (2), Μονέος, Καραμαδούκης 11 (2), Κορκοσούρας 10 (2), Μαρίνος 20 (2), Πλατσικούδης 18 (1), Λεγάτος, Θώδος 5.
ΧΑΛΚΙΔΑ (Λάσπας): Λάππας 9 (1), Πανταζής, Πεταλωτής, Πούλος 12 (4), Κατσούλας 12, Τομαράς 19 (3), Ντέντα 6, Τάρλας, Παρδακάς 6 (1), Μπένος 7.

Ρεπό: Νήαρ Ηστ

Η βαθμολογία (σε 22 αγώνες): Ψυχικό 39*, ΑΕΚ 37*, Πανερυθραϊκός 34, Αετός 33*, Αμύντας 32*, Ένωση Ιλίου 31, Χολαργός 31*, Δούκας 29*, Νήαρ Ηστ 28*, Χαλκίδα 27*, Έσπερος ΑΟΠΑ 27, Κρόνος Αγ. Δημητρίου 25*, Πέραμα 22.
*Έχουν κάνει τα ρεπό τους

Η επόμενη αγωνιστική (31/03): Κρόνος Αγ. Δημητρίου - Χολαργός, Έσπερος ΑΟΠΑ - Δούκας, Χαλκίδα - Αετός, Αμύντας - Πέραμα, Νήαρ Ηστ - Πανερυθραϊκός, ΑΕΚ - Ψυχικό (30/03). Ρεπό: Ένωση Ιλίου