Κυριακή 14 Απριλίου 2013

0 ΧΑΛΚΙΔΑ 83-73 ΧΟΛΑΡΓΟΣ: Νίκη στην παράταση, ζωντανή στη μάχη της παραμονής

Ζωντανή στη μάχη παραμονής, έμεινε η ομάδα μπάσκετ της Χαλκίδας, η οποία κέρδισε σήμερα το απόγευμα στο κλειστό Κανήθου, τον Χολαργό, με 83-73 στη παράταση και τώρα περιμένει την επόμενη Κυριακή να πάει στην Αθήνα και να αντιμετωπίσει τον Δούκα, και να νικήσει, καθώς όποια ομάδα και να κερδίσει, θα παραμείνει στη Β' Εθνική κατηγορία.
Στο πρώτο δεκάλεπτο, η ομάδα της Χαλκίδας, μπήκε νευρικά με αποτέλεσμα να βρεθεί πίσω στο σκορ με 15-19. Στο δεύτερο όμως κάπως συνήλθε και με όπλο την καλή άμυνα και ευστοχία, βρέθηκαν μπροστά στο ημίχρονο με 34-29.
Όμως με την έναρξη του δεύτερου ημιχρόνου, οι παίχτες της Χαλκίδας, ήταν πάλι νευρικοί και αρκετά άστοχοι με αποτέλεσμα ο Χολαργός να ξαναπάρει το προβάδισμα και να προηγηθεί στη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου με 46-49. Το τέταρτο δεκάλεπτο, ήταν πραγματικό ντέρμπι. Οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο. 4 λεπτά πριν τη λήξη, η Χαλκίδα ήταν πίσω με 53-58 και κατάφερε να το γυρίσει σε 63-60, 50 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη του αγώνα. Στην τελευταία επίθεση, το παιχνίδι πήρε φωτιά. Οι φιλοξενούμενοι κέρδισαν φάουλ και ο παίχτης τους έβαλε την πρώτη, αλλά έχασε τη δεύτερη. Οι διαιτητές όμως, κατά τη διεκδίκηση της μπάλας από τη χαμένη βολή, σφύριξαν ανύπαρκτο φάουλ στον Παρδακά, το οποίο αμφισβήτησε έντονα και ο ίδιος και με δύο εύστοχες βολές το ματς ήρθε ισόπαλο στην κανονική διάρκεια 63-63.
Το ανύπαρκτο αυτό φάουλ του Παρδάκα, εξόργισε την εξέδρα και ακολούθησε προπηλακισμός των διαιτητών, οι οποίοι διέκοψαν τον αγώνα ζητώντας την επέμβαση των αστυνομικών δυνάμεων. Τα πνεύματα ηρέμησαν και το παιχνίδι συνεχίστηκε μετά από ένα τέταρτο περίπου.
Οι γηπεδούχοι πείσμωσαν και μπήκαν δυνατά, έχοντας περισσότερα αποθέματα δυνάμεων. Με ένα σερί πόντων, πήραν τη διαφορά και την κράτησαν μέχρι τέλους, κερδίζοντας τον αγώνα με 83-73.
Σε πολύ καλή μέρα οι Πεταλωτής, Λάππας και Παρδάκας, ενώ ανέβασε την απόδοση του στην παράταση και ο Κατσούλας.
Την επόμενη αγωνιστική, Κυριακή 21 Απριλίου, η παραμονή περνάει από την έδρα του Δούκα. Η ομάδα της Χαλκίδας, φιλοξενείται από τον Δούκα στην Αθήνα, σε έναν αγώνα που όποιος κερδίσει θα παραμείνει στη Β' Εθνική κατηγορία.

Χαλκίδα - Χολαργός 83-73 (παράταση) 62-62 κ.α.

Διαιτητές: Μπούσιας - Καρακάσης.
Τα δεκάλεπτα: 15-19, 34-29, 46-49, 62-62 κ.α., 83-73.
ΧΑΛΚΙΔΑ (Λάσπας - Μήτσιου): Λάππας 15, Πανταζής 5, Πεταλωτής 14 (4), Πούλος 5 (1), Κατσούλας 12 (1), Τομαράς 9 (1), Ντέντα 2, Παρδακάς 14 (1), Μπένος 7.
ΧΟΛΑΡΓΟΣ (Συμεωνίδης): Καρβούνης, Κούτουλας 9 (1), Δέδες 10 (1), Αποστολίδης 3, Εμμανουηλίδης 20 (2), Κατράνας 12 (3), Κιαπέκος 4, Αντωνίου, Τασσόπουλος 13.

Ρεπό: Έσπερος ΑΟΠΑΗ

Βαθμολογία (σε 25 αγώνες): Ψυχικό 44*, ΑΕΚ 43*, Αετός 38*, Πανερυθραϊκός 38*, Αμύντας 36*, Χολαργός 34*, Ένωση Ιλίου 34*, Δούκας 32*, Νήαρ Ηστ 32*, Χαλκίδα 32*, Κρόνος Αγ. Δημητρίου 31*, Έσπερος ΑΟΠΑ 30*, Πέραμα 23.
*Έχουν κάνει τα ρεπό τους

Η τελευταία αγωνιστική (26η, 21/04): Έσπερος ΑΟΠΑ - Κρόνος Αγ. Δημητρίου, Ψυχικό - Νήαρ Ηστ, Ένωση Ιλίου - ΑΕΚ, Δούκας - Χαλκίδα, Χολαργός - Αμύντας, Αετός - Πανερυθραϊκός. Ρεπό: Πέραμα