Κυριακή 10 Νοεμβρίου 2013

0 ΤΡΙΚΑΛΑ 100-65 ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ: Βαριά ήττα που προβληματίζει

Ο Ίκαρος Χαλκίδας, υπέστη βαριά ήττα χθες στα Τρίκαλα, με 100-65, απ' την ομώνυμη ομάδα και τώρα βρίσκεται σε δύσκολη θέση, όχι μόνο για το ότι είναι υποψήφιος για υποβιβασμό, αλλά το ότι η ομάδα δείχνει για άλλη μια φορά ότι έχει δυσκολίες και δεν μπορεί να σταθεί στο πρωτάθλημα της Α1 κατηγορίας. Η αστοχία στα σουτ και κυρίως στις βολές, προβληματίζει πολύ την ομάδα της Χαλκίδας, καθώς μια τέτοια ήττα από ένα αντίπαλο βαθμολογικά ισάξιο, θα πρέπει να χτυπάει το καμπανάκι κινδύνου.
Από την αρχή του αγώνα, τα προβλήματα για τον Ίκαρο ήταν εμφανή. Η ομάδα της Χαλκίδας μπήκε ασυντόνιστη στο γήπεδο και οι Τρικαλινοί προηγήθηκαν με 19-2. Ο Ίκαρος μείωσε σε 29-16, που ήταν και σκορ ημιχρόνου. Στο 2ο δεκάλεπτο ήταν κάπως πιο ανταγωνιστικός και μείωσε τη διαφορά στους -10 με τη λήξη του ημιχρόνου (45-35). Ίδιο το σκηνικό και στο τρίτο δεκάλεπτο, με τα Τρίκαλα να είναι λίγο καλύτερα και το σκορ στο τέλος δεκαλέπτου, να είναι 67-52. Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν καταστροφικό για την ομάδα της Χαλκίδας. Οι Τρικαλινοί κέρδισαν το δεκάλεπτο με 33-13, έφτασαν την "κατοστάρα" και κέρδισαν με 35 πόντους διαφορά (100-65), σημαντική διαφορά, καθώς οι ομάδες στο πρωτάθλημα είναι ισοδύναμες βαθμολογικά και μπορεί να κρίνει αργότερα πολλά.
Από τους γηπεδούχους, διακρίθηκαν οι Έβανς με 25 πόντους και ο Μπουτακαμπίρ με 18, ενώ καλοί ήταν και οι Γιούινγκ Τζούνιορ (17 π.) και Πέτροβιτς (15 π.). Για τον Ίκαρο διακρίθηκε ο Γκαγκαλούδης με 20 πόντους, ενώ καλοί ήταν και οι Άσκα (14 π.) και Σάτον (12 π.)
Στο άλλο χθεσινό παιχνίδι, ο Απόλλων Πατρών κέρδισε το Ρέθυμνο με 82-73.
Επόμενος αγώνας για τον Ίκαρο Χαλκίδας, είναι τη Κυριακή 17 Νοεμβρίου, όπου θα φιλοξενήσει τον ΚΑΟ Δράμας, στις 16:00, στο κλειστό Κανήθου.

Δεκάλεπτα: 29-16, 45-35, 67-52, 100-65.
Τρίκαλα BC (Φλεβαράκης): Έβανς 25, Πέρουνισιτς, Γιούινγκ Τζούνιορ 17, Γιαννακίδης 5, Πέτροβιτς 16 (4), Γκρέιντζερ 10, Δεληγιάννης4, Ματαλόν, Φούντας 3, Νικολόπουλος, Γεωργάκης 2, Μουτακαμπίρ 18 (4).
Ίκαρος Χαλκίδας (Καλαφατάκης): Στρναντ, Γκόβενς 8 (1), Παπανικολόπουλος 3, Άσκα 14, Μανωλόπουλος 5, Σάτον 12, Γκαγκαλούδης 20 (2), Βορόβνιακ 1, Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Μπεκ 2.

Ά Δεκάλεπτο
9' Μουτακαμπίρ τρίποντο αρχή για τα Τρίκαλα 3-0
3:40' Άσκα το 21-8
3' Γκαγκαλούδης το τρίποντο 21-11
2:30' Έβανς στο μπάζερ και με κλειστή άμυνα σημειώνει το εκπληκτικό τρίποντο 24-11
2:11' Έβανς στις βολές εύστοχος 26-11
2:07' Καλάθι και φάουλ Σάτον χωρίς εύστοχη βολή 26-13
56'' Γκόβενς δίποντο 26-15
25'' Μία βολή εύστοχος Σάτον 26-16
Στο μπάζερ μπίτερ εύστοχος στο τρίποντο Πέτροβιτς 29-16 για το τέλος του Α' Δεκάλεπτου.

3:41' Γιούιν στις βολές εύστοχος 38-31
3' Μανωλόπουλος τρίποντο 38-34 και πέτροβιτς απάντηση 41-34
1:22' Πέτροβιτς δύο βολές εύστοχος 43-34
25'' Μπορόβνιακ μία βολή εύστοχος 43-35
5.8'' Έβανς δύο βολές εύστοχος 45-35
Τέλος Ημιχρόνου

Γ' Δεκάλεπτο
9:10 Γκαγκαλούδης βολές 45-37
9' Μανωλόπουλος για τρείς 45-40
8:30' Γιαννακίδης 48-40 με τρίποντο
8' Μουτακαμπίρ το κάρφωμα 50-40
7:30' Άσκα καλάθι και φάουλ 50-43
7:10' Μουτακαμπίρ για ακόμα μία φορα το τρίποντο 53-43!
1:35' Γκρέιτζερ με μια στις τρείς βολές 62-49
40'' Πέτροβιτς για τρεις 65-49
21'' Καλάθι και φάουλ Γκαγκαλούδης με εύστοχη βολή 65-52
0.1'' Γκρέιτζερ λίγο πριν την λήξη του Γ' Δεκαλέπτου σημειώνει το 67-52

Δ' Δεκάλεπτο
9' Πέτροβιτς για τρείς 70-52
8:50' Γκαγκαλούδης εύστοχος σε μία βολή 70-53
8:30' Γκρέιτζερ 72-53
8' Μανωλόπουλος εύστοχος σε δύο βολές 72-55
7:30' Γκόβενς τρίποντο 72-58
7:22' Τεχνική ποινή στον Καλαφατάκη(προπονητής Ίκαρου) Γκρέιτζερ με τρείς βολές το 75-58
7:06' Γκαγκαλούδης 75-60
6:50' Πέτροβιτς με δύο βολές 77-60
6:30' Έβανς με εκπληκτικό κάρφωμα απο κλέψιμο 79-60
6' Βολές Γιούιν 83-60
5' Γιούιν στις βολές 86-60
4:41' Μποροβνιακ άστοχος σε δύο βολές
4:25' Έβανς βολές 89-60
4' Έβανς 90-60!
1:04' Έβανς με κάρφωμα 97-64
15'' Φούντας το κατοστάρι 100-65 (Τελικό σκορ)