Κυριακή 5 Ιανουαρίου 2014

0 ΚΟΛΟΣΣΟΣ 70-64 ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ: Άφαντος σε ολόκληρο ημίχρονο, ανατράπηκε

Απίστευτη τροπή είχε ο αγώνας του Ίκαρου Χαλκίδας στη Ρόδο. Ο Ίκαρος Χαλκίδας, στον πρώτο αγώνα για το 2014, δεν κατάφερε να νικήσει, παρόλο που στο ημίχρονο προηγήθηκε με 18 πόντους διαφορά. Ο Ίκαρος ήταν καταιγιστικός στο πρώτο ημίχρονο, όμως στο δεύτερο, απλά δεν μπήκε ξανά στο γήπεδο. Σκοράροντας μόλις 15 πόντους στο 2ο ημίχρονο, ανατράπηκε απ' τον Κολοσσό Ρόδου και ηττήθηκε με 70-64.
Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι στο πρώτο δεκάλεπτο λήγοντας ισόπαλο με 19-19. Το δεύτερο δεκάλεπτο ήταν φανταστικό για την ομάδα της Χαλκίδας, η οποία με ένα 12-30 και με ένα απίστευτο ποσοστό στα τρίποντα (10/14 71,5%), πήρε μια διαφορά 18 πόντων, πηγαίνοντας στα αποδυτήρια, έχοντας τον αέρα του νικητή.
Εκεί είναι όμως που αναπαύτηκε και η ομάδα δεν βγήκε ξανά στο γήπεδο. Έχοντας σκοράρει 49 πόντους σε ένα ημίχρονο, κανείς δεν περίμενε ότι στη συνέχεια θα πραγματοποιήσει ένα τραγικό παιχνίδι. Ξαφνικά άρχισε η αστοχία και με ένα 19-8 στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Κολοσσός μείωσε στους 7 (50-57). Έχοντας πάρει ψυχολογικά τα πάνω τους, οι γηπεδούχοι, οι οποίοι πραγματοποίησαν ένα σπουδαίο δεύτερο ημίχρονο, δεν τα παράτησαν και πάλεψαν για την ανατροπή. Οι Ροδίτες μείωναν στο σκορ και προηγήθηκαν με 63-62 με τον Τσαμή, 3 λεπτά πριν τη λήξη. Ο Γκόβενς έκανε το 63-64, αλλά το σκοράρισμα για τον Ίκαρο ήταν μέχρι εκεί. ο Άγγελος Τσαμής με 5 συνεχόμενους πόντους, έκανε το 68-64, δευτερόλεπτα πριν τη λήξη, σφραγίζοντας τη νίκη για τον Κολοσσό που την πήρε εν τέλει με 70-64, κερδίζοντας στο τελευταίο δεκάλεπτο με 20-7.
Τα ποσοστά για τον Ίκαρο Χαλκίδας, ήταν πραγματικά "διπρόσωπα".. Στο πρώτο ημίχρονο το 10/14 τρίποντα δεν είχε σχέση με το 1/9 του δευτέρου ημιχρόνου. Για άλλη μια φορά, τα ποσοστά στις βολές, ήταν τραγικά (3/12). Ο Ίκαρος σκόραρε 49 πόντους στο πρώτο ημίχρονο και στο δεύτερο μόλις 15. Ο Ίκαρος Χαλκίδας, παρουσιάστηκε με 2 πρόσωπο και έτσι έφτασε σε σημείο από το +18 να ανατραπεί και να ηττηθεί δίκαια με 6 πόντους διαφορά σε ένα κρίσιμο παιχνίδι που ο νικητής ξέφευγε από τις θέσεις του υποβιβασμού.
Την επόμενη αγωνιστική, Σάββατο 11 Ιανουαρίου, ο Ίκαρος Χαλκίδας, υποδέχεται τον ΠΑΟΚ, στις 15:30, στο κλειστό Κανήθου σε ένα παιχνίδι που θέλει να προσπαθήσει να κερδίσει ο Ίκαρος και που θα τραβήξει τα βλέμματα των φιλάθλων.

Τα δεκάλεπτα: 19-19, 31-49, 50-57, 70-64
Κολοσσός Ρόδου (Πρίφτης): Παπαντωνίου 4 (0/1δίπ., 1/7τρίπ., 1/4βολ., 2ριμπ., 2ασ., 3λάθ., 1κόψ.), Γεωργαλλής 3 (1/2τρίπ., 2ριμπ., 2λάθ.), Κόμματος 5 (1/1δίπ., 1/6τρίπ., 1ριμπ., 4ασ., 2λάθ., 1κόψ.), Σμιθ 15 (7/9δίπ., 1/2βολ., 7ριμπ., 2κλ., 3λάθ., 2κοψ.), Στεφανίδης 15 (3/4δίπ., 1/3τρίπ., 6/6βολ., 4ριμπ., 1ασ., 1κλ.), Σίπσον 4 (2/2δίπ., 0/3τρίπ., 3ριμπ., 1λάθ.), Τσάμης 15 (6/10δίπ., 1/6τρίπ., 0/1βολ., 3ριμπ., 5ασ., 3λάθ.), Όσμπι 4 (2/3δίπ., 1ριμπ., 1κλ.), Κάπελαν (2ασ.), Νάντζφεϊ 5 (1/1δίπ., 1/1τρίπ., 0/1βολ., 2ριμπ., 2κλ.)
Ίκαρος Χαλκίδας (Λυκογιάννης): Στραντ 6 (2/4τρίπ., 0/2βολ., 2ριμπ., 2ασ., 1λάθ.), Γκόβενς 16 (5/5δίπ., 2/4τρίπ., 0/1βολ., 1ριμπ., 1ασ., 1κλ., 3λάθ.), Άσκα 6 (3/8δίπ., 5ριμπ., 1ασ.), Μανωλόπουλος (0/1δίπ., 0/1τρίπ., 1ασ.), Σάτον 2 (1/2δίπ., 0/2τρίπ., 0/3βολ., 6ριμπ., 2ασ., 2κλ., 3λάθ.), Γκαγκαλούδης 17 (2/5δίπ., 4/6τρίπ., 1/2βολ., 3ριμπ., 3ασ., 1κλ., 3λάθ.), Σπανός 2 (1/1δίπ., 0/1τρίπ., 2ριμπ., 3ασ.), Μάσιτς 7 (1/2δίπ., 1/3τρίπ., 2/4βολ., 5ριμπ., 1ασ., 2λάθ.), Ρίτσαρντς 8 (1/1δίπ., 2/2τρίπ., 2ριμπ., 1ασ., 1λάθ.)

Συνολική στατιστική
Κολοσσός Ρόδου: 22/32δίπ., 6/28τρίπ., 8/14βολ., 15-11ριμπ., 14ασ., 8κλ., 14λάθ.
Ίκαρος Χαλκίδας: 14/25δίπ., 11/23τρίπ., 3/12βολ., 18-8ριμπ., 15ασ., 4κλ., 17λάθ., 3κοψ.

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ
Ο προπονητής του Άρης Λυκογιάννης, μιλώντας στη συνέντευξη Τύπου, παραδέχθηκε πως ήθελαν πολύ το ροζ φύλλο αλλά πλήρωσαν την κακή απόδοσή τους στο δεύτερο μέρος. Αναλυτικά τα όσα είπε…
Για την εκτός έδρας ήττα από τον Κολοσσό Ρόδου: «Καλησπέρα. Εύχομαι σε όλους καλή χρονιά γεμάτη υγεία. Στο πρώτο ημίχρονο παίξαμε σύμφωνα με το πλάνο μας. Κυκλοφορήσαμε σωστά την μπάλα στην επίθεση, παίξαμε καλή προσωπική άμυνα και έτσι πήραμε αυτή τη μεγάλη διαφορά στο τέλος του ημιχρόνου. Στα αποδυτήρια συζητήθηκε πολύ πως ο Κολοσσός Ρόδου θα επανερχόταν, δεν θα παρατούσαν το ματς έτσι εύκολα. Δυστυχώς, όμως, δεν κάναμε τίποτα από όσα είπαμε. Για να ακριβολογούμε, κάναμε τα ακριβώς αντίθετα. Δεν κυκλοφορήσαμε την μπάλα σωστά στην επίθεση, χάσαμε τη συγκέντρωσή μας και στις δύο μεριές του παρκέ, χάσαμε όλες τις προσωπικές μονομαχίες και όλα τα ένας εναντίον ενός, δώσαμε την ευκαιρία στον Κολοσσό Ρόδου να επιστρέψει στο ματς και τα κατάφεραν. Όταν ένα παιχνίδι γυρίζει από τόσο μεγάλη διαφορά, μετά σου πηγαίνουν όλα στραβά. Στο ημίχρονο είπαμε να παίξουμε με τον ίδιο τρόπο σε άμυνα και επίθεση όπως και στο πρώτο μισό, αλλά ήμασταν χειρότεροι και στους δύο τομείς».
Για το πόσο τους στοιχίζει η ήττα: «Εάν είχαμε πάρει τη νίκη θα ήταν όλα διαφορετικά, αφού θα ήταν ουσιαστικά μια «διπλή» νίκη για εμάς μια και θα αφήναμε πίσω τον Κολοσσό Ρόδου και θα παίρναμε μία εκτός έδρας σημαντική νίκη. Καλή συνέχεια στην ομάδα του Κολοσσού Ρόδου και το Δημήτρη (Πρίφτη) για το υπόλοιπο πρωτάθλημα».
Για τη μάχη της παραμονής στην Basket League ΟΠΑΠ: «Σίγουρα, υπάρχουν ομάδες που είναι κοντά στη βαθμολογία κι άλλες έχουν καλύτερο και άλλες χειρότερο πρόγραμμα στο δεύτερο γύρο. Το θέμα είναι η διάρκεια που θα έχουν και εντός, αλλά και εκτός παρκέ, καθώς δεν είναι μόνο το αγωνιστικό κομμάτι, αλλά και το οικονομικό που ταλανίζει πολλές ομάδες. Όποιος αντέξει σε όλα αυτά κι έχει διάρκεια θα μείνει στην κατηγορία».

Εκ μέρους των παικτών του Ίκαρου Χαλκίδας το λόγο πήρε ο Αλέξανδρος Βουγιούκας: «Ήταν πολύ σημαντικό παιχνίδι και για τις δύο ομάδες και είχε πολλή ένταση και πάθος. Εμείς δεν καταφέραμε να κρατήσουμε τη διαφορά του πρώτου ημιχρόνου. Περιμέναμε ότι ο Κολοσσός Ρόδου θα αντιδράσει. Έπαιξε καλύτερα στο δεύτερο ημίχρονο, μπήκε πιο δυνατά από εμάς στο παρκέ και δίκαια κάλυψε τη διαφορά, κερδίζοντας και το παιχνίδι».

Στη συνέντευξη Τύπου ο προπονητής του Κολοσσού Ρόδου, Δημήτρης Πρίφτης, παραδέχθηκε πως στο πρώτο ημίχρονο φαινόταν το παιχνίδι να είναι χαμένο, στο δεύτερο όμως οι παίκτες του μεταμορφώθηκαν κι έφθασαν στην κατάκτηση του πολύτιμου ροζ φύλλου. Αναλυτικά τα όσα είπε…
Για την εντός έδρας νίκη επί του Ίκαρου Χαλκίδας: «Καλησπέρα και καλή χρονιά σε όλους με υγεία. Ήταν ένα αρκετά αγχωτικό ματς για εμάς αυτό κόντρα στον Ίκαρο Χαλκίδας, καθώς θέλαμε πάρα πολύ τη νίκη και χρειάστηκε να κάνουμε μεγάλη ανατροπή. Έπρεπε οπωσδήποτε να κερδίσουμε, είχαμε βάλει πολύ κακές βάσεις στην αρχή για τη συνέχεια του παιχνιδιού, αλλά καταφέραμε να ανατρέψουμε την κατάσταση. Στο δεύτερο ημίχρονο εμφανιστήκαμε στο παρκέ σαν να ήμασταν άλλη ομάδα. Θέλω να δώσω πολλά συγχαρητήρια στα παιδιά για την προσπάθεια που έκαναν».
Για την άσχημη εμφάνιση του πρώτου ημιχρόνου: «Ο Ίκαρος Χαλκίδας είχε πολύ καλή κυκλοφορία της μπάλας στο πρώτο ημίχρονο, εμείς κάναμε πολλά λάθη στην άμυνα και ήμασταν μία φάση πίσω κάθε φορά. Όντως το 10/14 που είχαν στα σουτ στο πρώτο ημίχρονο είναι μεγάλο ποσοστό, αλλά ήταν όλα ελεύθερα σουτ».
Για τη μεταμόρφωσή τους στο δεύτερο ημίχρονο: «Στο δεύτερο ημίχρονο δείξαμε μαχητικότητα και καρδιά κι αυτό έπαιξε μεγάλο ρόλο. Αλλάξαμε την τακτική μας. Δεν θέλαμε να δίνουμε ελεύθερα σουτ στον αντίπαλο κι εύκολα σουτ. Όλοι έδωσαν το κάτι παραπάνω στην προσωπική άμυνα και με τη βοήθεια του κόσμου φθάσαμε στη νίκη στο τέλος. Συγχαρητήρια στους παίκτες, συνεχίζουμε, εύχομαι καλή συνέχεια στο φίλο μου τον Άρη (Λυκογιάννη) και στον Ίκαρο Χαλκίδας».
Για το εάν είπε κάτι στους παίκτες του στο ημίχρονο: «Στο πρώτο ημίχρονο το παιχνίδι έμοιαζε χαμένο. Δεν είπαμε πολλά στο ημίχρονο, άλλωστε τα λόγια δεν αρκούν. Είπαμε να παίξουμε για την προσωπική μας αξιοπρέπεια, για αυτό έπρεπε να παίξουμε, αυτό είπαμε, δεν είπαμε πολλά. Στο πρώτο ημίχρονο ήμασταν αναξιοπρεπείς με την εμφάνιση που κάναμε. Δεν ήταν τα λόγια που άλλαξαν την εικόνα, αλλά το γεγονός πως ο κάθε παίκτης από το εσωτερικό του «εγώ» έκανε ένα προσωπικό βήμα προς τα εμπρός και φθάσαμε στη νίκη. Όλοι έκαναν αυτό που έπρεπε στο δεύτερο ημίχρονο».

Ο Άγγελος Τσάμης, από την πλευρά των παικτών, ανέφερε:
«Καλή χρονιά σε όλους. Το παιχνίδι ήταν πολύ σημαντικό και για εμάς και για τον Ίκαρο. Εμείς παίζαμε με την πλάτη στον τοίχο. Στο πρώτο ημίχρονο δεν δείξαμε την απαιτούμενη συγκέντρωση, κάναμε παιδαριώδη λάθη, όμως στα αποδυτήρια είπαμε ότι πρέπει να παίξουμε για την αξιοπρέπειά μας. Είχαμε κουράγιο και ψυχή και θέλω να συγχαρώ τους συμπαίκτες μου. Σίγουρα, είχαμε άγχος, αλλά αυτή είναι η δουλειά μας και πρέπει να το διαχειριζόμαστε. Πιστεύω ότι θα καταφέρουμε να γίνουμε καλύτερη ομάδα στη συνέχεια. Αν και περίμενα περισσότερο κόσμο στο γήπεδο, η ατμόσφαιρα ήταν φοβερή και πρέπει να πω εδώ ότι εμείς παίζουμε για τον κόσμο μας, για τον κόσμο της Ρόδου. Εύχομαι στα επόμενα παιχνίδια να έχουμε περισσότερο κόσμο στο γήπεδο και να μας στηρίζει όπως μας στήριξε και σήμερα (04/01) και τον ευχαριστούμε πολύ για αυτό».

Πηγή: eviaportal.gr

------------------------------------------------------------------------------------------------------------