Σάββατο 15 Μαρτίου 2014

0 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ 89-54 ΙΚΑΡΟΣ Χ.: Το έχασε απ' την αρχή

Με αρκετά προβλήματα και χωρίς μια τόσο σπουδαία εμφάνιση, ο Ίκαρος ηττήθηκε στη Νέα Σμύρνη, απ' τον ανώτερο Πανιώνιο, με 89-54. Η ομάδα της Χαλκίδας, έχασε τη διαφορά απ' το πρώτο κιόλας λεπτό του αγώνα, ενώ στη συνέχεια δεν μπορούσε να ακολουθήσει το ρυθμό των γηπεδούχων.
Ο Πανιώνιος μπήκε δυνατά στον αγώνα και για 4 λεπτά δεν άφησε τον Ίκαρο να σκοράρει, κάνοντας το 12-0. Η ομάδα της Χαλκίδας, έχασε το ρυθμό της και βρέθηκε αρκετά πίσω στο πρώτο δεκάλεπτο με 23-7. Στο ημίχρονο ο Πανιώνιος έφτασε στο +20 (43-23). Ο Πανιώνιος δεν έριξε τον ρυθμό του ούτε στο 2ο ημίχρονο, με τον Ίκαρο να δείχνει φανερά ότι έχει χάσει τη σημερινή μάχη να επιβιώσει στον αγώνα. Στο 3ο δεκάλεπτο, ο Πανιώνιος πέρασε στο +32 (67-36), ενώ στο τέλος του αγώνα πήρε τη νίκη με 35 πόντους διαφοράς (89-54).
Πάρα πολύ κακά τα ποσοστά για τον Ίκαρο. Στα δίποντα, ίσα που επιβίωσε με περίπου λίγο πάνω από 50% ευστοχία (20/39), αλλά το 1/16 τρίποντα (6,25%) και ιδιαίτερα στις βολές που δεν έβαλε ούτε τις μισές (11/23 με 47,8%).
Από τον Ίκαρο Χαλκίδας, καλύτερος ήταν ο Ντομινίκ Σάτον που έπαιξε και τα 20 λεπτά, βάζοντας 22 πόντους. Καλός ήταν και ο Ιβάν Άσκα με 12 πόντους. Οι υπόλοιποι περιορίστηκαν στους 2, 4 και 5 πόντους.
Την επόμενη αγωνιστική, Κυριακή 23 Μαρτίου, ο Ίκαρος Χαλκίδας, θα φιλοξενήσει στις 15:00 στο κλειστό Κανήθου, τον 33 φορές πρωταθλητή Ελλάδος και 6 φορές πρωταθλητή Ευρώπης, Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 23-7, 43-23, 67-35, 89-54
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 15 (5/10δίπ., 1/5τρίπ., 2/2β., 3ρ., 3ασ., 2κλ.), Σταμάτης 5 (1/1τρίπ.), Μοτσενίγος 2, Ντούβνιακ 11 (3/6δίπ., 1/3τρίπ., 2/2β., 4ρ.), Κάρτερ 13 (4/5δίπ., 1/2τρίπ., 2/3β., 5ρ., 2ασ.), Μίλμπορν 10 (3/5δίπ., 1/2τρίπ., 1/2β.), Αθανασούλας 4 (0/4τρίπ., 6ρ., 4ασ.), Μπατής 4 (1/3τρίπ., 5ρ., 6ασ.), Σκορδίλης 4 (4ρ., 2κοψ.), Μισέλ (4ρ.), Σίμτσακ 9 (9ρ.), Κυρίτσης 12 (2/3δίπ., 0/1τρίπ., 8/8β., 2λ.).

Ίκαρος Χαλκίδας (Γιαπλές): Γούντολ 2 (0/3τρίπ.), Άσκα 12 (5/9δίπ., 2/5β., 3ρ., 2λ.), Μανωλόπουλος 5 (0/4τρίπ.), Σάτον 22 (8/11δίπ., 1/2τρίπ., 3/7β., 13ρ., 2ασ., 2κλ., 4λ.), Γκαγκαλούδης 5 (0/3τρίπ., 3ρ., 2ασ., 4λ.), Σπανός 2 (0/1τρίπ.), Τολιόπουλος 4, Βουγιούκας 2, Δεμερτζής (0/1δίπ.), Ρίτσαρντς (0/1δίπ., 0/3τρίπ.), Μπέμπης (0/2δίπ.).

Συνολική στατιστική:
Πανιώνιος: 26/47δίπ., 6/21τρίπ., 19/29β., 32-16ρ., 17ασ., 5κλ., 3κοψ., 9λ.
Ίκαρος Χαλκίδας: 20/39δίπ., 1/16τρίπ., 11/23β., 24-6ρ., 5ασ., 4κλ., 2κοψ., 15λ.

Πηγή: eviaportal.gr

Δείτε το βίντεο ρεπορτάζ της Novasports, ΕΔΩ!

ΣΥΝΕΝΤΕΥΞΗ ΤΥΠΟΥ
Αυτή η ήττα του Ίκαρου Χαλκίδας, μέσα στον Πανιώνιο, δεν προκάλεσε εντύπωση στον προπονητή, Θανάση Γιαπλέ, ο οποίος προτίμησε να μη ρισκάρει με τους τραυματίες της ομάδας του απλώς για να μαζέψει τη διαφορά. Αναφέρθηκε, επίσης, στα πολλά προβλήματά τους, αλλά και τους νεαρούς παίκτες. Αναλυτικά τα όσα είπε…
Για τη βαριά ήττα από τον Πανιώνιο, στη Νέα Σμύρνη: «Συγχαρητήρια στον Πανιώνιο για την εύκολη νίκη. Το σημερινό (15/03) ματς ήταν έξω από το πλάνο μας. Είχαμε τραυματισμούς κι επιλέξαμε να μη ρισκάρουμε με τους Ρόμπερτσον, Ρίτσαρντς και Δεμερτζή. Θέλαμε, ασφαλώς, να είμαστε ανταγωνιστικοί, αλλά επιλέξαμε να είμαστε έτοιμοι για τον «τελικό» της επόμενης αγωνιστικής με αντίπαλο τον Ηλυσιακό από το να χάσουμε με 25 αντί για 35 πόντους σήμερα (25/03). Δώσαμε, λοιπόν, την ευκαιρία σε νέα παιδιά να αγωνιστούν και επικεντρωνόμαστε τώρα στους τραυματισμούς. Ψάχνουμε να βρούμε την ισορροπία, κάτι που δεν είναι εύκολο, ώστε να μην καταπονούμε τα παιδιά και ιδιαίτερα τους τραυματίες».
Για τον «τελικό» με τον Ηλυσιακό: «Προσηλωνόμαστε στον Ηλυσιακό και στους αγώνες που ακολουθούν, με αντιπάλους τους Κολοσσό Ρόδου και Άρη, που είναι όλη η χρονιά για εμάς».
Για τους νεαρούς παίκτες του Ίκαρου Χαλκίδας: «Δυστυχώς, πολλά νέα παιδιά πέφτουν σε άσχημες περιπτώσεις. Ο Ίκαρος για παράδειγμα παλεύει για τη σωτηρία του, μετράει κάθε παιχνίδι και δεν δίνει τόσες ευκαιρίες όσες θα έπρεπε στα νέα παιδιά. Εγώ είμαι λίγο καιρό με τα νέα παιδιά του Ίκαρου, αλλά βλέπω ότι έχουν ταλέντο και διάθεση. Αισθάνομαι μερικές φορές άσχημα που δεν μπορώ να τα βοηθήσω, αλλά όλα ξεκινούν από την προπόνηση. Χάρες δεν κάνουμε. Όταν ένα παιδί δείχνει στην προπόνηση ότι αξίζει παίρνει ευκαιρίες».

O Ντομινίκ Σάτον, μιλώντας εκ μέρους των παικτών, τόνισε: «Ξέραμε ότι δεν θα είναι ένα εύκολο παιχνίδι, είχαμε προβλήματα με τραυματισμούς στην προετοιμασία μας και προσπαθήσαμε να φανούμε ανταγωνιστικοί».