Δευτέρα 13 Φεβρουαρίου 2017

0 ΑΓΕΧ: Ήττα απ' τον πρωτοπόρο Ερμή

Ο Ερμής Σχηματαρίου μετέτρεψε το υποτιθέμενο ντέρμπι σε περίπατο, πέρασε και από τη Χαλκίδα κερδίζοντας την ΑΓΕΧ με 55-75, πήρε και το τρίτο σερί εκτός έδρας αγώνα μέσα σε μια εβδομάδα και αύξησε το σερί νικών στο 17/17 σπάζοντας όλα τα κοντέρ!
Μια νίκη που όμως στο Σχηματάρι δεν χάρηκαν όσο θα ήθελαν, καθώς σε μια ανύποπτη φάση στα μισά της β' περιόδου, ο Γιάννης Λούκας γύρισε το γόνατο και αποχώρησε από το παρκέ καταχειροκροτούμενος αλλά και με πολλούς και…ανησυχητικούς πόνους.
Στο αγωνιστικό κομμάτι, ο Ερμής δεν αντιμετώπισε κανένα απολύτως πρόβλημα απέναντι σε μια ΑΓΕΧ που κατέβηκε με μόλις 8 παίκτες!
Οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 2-0 και έκτοτε έκαναν 15′ λεπτά να ξαναβάλουν…γκολ!
Στο ενδιάμεσο, ο Ερμής έτρεξε ένα επιμέρους 0-20 με τον Φλώτσιο να πετυχαίνει 12 πόντους, για να τελειώσει η πρώτη περίοδος με 2-20, διεύρυνε το σερί στο 2-25 για να σπάσει το ρόδι ο Βελισσαράκος με 2 βολές μειώνοντας σε 4-25 και ενώ η ομάδα του Τσαούση αν ήταν πιο εύστοχη από τις βολές θα μπορούσε να είχε δώσει ακόμα μεγαλύτερες διαστάσεις στο σκορ.
Το υπόλοιπο του αγώνα είχε περισσότερο διαδικαστικό χαρακτήρα. Οι άμυνες χαλάρωσαν από ένα σημείο και μετά, ο Ερμής κράτησε το υπέρ του προβάδισμα με διακύμανση από 20-25 πόντους για να επικρατήσει τελικά με 75-55, με τον Τσαούση να δίνει αρκετό χρόνο και στις “ρεζέρβες”.
Στα αξιοσημείωτα επίσης, ο τραυματισμός στο πρώτο ημίχρονο του Βελισσαράκου που όμως "έσφιξε" τα δόντια παίζοντας μετά από κάποιες ανάσες που πήρε στον πάγκο, αλλά και τα 4/4 τρίποντα του Κώνστα που έδειξε γιατί αποτελεί διαχρονικά έναν τους καλύτερος σουτέρ της κατηγορίας!

Διαιτητές: Σπυρόπουλος-Χατζής.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 2-20, 15-14, 11-18, 27-23.
ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος): Χαρατσής 21 (1), Σταμέλος 3 (1), Μακρύγιαννης 4, Σιδερίδης, Αργυρίου, Φωτητζόγλου 19 (2), Βελισσαράκος 6 (1), Σαββόπουλος 2.
ΕΡΜΗΣ ΣΧΗΜΑΤΑΡΙΟΥ (Τσαούσης): Σπανός 6, Μούντριχας, Ξετρίχης, Γρηγοράκης 16, Κικίδης Κ. 2, Κώνστας 12 (4), Φλώτσιος 19, Κωνσταντούρας 4, Αγγελέτος 7, Κούτης 2, Γυφτονικολός 7, Λούκας 3 (1).