Πέμπτη 20 Απριλίου 2017

0 ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ: Νίκη με 3-0 την Παναχαϊκή, παρέμεινε στη Volley League

Με πανηγυρική νίκη επί της Παναχαϊκής ο Ηρακλής Χαλκίδας KINGS εξασφάλισε μαθηματικά την παραμονή του στην Volleyleague. Η ομάδα της Χαλκίδας είχε εξαιρετική απόδοση στο πιο κρίσιμο ματς της χρονιάς, στα πλαίσια της τέταρτης αγωνιστικής των πλέι άουτ και δεν άφησε περιθώριο στους αντιπάλους της να αμφισβητήσουν την ανωτερώτητα της.
Οι παίχτες του Σπύρου Γκολίτση είχαν μεγάλο προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος του πρώτου σετ και αντέδρασαν ψύχραιμα όταν η Παναχαϊκή κάλυψε μεγάλη διαφορά και ισοφάρισε σε 21-21. Στο δεύτερο σετ και πάλι ο Ηρακλής διατηρούσε μεγάλη διαφορά στο μεγαλύτερο μέρος του και αντέδρασε καλύτερα στην αντεπίθεση της Παναχαϊκής, που μπόρεσε απλά να πλησιάσει στους τρεις (21-18). Πιο ισορροπημένο ήταν το τρίτο σετ, με κλειστό σκορ, όμως και πάλι η ομάδα της Χαλκίδας ήταν πιο αποφασιστική και αποτελεσματική όταν το παιχνίδι πήγε πάνω απ΄ τους 20 πόντους και έτσι εκμεταλλευόμενη το πρώτο ματς μπολ που είχε στην διάθεση της έφτασε στην νίκη.
Ο Ηρακλής Χαλκίδας ολοκληρώνει τις επίσημες αγωνιστικές του υποχρεώσεις το Σάββατο 22/4, οπότε και θα αντιμετωπίσει εκτός έδρας την Κύζικο. Σ΄ ότι αφορά την μάχη της παραμονής, ανεξάρτητα απ΄ το αποτέλεσμα του ερχόμένου παιχνιδιού του Ηρακλή, το παιχνίδι της τελευταίας αγωνιστικής των πλέι άουτ μεταξύ Παναχαϊκής και Κυζίκου θα κρίνει ποια απ΄ τις δύο ομάδες θα παραμείνει στην Volleyleague και ποια θα ακολουθήσει την Ορεστιάδα στην Α2.

Διαιτητές: Μυλωνάκης, Μουλά Λ.
Διακύμανση:
1ο σετ: 8-4, 16-10, 21-16, 25-23
2ο σετ: 8-6, 16-11, 21-14, 25-21
3ο σετ: 8-6, 13-16, 21-20, 25-22
*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 4 άσσους, 38 επιθέσεις, 10 μπλοκ και 24 λάθη αντιπάλων και της Παναχαϊκής προήλθαν από 1 άσσο, 33 επιθέσεις, 3 μπλοκ και 25 λάθη αντιπάλων.

ΣΕΤ: 3-0 (25-23, 25-21, 25-22).

Ηρακλής Χαλκίδας (Γκολίτσης): Σπυριούνης 12 (10/25 επ, 2 μπλοκ, 33% υπ - 8% άριστες), Κανέλλος 8 (6/12 επ, 2 μπλοκ), Ντίνας 9 (4/6 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Κολτσιάκης 6 (4/10 επ, 2 άσσοι, 42% υπ - 27% άριστες), Ρενάν 1 (μπλοκ), Κουέβας 5 (4/12 επ, 1 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 71% υπ - 71% άριστες), Τάπια 8 (7/15 επ, 1 άσσος), Κλότσκο 3 (3/4 επ, 60% υπ - 40% άριστες), Αδαμόπουλος, Γαλιώτος.
Παναχαϊκή (Παπαδόπουλος): Ρεκ 6 (5/9 επ, 1 άσσος), Κοτσιλιάνος 2 (2/13 επ, 31% υπ - 19% άριστες), Λιβαθηνός, Ρουμελιώτης Ν. 12 (11/44 επ, 1 μπλοκ), Κωστόπουλος 11 (11/19 επ,, 59% υπ - 32% άριστες), Μαυραγάνης 6 (4/6 επ, 2 μπλοκ) / Ρουμελιώτης Μ. (λ, 38% υπ - 23% άριστες), Μουσλία (λ), Χριστιάς, Ντονάς.

Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Εστω και στη ψυχοφθόρο διαδικασία των πλέι άουτ καταφέραμε να κάνουμε τρεις νίκες και να εξασφαλίσουμε από απόψε την παραμονή μας για πρώτη φορά στην ιστορία της ομάδας. Κάναμε μεγάλη προσπάθεια για να φτάσουμε σε αυτό το 3-0 επί της Παναχαϊκής. Ευχαριστούμε τον κόσμο, του αφιερώνουμε την παραμονή μας στην κατηγορία και υποσχόμαστε καλύτερες στιγμές στο μέλλον. Ευχαριστώ τους αθλητές μου που τα έδωσαν όλα και δικαιώθηκαν και όσους ήταν κοντά μας και μας βοήθησαν. Θέλουμε να τελειώσουμε αήττητοι στο τουρνουά των πλέι άουτ και να πάρουμε την 9η θέση στη βαθμολογία. Ο αποψινός αγώνας κρίθηκε στο σερβίς και στο μπλοκ μας. Είχαμε καλό μπλοκ - άμυνα και είχαμε τον έλεγχο του αγώνα. Γενικά ήταν μία δίκαιη νίκη».
Ο προπονητής της Παναχαϊκής Παναγιώτης Παπαδόπουλος δήλωσε: «Δυστυχώς κάναμε μία κακή εμφάνιση που μας κοστίζει ακριβά. Στα δύο πρώτα σετ δεν υπήρχαμε στο γήπεδο και όταν κάναμε αντεπίθεση στο 3ο σετ είχαμε χαμηλά ποσοστά στην υποδοχή και στην επίθεση. Με τέτοια εμφάνιση δεν κερδίζεις τόσο σημαντικούς αγώνες. Στόχος μας είναι να πάρουμε καθαρή νίκη επί της Κύζικου αλλά για να το πετύχουμε αυτό την τελευταία αγωνιστική θα πρέπει να μαζέψουμε την ομάδα και να τα δώσουμε όλα σε ένα ματς που θα παίξουμε όλη τη χρονιά».