Δευτέρα 30 Οκτωβρίου 2017

0 ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ: Πρεμιέρα με νίκη, 3-0 τον Ηρακλή Θεσσαλονίκης

Ο Ηρακλής Χαλκίδας νίκησε με 3-0 σετ τον Ηρακλή Πετοσφαίρισης και μπήκε εντυπωσιακά στο 50ο πρωτάθλημα Volley League «Πάμε Στοίχημα». Η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση κατάφερε να κάνει ανατροπή από 21-22 στο 1ο σετ και με σερί 4-0 να επικρατήσει 25-22 ανοίγοντας και το δρόμο προς τη νίκη. Παρουσία πολλών φίλων του βόλεϊ που «ζέσταναν» το γυμναστήριο «Τάσος Καμπούρης» της Κανήθου οι δύο ημίθεοι έδωσαν δυνατό αγώνα που κρίθηκε στην ανάπτυξη αλλά και στην τακτική του σερβίς.
Ο Ηρακλής Πετοσφαίριση είχε το προβάδισμα μέχρι τον 20ο πόντο του 1ου σετ αλλά οι παίκτες του έκαναν πολλά λάθη στην τελική προσπάθεια. Χαρακτηριστικό είναι το 11/35 τελειωμένες του Απόστολου Αρμενάκη.
Αντίθετα εμπνεύσεις του Γκελίνσκι, δύο καλές άμυνες και μία άουτ επίθεση του Ριζόπουλος έφεραν σερί 4-0 για τους γηπεδούχους που πήραν το σετ. Παράλληλα ο Ηρακλής άλλαξε την τακτική στο σερβίς του και απέφυγε τα χαμένα σερβίς.
Από την αρχή του 2ου σετ μέχρι και το τέλος η ομάδα του Σπύρου Γκολίτση ήταν καλύτερη και πιο αποτελεσματική και είχε συνέχεια τον έλεγχο στο σκορ με προβάδισμα 2-4 πόντους.

Διαιτητές: Παπαδογούλας, Θεμελής.
Διακύμανση:
1ο σετ: 6-8, 15-16, 19-21, 25-22
2ο σετ: 8-3, 16-6, 21-14, 25-18
3ο σετ: 8-5, 16-12, 21-19, 25-20
*Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 2 άσσους, 49 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 17 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Πετ. προήλθαν από 1 άσσο, 32 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 22 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-0 (25-22, 25-18, 25-20) σε 80'
ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 12 (10/28 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ), Χαραλαμπίδης 11 (8/11 επ., 3 μπλοκ), Μακ Γουίλιαμ 10 (10/15 επ., 70% υπ. - 44% άριστες), Τσολάκος 6 (6/14 επ.), Μότα 16 (13/24 επ., 1 άσσος, 2 μπλοκ, 45% υπ. - 32% άριστες), Γκελίνσκι / Τσαδήμας (λ, 75% υπ. - 50% άριστες), Μακρυγιάννης 2 (2/2 επ.), Κολτσιάκης, Αδάμ.
ΗΡΑΚΛΗΣ ΠΕΤ. 2015 (Ορφανός): Μούχλιας 4 (4/10 επ., 32% υπ. - 20% άριστες), Προύσαλης 2 (2/2 επ.), Κιόσης 3 (3/4 επ.), Φέργκιουσον 10 (7/12 επ., 3 μπλοκ), Αρμενάκης 15 (11/35 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ), Ριζόπουλος 4 (4/10 επ., 72% υπ. - 67% άριστες) / Μπαμπαλιούτας (λ, 67% υπ. - 56% άριστες), Ευγενίδης, Τζιουμάκας 1 (1/2 επ., 67% υπ. - 17% άριστες).

12. Παμβοχαϊκός 0 (0-3)

Ο προπονητής του Ηρακλή Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Εγινε πολύ καλός αγώνας και το σκορ δεν αποτυπώνει την προσπάθεια των αντιπάλων μας που μας πίεσαν πολύ. Θεωρώ όμως πως εμείς παίξαμε πολύ καλά και μας βγήκαν οι διορθωτικές κινήσεις μέσα στο αγώνα σε σερβίς και ανάπτυξη. Πήραμε μία νίκη που μας τονώνει ηθικά και βαθμολογικά. Ικανοποιήσαμε τον κόσμο που ήρθε στο γήπεδο και έζησε μια ωραία βολεϊκή ατμόσφαιρα».
Ο προπονητής του Ηρακλή Πετοσφαίριση Γιάννης Ορφανός δήλωσε: «Έτσι όπως εξελίχθηκε ο αγώνας το 1ο σετ ήταν καθοριστικό. Κάναμε πολλά λάθη στα τελειώματα των επιθέσεων και δεν είχαμε εύκολους πόντους. Με την εμπειρία που έχουν οι παίκτες μου είναι οξύμορο να λέμε πως επηρεαστήκαμε από την απώλεια του 1ου σετ αλλά δυστυχώς αυτό συνέβη. Αντίθετα οι αντίπαλοι μας ελευθερώθηκαν και βρήκαν ρυθμό, ενώ εμείς πιεστήκαμε και δεν λειτούργησε τίποτα καλά».