Κυριακή 19 Νοεμβρίου 2017

0 ΑΟΧ - ΤΑΜΥΝΑΪΚΟΣ: Η προϊστορία (1976-2015)

Το πρώτο ματς ανάμεσα στις δυο ομάδες της Εύβοιας (ΑΟ Χαλκίς - Ταμυναϊκός Αλιβερίου) θα πραγματοποιηθεί σήμερα, Κυριακή 19 Νοεμβρίου, στις 15:00, στο δημοτικό στάδιο Χαλκίδας, για την 7η αγωνιστική του πρωταθλήματος της Γ' Εθνικής κατηγορίας και η ιστοσελίδα της Ευβοϊκής Γνώμης (egnomi.gr) θυμάται τα παλιά...

1976-77
Την περίοδο 1976-77, ο ΑΟΧ έπαιξε για πρώτη φορά στο τοπικό και ο Ταμυναϊκός βρέθηκε στο δρόμο του. Ο αγώνας εντος έδρας για τον ΑΟΧ δεν έγινε στο Στάδιο, αφού είχε κλείσει τότε για να μπει ο χλοοτάπητας. Η ομάδα της Χαλκίδας κέρδισε με 6-1 και τα γκολ είχαν πετύχει οι Βασ. Λώλης 2, Βαγγ. Αναγνωστάκης, Γιω. Τρίκκας, Μαν. Κωστάκης, Θαν. Παπαϊωάννου.

1993-94
Η μοναδική φορά που έχουν βρεθεί αντίπαλοι σε επίπεδο Εθνικής Ερασιτεχνικής κατηγορίας ήταν την περίοδο 1993-1994 για το πρωτάθλημα της Δ' Εθνικής. Μάλιστα, ο ΑΟΧ εκείνη τη σεζόν είχε κερδίσει την άνοδο στην επαγγελματική Γ' Εθνική κατακτώντας την 1η θέση σε ένα όμιλο από 18 ομάδες μόνο του Πειραιά (12) και της Εύβοιας (6). Ο αγώνας του Α' γύρου είχε γίνει στο Αλιβέρι και ο Ταμυναϊκός υποχρέωσε σε ισοπαλία (1-1) στη 2η αγωνιστική του πρωταθλήματος με τον αγώνα να σημαδεύεται και από μια κόκκινη για παίκτη από κάθε μια ομάδα.
Στο Β' γύρο, στις 23 Γενάρη, ο Ταμυναϊκος ήρθε στο στάδιο Χαλκίδας με νέο προπονητή-όπως και τώρα- τον Δημήτρη Σεϊταρίδη που είχε πάρει τη θέση του αείμνηστου Γιώργου Μεθενίτη. Ο ΑΟΧ που είχε προπονητή τον Μιχάλη Χιόνη, κέρδισε άνετα με 3-0. Δύο γκολ είχε σημειώσει ο Λαμπρινάτος (17', 78') κι ένα, λίγο πριν λήξει το ημίχρονο, ο Τάσος Ταυταρίδης (ο γιος του, Παναγιώτης είναι τώρα στην ομάδα της Χαλκίδας). Και σ' αυτό το ματς είχαν αποβληθεί στο τελευταίο 5λεπτο δυο παίκτες, ο Βασίλης Φωτιάς (Ταμυν.) και ο Γιώργος Ζαφειρόπουλος (ΑΟΧ).
Την ίδια χρονιά ΑΟΧ και Ταμυναϊκός βρέθηκαν αντίπαλοι στο Στάδιο Χαλκίδας και στον τελικό του κυπέλλου. Ηρθαν ισόπαλοι μετά τα 90 λεπτά με 1-1 και στην παράταση κέρδισε 3-2 ο ΑΟΧ και σήκωσε την κούπα ο αρχηγός των Χαλκιδέων Παναγιώτης Τοκπασίδης.

1997
Με τους ίδιους αντιπάλους επαναλήφθηκε ο τελικός του 1997, πάλι στο Στάδιο. Η Χαλκίδα νίκησε 2-0, αλλά τις εντυπώσεις είχε κερδίσει ο Ταμυναϊκός με τους πολλούς νεαρούς παίκτες του. Ανάμεσά τους και ο σημερινός προπονητής του Βαγγέλης Λαθουράς που ανέλαβε πριν λίγες μέρες στη θέση του Λύκου.

2005-06
Την περίοδο 2005-06 ο ΑΟΧ έπαιξε (26-3-06) πάλι για το πρωτάθλημα της Α' ΕΠΣΕ με τον Ταμυναϊκό. Οι Αλιβεριώτες τον σάρωσαν με 5-0 στο γήπεδο Μουστάκα/Τζιώτη που παραμένει κλειστό και ξεχασμένο... Σκόρερ ήταν οι Τσάγκος 3, Φωτιάς και Στάμου. Από τους παίκτες που παίζουν σήμερα, είχε αγωνιστεί ο Λεωνίδας Πιλάτης σαν αλλαγή στο β' ημίχρονο. Η ομάδα της Χαλκίδας στο τέλος της περιόδου υποβιβάστηκε.

2008-09
Την περίοδο 2008-09, ΑΟΧ και Ταμυναϊκός συναντήθηκαν (4-1-09) στο Στάδιο Χαλκίδας και οι γηπεδούχοι κέρδισαν με 2-1 για το πρωτάθλημα της Α' Εύβοιας. Ο Παναγιώτης Ηλίας είχε ανοίξει το σκορ στο 7' και η ομάδα της Χαλκίδας έκανε την ανατροπή στο τέλος. Στο 85' ισοφάρισε ο Παναγιώτης Χάλιος και στο 95' (!) ο Μιχάλης Θαλασσινός έκανε το 2-1.

2009-10
Την περίοδο 2009-10 ο ΑΟΧ κέρδισε πάλι το πρωτάθλημα στην Α' ΕΠΣΕ και είχε κερδίσει τον Ταμυναϊκό με 3-0 σε έναν αγώνα που είχε γίνει στις 17 Γενάρη του 2010. Τα γκολ είχαν πετύχει οι Γιωρ. Μάνεσης 30', Δημ. Βεζιρτζόγλου 33' και Κ. Γκαλαμέλος 44'. Στον πρώτο γύρο, όπου ήταν και η πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος, οι 2 ομάδες είχαν μείνει ισόπαλες με 0-0, μέσα στο Αλιβέρι.

Την περίοδο 2014-15, ο ΑΟΧ κέρδισε και πάλι το πρωτάθλημα της Α' ΕΠΣΕ και την άνοδο στη Γ' Εθνική μέσω μπαράζ. Την Κυριακή 26 Οκτωβρίου, είχε κερδίσει 4-0 τον Ταμυναϊκό, στο δημοτικό στάδιο Χαλκίδας και είχε κάνει το 6 στα 6 (το σερί συνεχίστηκε και σε επόμενα ματς). Σκόρερ για την ομάδα της Χαλκίδας ήταν οι Τσομπάνης (38', 52'), Ανέστης (65') και Κωνσταντάγκας (69'). Στον επαναληπτικό στο Αλιβέρι, ο ΑΟΧ πήρε την ισοπαλία με 1-1.