Δευτέρα 4 Δεκεμβρίου 2017

0 ΑΓΕΧ: Εντός έδρας ήττα απ' την Ιτέα στην παράταση (69-75)

Ακατάλληλο για καρδιακούς το παιχνίδι, με την ΑΓΕΧ στην καλύτερη φετινή της εμφάνιση να βάζει δύσκολα στην Ιτέα σε ένα μεγάλο ματς που κρίθηκε στο ένα σουτ! Για τρίτη φορά φέτος εκτός έδρας αγώνας της Ιτέας πάει στην παράταση, με την ομάδα του Χρ. Μωραΐτη να επικρατεί της ΑΓΕ Χαλκίδας μετά από έξτρα 5λεπτο με 75-69!
Ο Γ.Σ.Ιτέας ξεκίνησε με…βομβαρδισμό από την περιφέρεια και με 5 τρίποντα στην α’ περιοδο (3 ο Πράππας) προηγήθηκε με 21-24. Η ΑΓΕΧ όμως δεν το έβαζε κάτω και με τον Δημήτρη Βεζυρτζόγλου να βοηθάει σε πολλούς τομείς στην πρώτη του εμφάνιση το ματς είχε διαρκώς έντονο ενδιαφέρον. Το ημίχρονο έληξε 36-39 και η γ’ περιοδος 53-52 με τον Βεζυρτζόγλου στην εκπνοή να πετυχαίνει τρίποντο από το ένα καλάθι στο άλλο!!! Στη δ’ περίοδο η ΑΓΕΧ με ένα τρίποντο του Βελισσαράκου και καθοριστικούς πόντους των Κιάκου και Παστήρα προηγήθηκε με 63-56 μετά και από μια τεχνική ποινή που δέχθηκε ο Μωραΐτης, αλλά η Ιτέα δεν είχε πει την τελευταία της λέξη! Με τρίποντο του Αγγελόπουλου μείωσε 63-59, με νέο τρίποντο του Ευθυμίου 63-62, με την ΑΓΕΧ να έχει…τάσεις αυτοκτονίας, χάνοντας μεταξύ άλλων στο 63-62 και 2 βολές με τον Παστήρα! Στην τελευταία επίθεση η Ιτέα θα μπορούσε να πάρει και τη νίκη αλλά στα 4′ δευτερόλεπτα ο Γεωργαντάς είχε 1/2 βολές με τον αγώνα να πάει στην παράταση! Εκεί οι φιλοξενούμενοι με την ψυχολογία στα ύψη, πήραν διαφορά στο σκορ και μαζί μια μεγάλη εκτός έδρας νίκη με 75-69 με τους Γεωργαντά και Μπαντελά να δίνουν λύσεις στην επίθεση.

Διαιτητές: Γερονικολός-Μαμασούκα.
ΔΕΚΑΛΕΠΤΑ: 21-24, 36-39, 53-52, 63-63 (καν.διάρκεια), 69-75 (τελ. αποτελ.).
ΑΓΕ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Βελισσαράκος): Κιάκος 16, Σοϊλέδης, Παστήρας 21 (1), Τσάλλας 2, Μαλακασιώτης 10, Βεζυρτζόγλου Α. 6 (1), Βεζυρτζόγλου Δημ. 9 (2), Βελισσαράκος 5 (1), Πετρόγιαννης, Κικίδης Ν. 2, Ρίννης.
ΓΣ ΙΤΕΑΣ (Μωραΐτης): Παγώνης 2, Παπαθεοχάρης 5 (1), Μπαντελάς 14, Γεωργαντάς 15, Λύτρας, Αγγελόπουλος 15 (3), Πράππας 9 (3), Ευθυμίοου 11 (2), Παπαδήμας 1, Δημητρίου, Κουτρόγιαννος 3 (1), Σκούρας.