Πέμπτη 8 Μαρτίου 2018

0 ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ: Ήττα στο Ρέντη απ' τον Φοίνικα, τα λαμόγια της ΕΣΑΠ έστειλαν αυτόν που ήθελαν στο Final 4

Συγχαρητήρια για το σκάνδαλο της ΕΣΑΠ η οποία παρέβλεψε το νόμο και έστειλε στο Final 4 του League Cup, την ομάδα που ήθελε.
Ο Ηρακλής Χαλκίδας, ύστερα από το Κύπελλο, αποχαιρέτησε και το League Cup, καθώς ηττήθηκε στον αγώνα μπαράζ για την είσοδο στο Final 4, χθες (7/3 21:00), από τον Φοίνικα Σύρου.
Η ομάδα της Σύρου επικράτησε επί της Ευβοϊκής ομάδας με 3-1 σετ και πήρε το "εισητήριο" για τις καλύτερες 4 ομάδες που θα συνεχίσουν στον εν λόγω θεσμό και θα αντιμετωπίσει τον Ολυμπιακό.
Ο Φοίνικας κατέκτησε άνετα το πρώτο σετ με 25-19, 24'. Ο Ηρακλής αντέδρασε και ισοφάρισε σε 1-1, κατακτώντας το δεύτερο σετ με 25-18, 26'.
Η συνέχεια για την ομάδα του Σπύρου Γκολίτση δεν ήταν η ιδανική, καθώς έχασαν το τρίτο σετ με 25-11,22' δίνοντας ισχυρό προβάδισμα στον αντίπαλο.
Στο τέταρτο και τελευταίο σετ η ομάδα της Χαλκίδας προσπάθησε να μείνει κοντά στο σκορ, όμως οι Συριανοί, κατάφεραν να το κατακτήσουν, με 25-20, 26' και να πάρουν την πρόκριση, που θα τους φέρει αντιμέτωπους με τους "ερυθρόλευκους".

ΑΝΑΛΥΤΙΚΑ ΤΑ ΣΕΤ:

1ο σετ: 1-0 πλασέ Γιορντάνοφ, 2-0 πάιπ από τον Πέτερλιν, 2-1 πρώτος χρόνος από Χαραλαμπίδη μειώνει ο Ηρακλής Χαλκίδας, 3-1 λάθος στην άμυνα του Ηρακλή, 3-2 άουτ σερβίς Γιορντάνοφ, 4-2 φιλέ από τον Ηρακλή, 5-2 άσσος του Στεφανίδη, 6-2 νέα παράβαση φιλέ από τον Ηρακλή, 7-2 άουτ επίθεση Πεντράο, 8-2 μπλοκ Πέτερλιν, 8-3 πρώτος χρόνος από Πεντράο, 9-3 επίθεση Γιορντάνοφ, 9-4 πρώτος χρόνος Πεντράο, 9-5 κόντρα επίθεση Μότα μετά από ωραίο σερβίς Πεντράο, 10-5 άουτ το σερβίς του Πεντράο, 10-6 άουτ επίθεση Γιορντάνοφ, 10-7 ο Γάτσης σε πρώτο χρόνο καρφώνει άουτ, 11-7 πρώτος χρόνος από τον Γάτση, 11-8 επίθεση του Μότα,11-9 κόντρα επίθεση Γκόμεζ, 12-9 επίθεση του Στεφανίδη, 13-9 άουτ επίθεση Γκόμεζ, 13-10 επίθεση Δελιπρίμης, 13-11 λάθος Στεφανίδης, 14-11 επίθεση Στεφανίδης 15-11 πλασέ Γιορντάνοφ, 15-12 επίθεση πρώτου χρόνου από Πεντράο, 16-12 επίθεση Γιορντάνοφ, 17-12 λάθος του Γκομεζ, 17-13 σερβίς Στεφανίδη στο φιλέ, 17-14 μπλοκ Πεντράο, 18-14 μπλοκ άουτ Ηλίας, 19-14 ο Γιορντάνοφ με δεύτερη προσπάθεια ανοίγει το σκορ στο +5 για τον Φοίνικα και τάιμ άουτ από τον Σπύρο Γκολίτση, 20-14 άσσος από τον Χήρα, 20-15 άουτ σερβίς από τον Χήρα, 20-16 πλασέ του Μότα μετά από φάση διαρκείας, 21-16 πρώτος χρόνος από τον Γάτση, 21-17 επίθεση του Μότα, 22-17 επίθεση του Πέτερλιν, 23-17 επίθεση Γιορντάνοφ, 23-18 επίθεση του Γκόμεζ, 24-18 άουτ σερβίς από τον Μότα, 24-19 άουτ σερβίς Χαραλαμπίδη, 25-19 φιλέ από τους παίκτες του Ηρακλή.
2o σετ: 0-1 πλασέ του Μότα, 1-1 ο Πεντράο χάνει το σερβίς, 1-2 επίθεση Μότα, 2-2 επίθεση Γιορντάνοφ, 3-2 μπλοκ Πέτερλιν στον Μότα, 3-3 απάντηση του Χαραλαμπίδη, 3-4 καλό σερβίς Μότα και ο Γκόμεζ στο «πέναλτι» 3-5, ωραία κόντρα επίθεση του Γκόμεζ 3-6, 4-6, ο Μότα σερβίρει στο φιλέ, 4-7 πρώτος χρόνος Χαραλαμπίδη, 4-6, πρώτος χρόνος Πεντράο 4-7, άσσος από Γκόμεζ 4-8, ο Γκόμεζ χάνει το σερβίς 5-8, πρώτος χρόνος του Πεντράο 5-9, μπλοκ του Γκελίνσκι στον Στεφανίδη 5-10 τάιμ άουτ ο Κασμαρτσικ, πρώτος χρόνος από τον Γάτση 7-10, πλασέ από τον Γκόμεζ 7-11, διπλή μπαλιά από τον Φοίνικα 7-12 δεύτερο τάιμ άουτ από Κάσμαρτσικ, λάθος πάσα Γκελίνσκι στον Μότα 8-12, απ΄ευθείας πλασέ Γκελίνσκι 8-13, ο Χήρας σε πρώτο χρόνο μετά από φάση διαρκείας 9-13, μπλοκ Χήρας σε κόντρα επίθεση του Γκόμεζ 10-13, μπλοκ άουτ ο Μότα 10-14, επίθεση Γκόμεζ 10-15, κόντρα επίθεση του Γκόμεζ 10-16, φοβερή φάση διαρκείας με εντυπωσιακές άμυνες του Ηρακλή αλλά άουτ Δεληπρίμη 11-16, άουτ σερβίς Πεντίδη 11-17, πρώτος χρόνος του Γάτση 12-17, μπλοκ Πεντράο σε κόντρα επίθεση του Γιορντάνοφ 12-18, ωραία πάιπ από Στεφανίδη 13-18, πρώτος χρόνος του Πεντράο 13-19, άουτ σερβίς Γκελίνσκι 14-19, (ο Κολτσιάκης στη θέση του Δεληπρίμη), δεν κόβεται ο Πεντράο 14-20, άουτ σερβίς Γκόμεζ 15-20, άουτ σερβίς Γιορντάνοφ 15-21, μπλοκ άουτ ο Στεφανίδης 16-21, μπλοκ Χαραλαμπίδη σε Γιορντάνοφ 16-22, επίθεση Πέτερλιν 17-22, μπλοκ άουτ Χαραλαμπόιδης 17-23, πλασέ Γκόμεζ 17-24, επίθεση Πέτερλιν 18-24, πλασέ Γκόμεζ 18-25. Ισοφάρισε ο Ηρακλής.
3ο σετ: Μπλοκ του Γκελίνσκι στον Στεφανίδη 0-1, πλασέ ο Γάτσης 1-1, τριπλό μπλοκ στον Γκόμεζ 2-1, επίθεση του Πεντράο 2-2, επίθεση Γιορντάνοφ 3-2, ο Γιορντάνοφ έχασε το σερβίς 3-3, ωραία επίθεση Στεφανίδη 4-3, επίθεση Γκόμεζ 4-4, άουτ ο Γιορντάνοφ 4-5, επίθεση Γιορντάνοφ 5-5, επίθεση Πέτερλιν 6-5, επίθεση Γιορντάνοφ μέσα από τριπλό μπλοκ 7-5, άουτ επίθεση Δεληπρίμη 8-5, άσσος του Χήρα 9-5, άουτ επίθεση του Γκόμεζ 10-5 τάιμ άουτ από τον Γκολίτση, πρώτος χρόνος Χαραλαμπίδη σταμάει το σερβίς του Χήρα 10-6, πρώτος χρόνος Γάτση 11-6, ο Πεντράο καρφώνει στο φιλέ 12-6, ο Πεντράο κερδίζει μπλοκ άουτ από τον Πέτερλιν που το παραδέχεται 12-7, άουτ σερβίς Γκόμεζ 13-7, μπλοκ στον Γκόμεζ από Στεφανίδη, Γάτση και 14-7 δεύτερο τάιμ άουτ από τον Γκολίτση, άουτ το σερβίς του Πέτερλιν 14-8, ο Δεληπρίμης καρφώνει στο φιλέ 15-8, επίθεση Γιορντάνοφ 16-8, επίθεση του Κολτσιάκη 16-9, επίθεση του Στεφανίδη 17-9, επίθεση Στεφανίδης 18-9, επίθεση Γιορντάνοφ 19-9, φιλέ πάλι από τους παίκτες του Ηρακλή 20-9, επίθεση Στεφανίδη, συνεχίζει στο σερβίς ο Γιορντάνοφ 21-9, επίθεση Κολτσιάκης 21-10, επίθεση του Κολτσιάκη στο φιλέ 22-10, πλασέ Κολτσιάκη 22-11, επίθεση Χήρας 23-11, πρώτος χρόνος Χήρας 24-11, άουτ επίθεση Αμαριανάκης 25-11.
4ο σετ: Ο Μότα παραμένει στον πάγκο του Ηρακλή. Σύμφωνα με τον προπονητή του πονάει στο γόνατο και τον προφυλάσσει για τον αγώνα πρωταθλήματος με τον Παναθηναϊκό. Πλασέ του Πέτερλιν 1-0, επίθεση του Γιορντάνοφ 2-0, άουτ επίθεση Δεληπρίμη 3-0, ο Μαρούλης σερβίρει στο φιλέ 3-1, επίθεση Πέτερλιν 4-1, επίθεση Γιορντάνοφ 5-1, επίθεση Γιορντάνοφ 6-1, λάθος σερβίς από Φοίνικα 6-2, επίθεση του Γιορντάνοφ 7-2, άσσος Γάτσης 8-2, επίθεση πρώτου χρόνου από τον Πεντράο 8-3, ο Γκελίνσκι σερβίρει στο φιλέ 9-3, ο Κολτσιάκης επίθεση 9-4, επίθεση του Πέτερλιν 10-4, επίθεση του Γκόμεζ 10-5, πλασέ Γκόμεζ 10-6, επίθεση του Πέτερλιν 11-6, επίθεση Γκόμεζ 11-7, επίθεση Γιορντάνοφ 12-7, πρώτος χρόνος Χαραλαμπίδη 12-8, φιλέ ο Γιορντάνοφ 12-9, ο Γκελίνσκι σερβίρει στο φιλέ 13-9, επίθεση Πεντράο 13-10, άουτ επίθεση Γάτση 13-11, τάιμ άουτ ο Κάσμαρτσικ, επίθεση ο Στεφανίδης 14-11, επίθεση Δεληπρίμης 14-12, μπλοκ Πεντράο στον Γιορντάνοφ 14-13, επίθεση Γιορντάνοφ 15-13, επίθεση Γκόμεζ 15-14, ο Πεντράο πάτησε γραμμή στο σερβίς αλλά σέρβιρε και άουτ 16-14, πρώτος χρόνος Χαραλαμπίδη 16-15, επίθεση Γιορντάνοφ 17-15, άσσος του Στεφανίδη 18-15 τάιμ άουτ του Γκολίτση, ο Κολτσιάκης καρφώνει στην αντένα 19-15, επίθεση Γκόμεζ 19-16, επίθεση του Γιορντάνοφ 20-16, άουτ σερβίς Μαρούλη 20-17, άουτ σερβίς του Ηρακλή 21-17, άουτ σερβίς Πέτερλιν 21-18, άουτ σερβίς Κολτσιάκης 22-18, επίθεση ο Δεληπρίμης 22-19, μπλοκ Γιορντάνοφ σε Γκόμεζ 23-19, ο Γιορντάνοφ χάνει το σερβίς 23-20, επίθεση Γιορντάνοφ 24-20, άουτ επίθεση Γκόμεζ 25-20. Ο Φοίνικας νικάει 3-1 σετ και προκρίνεται στο φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ Νίκος Σαμαράς το οποίο μάλιστα θα διοργανώσει στη Σύρο.

Διαιτητές: Βουδούρης, Γεροθόδωρος
Διακύμανση:
1ο σετ: 8-2, 16-12, 21-16, 25-19
2ο σετ: 4-8, 10-16, 15-21, 18-25
3ο σετ: 8-5, 16-8, 21-09, 25-11
4ο σετ: 8-2, 16-14, 21-17, 25-20
*Οι πόντοι του Φοίνικα προήλθαν από 5 άσσους, 50 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 32 λάθη αντιπάλων και του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 2 άσσους, 49 επιθέσεις, 6 μπλοκ και 18 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 3-1 (25-19, 18-25, 25-11, 25-20) σε 108'
ΦΟΙΝΙΚΑΣ ΣΥΡΟΥ (Κάσμαρτσικ): Στεφανίδης 11 (10/22 επ., 1 άσσος, 65% υπ. - 41% άριστες), Χήρας 7 (3/5 επ., 3 άσσοι, 1 μπλοκ), Μαρούλης 2 (2/3 επ.), Γιορντάνοφ 23 (22/44 επ., 1 μπλοκ), Πέτερλιν 12 (9/20 επ., 3 μπλοκ, 58% υπ. - 19% άριστες), Γάτσης 6 (4/9 επ., 1 άσσος, 1 μπλοκ) / Ζήσης (λ, 50% υπ. - 12% άριστες), Ίλιτς, Ηλίας.
ΑΠΦΣ ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Χαραλαμπίδης 8 (8/14 επ.), Δεληπρίμης 3 (3/13 επ., 56% υπ. - 28% άριστες), Γκόμεζ 14 (13/27 επ., 1 άσσος), Μότα 9 (8/14 επ., 1 μπλοκ, 56% υπ. - 17% άριστες), Γκελίνσκι 3 (1/2 επ., 2 μπλοκ), Πεντράο 15 (11/16 επ., 1 άσσος, 3 μπλοκ) / Τσαδήμας (λ, 63% υπ. - 30% άριστες), Μακρυγιάννης, Κολτσιάκης 2 (2/4 επ., 57% υπ. - 0% άριστες), Αμαριανάκης, Αδάμ, Αναστασόπουλος, Τσολάκος 3 (3/7 επ.).

Ο προπονητής του Φοίνικα Σύρου Όσκαρ Κάρμαρτσικ δήλωσε: «Είμαι πολύ ευτυχισμένος. Είμαι ευτυχισμένος για τις δύο νίκες επί του Ηρακλή Χαλκίδας και μία επί του ΠΑΟΚ που δείχνει πως βρισκόμαστε σε άνοδο. Είμαι επίσης ευτυχισμένος που πήραμε την πρόκριση για το φάιναλ-4 του Λιγκ Καπ και κυρίως επειδή δώσαμε χαρά στον κόσμο που μας ακολούθησε, στους φιλάθλους το νησιού, τη διοίκηση, τους χορηγούς μας και όσους μας στηρίζουν. Θα μείνουμε στην Αθήνα μέχρι το Σάββατο που έχουμε πάλι εδώ στο Ρέντη τον αγώνα με τον Ολυμπιακό. Με τον Ολυμπιακό θα παίξουμε και στον ημιτελικό του Λιγκ Καπ. Ευχή μου είναι να νικήσουμε και τους δύο αγώνες με τον Ολυμπιακό».
Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας Σπύρος Γκολίτσης δήλωσε: «Δυστυχώς τη στιγμή που ισοφαρίσαμε τον αγώνα και είχαμε πάρει τον έλεγχο είχαμε την ατυχία με τον Μότα που τραυματίστηκε. Μου είπε πως πονάει στο γόνατο και τον έκανα αλλαγή. Έχει χρόνιο πρόβλημα αλλά τώρα έδειχνε να πονάει μετά από μία κίνηση που έκανε. Θα κάνουμε απόψε εξετάσεις για να μάθουμε το πρόβλημα που έχει. Ελπίζω να μην απουσιάσει από το ματς πρωταθλήματος με τον Παναθηναϊκό στην έδρα μας. Θέλαμε πολύ αυτή την πρόκριση αλλά έτσι όπως ήρθαν τα πράγματα δεν θα είμαστε στην τελική φάση. Στεναχωριέμαι για αυτό και για τον κόσμο μας που περίμενε την διοργάνωση στην Χαλκίδα. Στρέφουμε αποκλειστικά το ενδιαφέρον μας στο πρωτάθλημα».

Την Κυριακή 11 Μαρτίου, στις 19:00, ο Ηρακλής Χαλκίδας θα φιλοξενήσει τον Παναθηναϊκό, στο κλειστό Κανήθου, για το πρωτάθλημα της Volley League.