Κυριακή 1 Δεκεμβρίου 2013

0 ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ 73-80 ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ: Πλησίασε, αλλά έχασε

Προσπάθησε αλλά δεν τα κατάφερε ο Ίκαρος Χαλκίδας, απέναντι σε μία πολύ καλή ομάδα και ηττήθηκε με 73-80 απ' τον Πανιώνιο. Σε ένα κατάμεστο για άλλη μια φορά κλειστό Κανήθου, ο Ίκαρος Χαλκίδας, πάλεψε απέναντι σε έναν έμπειρο αντίπαλο, αλλά έχασε με μικρή διαφορά.
Ο Ίκαρος Χαλκίδας, μπήκε δυνατά στον αγώνα και προηγήθηκε με 7-2. Στη συνέχεια όμως, οι φιλοξενούμενοι πήραν μπρος και κατάφεραν να προηγηθούν στο πρώτο δεκάλεπτο με 15-17, ενώ στο ημίχρονο κατάφεραν και πήραν μια διαφορά 10 πόντων (30-40). Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο Ίκαρος Χαλκίδας, προσπάθησε να πλησιάσει το σκορ και έφτασε στο -5 (48-53). Στο τέταρτο δεκάλεπτο, οι παίχτες της Χαλκίδας, μπήκαν αποφασισμένοι και κατάφεραν, 6 λεπτά πριν τη λήξη, να μειώσουν στους 2 (57-59). Εκεί όμως ο Πανιώνιος έκανε το ξέσπασμα. Με 2 συνεχόμενα τρίποντα του Μίλμπορν, το σκορ ξέφυγε στο 57-65, ενώ οι νεοσμυρνιώτες, έφτασαν τη διαφορά και στους +13 (60-73). Το μόνο που κατάφερε ο Ίκαρος Χαλκίδας, ήταν να μειώσει σε 73-80, όπου ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.
Για τον Πανιώνιο, ο Λάντον Μίλμπορν, με 16 πόντους, ήταν απ' τους καλύτερους του αγώνα, ενώ αρκετά καλά έπαιξαν και οι ΜακΚόλουμ (17) και Κάρτερ (15). Για τον Ίκαρο Χαλκίδας, τη διαφορά έκανε ο Γιάννης Γκαγκαλούδης με 21 πόντους, ενώ καλός ήταν και ο Ντομινίκ Σάτον με 14.
Επόμενη αγωνιστική για τον Ίκαρο Χαλκίδας, είναι μέσα στο ΟΑΚΑ, με αντίπαλο μία απ' τις καλύτερες ομάδες της Ευρώπης, τον Παναθηναϊκό.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 30-40, 48-53, 73-80
Ίκαρος Χαλκίδας (Καλαφατάκης): Στρναντ 9 (3/6τρίπ.), Γκόβενς 8 (2/5τρίπ.), Παπανικολόπουλος 7 (1/3τρίπ.), Άσκα 10 (4/7δίπ., 2/3τρίπ.,2λ.), Μανωλόπουλος (0/1τρίπ.), Σάτον 14 (6/11δίπ., 0/1τρίπ., 2/3β., 4λ.), Γκαγκαλούδης 21 (5/12δίπ., 1/7τρίπ., 8/9β., 2ασ., 4λ.), Τολιόπουλος, Βουγιούκας, Μάσιτς 2, Ρίτσαρντς 2, Μπέμπης
Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 17 (2/9δίπ., 2/6τρίπ., 7/7ν., 4ασ., 4λ.), Ντούβνιακ 2 (0/2δίπ., 0/2τρίπ., 2/2β., 3ασ.), Κάρτερ 15 (3/3δίπ., 3/4τρίπ., 6ρ., 2κλ., 5λ.), Μίλμπορν 16 (2/3δίπ., 4/7τρίπ., 6ρ., 2ασ., 2κλ., 4λ.), Αθανασούλας, Σκορδίλης 6, Λάνγκφορντ 8 (0/1τρίπ.), Μισέλ 1 (0/2δίπ., 1/1β.), Σίμτσακ, Κυρίτσης 8 (0/1τρίπ., 2ασ.), Σαλούστρος 7 (1/3τρίπ.)