Τρίτη 10 Δεκεμβρίου 2013

0 ΠΑΟ 77-61 ΙΚΑΡΟΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ: Στάθηκε άξια και έχασε στο 3ο δεκάλεπτο

Πολύ καλή εικόνα χθες για τον Ίκαρο Χαλκίδας, ο οποίος χθες στο ΟΑΚΑ, στάθηκε άξια απέναντι στον περσινό πρωταθλητή Ελλάδος Παναθηναϊκό και έχασε με 77-61, σε έναν αγώνα που μέχρι τις αρχές του 3ου δεκαλέπτου, ήταν ντέρμπι. Χωρίς τους Άσκα, Σάτον, Στράντ και Σπανό, ο Ίκαρος αντιμετώπισε στα ίσα τον Παναθηναϊκό κι αν είχε και τους 4 αυτούς, το παιχνίδι μπορεί να είχε λήξει με διαφορετικό σκορ. Ντεμπούτο στο πάγκο του Ίκαρου Χαλκίδας, έκανε ο Άρης Λυκογιάννης και τα αποτελέσματα στην αλλαγή παιχνιδιού, ήταν φανερά.

Στο πρώτο ημίχρονο Παναθηναϊκός και Ίκαρος, ήταν πολύ κοντά στο σκορ. Ο Παναθηναϊκός, βρίσκεται μπροστά με 7-2, ο Ίκαρος μειώνει 9-7 και ξαναγίνεται το ίδιο με 14-7 και 14-11, όπου ήταν και σκορ πρώτου δεκαλέπτου. Στην έναρξη του δευτέρου, ο Παναθηναϊκός, βρισκόταν μπροστά σε μια δυνατή άμυνα από τον Ίκαρο Χαλκίδας, με αποτέλεσμα να χάνει επιθέσεις, αλλά δεν μπορούσε να το εκμεταλλευτούν αυτό οι παίχτες της Χαλκίδας, που έχαναν κι εκείνη τις επιθέσεις. Το 14-11, έγινε 20-11 και 23-13, ενώ ο Ίκαρος κατάφερε να μειώσει με τη λήξη του ημιχρόνου σε 30-24.

Ο Ίκαρος Χαλκίδας, ήταν κοντά στο σκορ με τον Παναθηναϊκό και μπαίνοντας για το 3ο δεκάλεπτο, κατάφερε να μειώσει σε 33-30 και να φέρει τα πάνω κάτω στον αγώνα, δίνοντας ένα χαρακτήρα ντέρμπι. Όμως, όπως στο εντός έδρας με τον Πανιώνιο, έτσι και στο ΟΑΚΑ χθες, αυτό δεν κράτησε πολύ. Ο Διαμαντίδης μέσα σε ένα λεπτό με μια προσωπική του ενέργεια και μια ασίστ στον Λάσμε, έκανε το 37-30. Ο Αντώνης Φώτσης άρχισε να.. παίρνει μπροστά και με 5 σερί πόντους, αλλά και ένα καλάθι του Ούκιτς που μεσολάβησε, το σκορ πήγε στο 42-30, ενώ στο 26’ ο Δημήτρης Διαμαντίδης με ένα ακόμα τρίποντο έκανε το 47-33. Ο Φώτσης με τον 8ο πόντο του στο τρίτο δεκάλεπτο έκανε το 50-33. Το ματς, ουσιαστικά έφτασε στο τέλος του, αφού ο Παναθηναϊκός με σερί 29-6, από το 33-30 εκτίναξε την διαφορά του σκορ στο 59-39, με τον Φώτση να κάνει την διαφορά.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Παναθηναϊκός, έφτασε το σκορ στο 62-39 και 72-47, αλλά ο Ίκαρος κατάφερε να μειώσει το σκορ και να χάσει αξιοπρεπώς από τον περσινό πρωταθλητή Ελλάδος Παναθηναϊκό. Ο Ίκαρος δευτερόλεπτα πριν το τέλος, είχε φτάσει το σκορ στο 77-57 και με ένα εντυπωσιακό τρίποντο και φάουλ, απ' τον Γκόβενς, το σκορ έφτασε στο 77-61, όπου ήταν και το τελικό σκορ του αγώνα.

Για τον Ίκαρο, μελανό σημείο του αγώνα, ο Τραυματισμός του Νίκου Παπανικολόπουλου (ρήξη αχίλλειου τένοντα). Εκπληκτικό παιχνίδι έκανε ο Μανωλόπουλος (17 π.), ενώ σε καλή μέρα βρέθηκαν οι Γκόβενς και Ρίτσαρντς. Πολύ καλός και ο Γκαγκαλούδης, ο οποίος με την εμπειρία του, στάθηκε δύσκολος αντίπαλος για τον Διαμαντίδη.

Επόμενη αγωνιστική για τον Ίκαρο Χαλκίδας, είναι το Σάββατο 14 Δεκεμβρίου, όπου θα αντιμετωπίσει τον Ηλυσιακό, στις 16:00, στο κλειστό Κανήθου, σε έναν αγώνα που θα κρίνει πολλά για το μέλλον της ομάδας της Χαλκίδας.

Τα δεκάλεπτα: 14-11, 30-24, 59-39, 77-61.
Παναθηναϊκός (Αργύρης Πεδουλάκης): Χαραλαμπόπουλος 3, Μπράμος 2 (3 ριμπάουντ, 3 κλεψίματα), Μπατίστ, Φώτσης 17 (5 ριμπάουντ), Ούκιτς 9 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ, 1 κλέψιμο), Λάσμε 12 (4 ριμπάουντ), Μαυροκεφαλίδης 11 (7 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Διαμαντίδης 10 (2 ριμπάουντ, 8 ασίστ, 2 κλεψίματα), Γκιστ (4 ριμπάουντ), Γιάνκοβιτς 10 (3 ασίστ), Αποστολίδης 3 (3 ριμπάουντ, 2 ασίστ).
Ίκαρος Χαλκίδας (Άρης Λυκογιάννης): Γκόβενς 16, Μάσιτς 3 (3 ριμπάουντ), Γκαγκαλούδης 11 (9 ασίστ), Παπανικολόπουλος, Μανωλόπουλος 17 (5 ριμπάουντ), Α. Βουγιούκας, Τολιόπουλος, Ρίτσαρντς 14 (7 ριμπάουντ), Μπέμπης.

Πηγή: eviaportal.gr

Βίντεο ρεπορτάζ αγώνα, από τη Novasports, πατήστε ΕΔΩ!