Παρασκευή 7 Φεβρουαρίου 2014

0 ΕΛΕΥΣΙΝΑ 71-60 ΙΚΑΡΟΣ Χ.: Πάλι τα "έσπασε" στο 2ο ημίχρονο

Πάλι τα ίδια... Πάλι στο 2ο ημίχρονο, ο Ίκαρος Χαλκίδας, έριξε την απόδοση του και έχασε έναν αγώνα που μπορούσε να κερδίζει, αν έπαιζε σοβαρά και ομαδικά όπως στο 1ο. Δυστυχώς για άλλη μια φορά, η κακή εμφάνιση του 2ου ημιχρόνου του στέρησε τη νίκη με αποτέλεσμα να χάσει πολύτιμο έδαφος για την παραμονή.
Όλα ξεκίνησαν ιδανικά για τον Ίκαρο Χαλκίδας και έφτασε γρήγορα στο +10 (9-19). Με καλή εμφάνιση, ο Ίκαρος έφτασε προηγήθηκε στο πρώτο δεκάλεπτο με 14-21. Ο Ίκαρος συνέχιζε να παίζει σοβαρά και συγκεντρωμένα και έφτασε στο +12 (16-28). Ο Πανελευσινιακός όμως απάντησε και με ένα σερί 17-5, ισοφάρισε σε 33-33. Ο Ίκαρος όμως δεν τα παράτησε και στο τέλος της 2ης περιόδου, με καλάθια των Ρίτσαρντς και Γκαγκάλουδη έκλεισε το ημίχρονο με 33-38.
Με διαφορετικό πρόσωπο βγήκε ο Ίκαρος Χαλκίδας στο 2ο ημίχρονο, που φαίνεται να ξέχασε την αυτοσυγκέντρωση του και το πάθος του στα αποδυτήρια. Αν και ο Ίκαρος ξαναπήρε κεφάλι με 36-43, αλλά με ένα σερί 14-0, ο Πανελευσινιακός όχι μόνο γύρισε το παιχνίδι, αλλά έφτασε να προηγείται με 50-43, ενώ το ημίχρονο έκλεισε με 52-46, υπέρ των γηπεδούχων. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ο Ίκαρος έμεινε από δυνάμεις και έβλεπε πως το παιχνίδι δεν γύρναγε, όταν ξαναπήρε διαφορά η ομάδα της Ελευσίνας με 65-54. Ο Πανελευσινιακός πήρε τη νίκη με 71-60, πετυχαίνοντας την 2η νίκη κατά της Χαλκίδας, καθώς είχε κερδίσει και μέσα στο Κανήθου.
Σύγχυση επικράτησε στις εξέδρες, κατά τη διάρκεια του αγώνα και στο τέλος. Στο τρίτο δεκάλεπτο, ο διαιτητής σταμάτησε το παιχνίδι για περίπου 5 λεπτά, καθώς οι φίλαθλοι του Πανελευσινιακού στο πέταλο (πολύ κοντά με τον αγωνιστικό χώρο), κινήθηκαν απειλητικά στον διαιτητή του αγώνα. Στο τέλος του αγώνα κι ενώ οι παίχτες των 2 ομάδων είχαν πάει στα αποδυτήρια, οι φίλαθλοι του Πανελευσινιακού, μπήκαν στον αγωνιστικό χώρο και κινήθηκαν απειλητικά σε άτομο της διοίκησης του Ίκαρου, που ήταν ακόμα στον πάγκο, ενώ η αστυνομία, "κλείδωσε" και δεν άφησε τους φιλάθλους της Χαλκίδας (είχαν ταξιδέψει στην Ελευσίνα περίπου 100 άτομα), να μπούνε μέσα κι εκείνοι στον αγωνιστικό χώρο, απαντώντας μόνο με "αντικείμενα". Διαφορετικά, θα υπήρχαν σοβαρά επεισόδια.
Απ' τον Ίκαρο, ξεχώρισαν οι Ρίτσαρντς με 17 πόντους και Γκαγκαλούδης με 15. Για τον Πανελευσινιακό ξεχώρισε ο Φαγιέ με 18 πόντους, ενώ πολύ καλοί ήταν και οι Φίσερ και Τζόουνς που μοιράστηκαν από 15 πόντους.
Την επόμενη αγωνιστική, ο Ίκαρος φιλοξενεί τα Τρίκαλα, σε ένα παιχνίδι που θέλει μόνο τη νίκη για να παλέψει και τις τελευταίες ελπίδες για την παραμονή στη Basket League.

Τα δεκάλεπτα: 14-21, 33-38, 52-46, 71-60
Πανελευσινιακός (Σκαραφίγκας): Νίκου 3 (1/2δίπ., 0/1τρίπ., 1/2βολ., 2ριμπ., 2ασ., 1κλ., 3λάθ.), Παπαμακάριος 6 (0/5δίπ., 1/4τρίπ., 3/4βολ., 2ριμπ., 2κλ.), Αράπης (0/1δίπ., 0/1τρίπ., 3ριμπ., 2ασ., 1κλ.), Ρος (0/1δίπ., 0/2τρίπ., 3ριμπ., 1λάθ.), Τζόουνς 15 (6/9δίπ., 0/2τρίπ., 3/6βολ., 9ριμπ., 1ασ.), Φαγέ 18 (7/11δίπ., 0/2τρίπ., 4/4βολ., 10ριμπ., 2ασ., 4λάθ.), Φίσερ 15 (5/6δίπ., 1/2τρίπ., 2/3βολ., 1ριμπ., 1ασ., 5κλ., 1λάθ.), Μελισαράτος (24''), Τέρνερ 10 (3/7δίπ., 4/8βολ., 9ριμπ., 2ασ., 1κλ., 4λάθ.), Μάντζαρης 4 (1/6δίπ., 2/2βολ., 2ριμπ., 1κλ.), Αβραμίδης (1ριμπ.)
Ίκαρος Χαλκίδας (Λυκογιάννης): Στραντ 5 (1/1δίπ., 1/1τρίπ., 1ασ., 1λάθ.), Γκόβενς 9 (4/9δίπ., 0/4τρίπ., 1/1βολ., 1ριμπ., 1κλ., 2λάθ.), Γούνταλ (0/1δίπ., 0/1τρίπ., 1λάθ.), Άσκα 7 (2/7δίπ., 0/1τρίπ., 3/4βολ., 11ριμπ., 1ασ., 2κλ., 4λάθ.), Μανωλόπουλος 3 (1/3τρίπ., 2ριμπ., 1ασ.), Σάτον 4 (1/2δίπ., 2/5τρίπ., 5/6βολ., 4ριμπ., 7ασ., 1κλ., 4λάθ.), Γκαγκαλούδης 15 (2/6δίπ., 2/5τρίπ., 5/6βολ., 4ριμπ., 7ασ., 1κλ., 4λάθ.), Σπανός (2λάθ., σε 3'55''), Ρίτσαρντς 17 (3/6δίπ., 2/3τρίπ., 5/9βο., 8ριμπ., 1κλ., 3λάθ., 1κοψ.)

Συνολική στατιστική
Πανελευσινιακός: 23/48δίπ., 2/15τρίπ., 19/29βολ., 30-15ριμπ., 12ασ., 11κλ., 18λάθ.
Ίκαρος Χαλκίδας: 13/32δίπ., 6/20τρίπ., 16/28βολ., 25-9ριμπ., 11ασ., 7κλ., 23λάθ.

Πηγή: eviaportal.gr

Πατήστε την παραπάνω εικόνα και δείτε το βίντεο - ρεπορτάζ του αγώνα, απ' τη Novasports