Δευτέρα 17 Οκτωβρίου 2016

0 ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ: Ήττα με 1-3 απ' τον Ολυμπιακό, αποκλεισμός στο League Cup

Την ήττα γνώρισε ο Ηρακλής Χαλκίδας με 1-3 στα σετ απ' τον Ολυμπιακό Πειραιώς, χθες Κυριακή 16 Οκτωβρίου, στο κλειστό Κανήθου και αποκλείστηκε απ' το League Cup.
Ο Ολυμπιακός προηγήθηκε με 1-0 στο πρώτο σετ διάρκειας 23 λεπτών, ο Ηρακλής ισοφάρισε σε 1-1 μετά από ένα συγκλονιστικό δεύτερο σετ που κράτησε 33 λεπτά, αλλά ο Ολυμπιακός πάτησε γκάζι και "καθάρισε" το ματς, αλλά και την πρόκριση, κάνοντας το 1-2 σε 29 λεπτά και το 1-3 σε 26 λεπτά.
Σε συνδυασμό με την ήττα της Παρασκευής, ο Ηρακλής Χαλκίδας, στον όμιλος της Χαλκίδας του League Cup, τερμάτισε 3ος ενώ στο Final 4, πέρασε ο Ολυμπιακός. Από τους άλλους ομίλους πέρασε ο ΠΑΟΚ, ο Ηρακλής Θεσσαλονίκης και  Παναθηναϊκός.

Διακύμανση:
1ο σετ: 3-8, 9-16, 13-21, 16-25
2ο σετ: 6-8, 13-16, 18-21, 26-24
3ο σετ: 4-8, 10-16, 15-21, 21-25
4ο σετ: 6-8, 13-16, 15-21, 16-25

Οι πόντοι του Ηρακλή Χαλκίδας προήλθαν από 7 άσσους, 39 επιθέσεις, 9 μπλοκ και 28 λάθη αντιπάλων
Οι Ολυμπιακού προήλθαν από 7 άσσους, 49 επιθέσεις, 16 μπλοκ και 33 λάθη αντιπάλων.

Τα σετ: 1-3 (16-25, 26-24, 21-25, 16-25) σε 111'

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 18 (15/34 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κανέλλος 12 (6/17 επ, 2 άσσοι, 4 μπλοκ), Φερελ 8 (6/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Κλότσκο 5 (4/13 επ, 1 άσσος, 36% υπ -24% άριστες), Κασαμπαλής 4 (2/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 4 (4/13 επ , 58% υπ -16 % άριστες) / Παπαδημητρίου (λ, 47% υπ 37% άριστες), Μάρκου, Σπυριούνης 2 (1/4 επ, 1 μπλοκ), Κολτσιακης 1 (1/7 επ, 50% υπ - 28% άριστες), Αδαμόπουλος, Γαλιώτος
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπόσκαν): Νταφ 15 (10/15 επ, 1 άσσος, 4 μπλοκ), Φιλίποφ 2 (μπλοκ), Κοκκινάκης 6 (5/16 επ, 1 άσσος, 81% υπ - 43% αριστες), Άθος Kόστα 11 (8/13 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Αγκάμεζ 24 (16/28 επ, 2 άσσοι, 6 μπλοκ), Τσούπκοβιτς 9 (7/19 επ, 2 άσσοι, 40% υπ 40% άριστες)/ Γκούζντα (λ, 25% υπ), Στεφάνου (λ, 73% υπ -47% άριστες), Σουλτανόπουλος, Στιβαχτής 1 (άσσος), Φράγκος 4 (3/6 επ, 1 μπλοκ 54% υπ -31% άριστες), Στιβαχτής 1 (μπλοκ).

Ο διαγώνιος του Ολυμπιακού Λίμπερμαν Αγκάμεζ είπε: «Δεν ήταν εύκολη η πρόκριση αλλά είμαστε εδώ για να κερδίσει ο Ολυμπιακός, το πρωτάθλημα, κύπελλο και το Λιγκ Καπ. Ποτέ δεν είπα ότι η πρόκριση θα είναι εύκολη, έπρεπε από την αρχή να είμαστε δυνατοί και να μην αφήσουμε τον αντίπαλο να ανέβει γιατί είδατε τι έγινε στο δεύτερο σετ ήταν τρελό για εμένα».

Ο πασαδόρος του Ηρακλή Χαλκίδας Σταύρος Κασαμπαλής είπε: «Αν εξαιρέσουμε την πρώτη εμφάνιση με την Κηφισιά που παίξαμε μουδιασμένα και είχαμε άγχος θεωρώ ότι παίξαμε πολύ καλά με τον Ολυμπιακό, ήμασταν ανταγωνιστικοί, μέναμε μέσα στο παιχνίδι σε όλα τα σετ, πράγμα που είναι πολύ σημαντικό καθώς ο Ολυμπιακός είναι μια πολύ καλή ομάδα με σπουδαίους παίκτες, πήραμε ένα σετ κι αυτό μας δίενι ψυχολογία σίγουρα. Μέσα στην έδρα μας είναι καλό που στο σημερινό παιχνίδι είχαμε πολύ κόσμο, τον ευχαριστούμε πολύ που ήρθε. Συγχαρητήρια στο Γαλιώτο που πήρε ένα άσο όταν μπήκε σε ένα πολύ κρίσιμο σημείο, συγχαρητήρια σε όλα τα παιδιά γιατί παίξαμε πολύ ομαδικά κι εύχομαι καλή συνέχεια».

Αποτελέσματα Β΄ΟΜΙΛΟΣ (Χαλκίδα – Γυμναστήριο Κανήθου)
Ηρακλής Χαλκίδας – ΑΟΠ Κηφισιάς 0-3 (15-25, 16-25, 21-25) 14/10
Ολυμπιακός – ΑΟΠ Κηφισιάς 3-0 (26-24, 25-13, 25-18) 15/10
Ηρακλής Χαλκίδας – Ολυμπιακός 1-3 (16-25, 26-24, 21-25, 16-25) 16/10