Δευτέρα 3 Οκτωβρίου 2016

0 ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ: Νίκησε 3-2 τον Παναθηναϊκό στο 2ο Τουρνουά Χαλκίδας

Μεγάλη νίκη πέτυχε ο Ηρακλής Χαλκίδας, στο τελευταίο αγώνα του 2ου Τουρνουά Χαλκίδας, που πραγματοποιήθηκε αυτό το τριήμερο στο κλειστό Κανήθου. Την Κυριακή 2 Οκτωβρίου, η ομάδα της Χαλκίδας νίκησε τον Παναθηναϊκό με 3-2 στα σετ, κλείνοντας εντυπωσιακά το τουρνουά και δίνοντας υποσχέσεις στο κόσμο, ότι φέτος θα πρωταγωνιστήσει στην Α1 Εθνική κατηγορία.
Το πρώτο σετ πήγαινε πόντο - πόντο μέχρι το τέλος, όπου ο Ηρακλής Χαλκίδας το πήρε με 25-22. Εύκολη ισοφάριση για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος πήρε το 2ο σετ με 16-25. Με σοβαρότητα και πάθος και με έναν πολύ καλό Τάπια στην επίθεση και στα μπλοκ, ο Ηρακλής πήρε το 3ο σετ με 25-22 και προηγήθηκε ξανά με 2-1. Ο Παναθηναϊκός κατάφερε και ισοφάρισε ξανά κερδίζοντας δύσκολα το 4ο σετ με 22-25. Στο τάι μπρέικ το σέρβις του Τάπια,αλλά και του Κασαμπαλή δημιούργησαν προβλήματα στην υποδοχή των “πρασίνων” και προηγήθηκαν από την αρχή. Χωρίς να χάσουν το προβάδισμα τέλειωσαν το σετ με 15-10 και χειροκροτήθηκαν στο τέλος από τους θεατές του αγώνα.
Ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας, Σπύρος Γκολίτσης, δήλωσε τα εξής: «Είμαστε σε καλό δρόμο. Παρά την απουσία του Γκόρτσανιουκ λειτουργήσαμε ομαδικά και πήγαμε καλά σε ένα ματς με πίεση. Συνεχίζουμε την προετοιμασία για να είμαστε έτοιμοι για τις επίσημες υποχρεώσεις».
Το τουρνουά έληξε με μία νίκη και με μία ήττα για όλους. Τυπικά πρώτος ο Παναθηναϊκός, δεύτερος ο ΠΑΟΚ και τρίτος ο Ηρακλής Χαλκίδας, σε τριπλή ισοβαθμία που έπαιξε ρόλο η διαφορά των σετ.
Ο Ηρακλής Χαλκίδας, μέχρι στιγμής έχει πραγματοποιήσει πολύ καλές εμφανίσεις στα φιλικά και δείχνει έτοιμος για το δύσκολο πρωτάθλημα της Α1 Εθνικής κατηγορίας.
Επόμενο τουρνουά του Ηρακλή Χαλκίδας, πριν την έναρξη του πρωταθλήματος, είναι το ερχόμενο Σαββατοκύριακο, 8-9 Οκτωβρίου, στο τουρνουά Ολυμπιάδας Πατρών. Το Σάββατο θα γίνουν τα ημιτελικά όπου ο Ηρακλής Χαλκίδας θα αντιμετωπίσει την Παναχαϊκή και η Ολυμπιάδα Πατρών τον Παναθηναϊκό. Την Κυριακή θα γίνει ο μικρός και ο μεγάλος τελικός.

ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Κολτσιάκης Μάκης, Τάπια, Κανέλλος, Αδαμόπουλος, Κασαμπαλής, Κλότσκο / Παπαδημητρίου (λ), Σπυριούνης, Αντιφάκος, Γαλιώτος, Φέρελ.
ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ ΑΟ (Ανδρεόπουλος): Δημητριάδης, Γονζάλες, Πανταλέων, Χαραλαμπίδης, Μαρούλης, Τσίροβιτς / Δαρίδης (λ), Ρανγκέλ, Σύρος, Ρεζκ, Μπέλος.