Τρίτη 22 Νοεμβρίου 2016

0 ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ: Ήττα με 1-3 απ' τον Ολυμπιακό στο Κανήθου, τον κόντραρε στα ίσα

Πολύ καλή εμφάνιση πραγματοποίησε απέναντι στον Ολυμπιακό ο Ηρακλής Χαλκίδας KINGS, χθες, Δευτέρα 21 Νοέμβρη, στα πλαίσια της 5ης αγωνιστικής της Volleyleague (Α1). Η ομάδα της Χαλκίδας μπορεί τελικά να μην είχε βαθμολογικό κέρδος, αλλά άφησε υποσχέσεις για το μέλλον κοντράροντας στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα τους πανίσχυρους "ερυθρόλευκους".
Πέρα απ΄ το πρώτο σετ, όπου ο Ολυμπιακός πήρε από νωρίς μεγάλο προβάδισμα και το κέρδισε εύκολα, ο Ηρακλής ήταν ανταγωνιστικός στα επόμενα τρία. Κέρδισε το τρίτο με άνεση, πάλεψε μέχρι τέλους το τέταρτο, ενώ και στο δεύτερο είχε καλή εικόνα και δυσκόλεψε τους "ερυθρόλευκους", που ήταν καλύτεροι στις λεπτομέρειες και ξέφυγαν προς το φινάλε του.
Στα δύο πρώτα σετ ο Ολυμπιακός επέβαλλε πλήρως τον ρυθμό του, πήρε από την αρχή την διαφορά και έφτασε εύκολα στο 2-0. Στο τρίτο, ενώ όλα έδειχναν ότι η κατάληξη θα ήταν ίδια, ο Τάπια μειώνει σε 9-8 και στο σερβίς πάει ο Κανέλλος. Ο έμπειρος κεντρικός χάλασε την υποδοχή των ερυθρολεύκων, η ομάδα του εκμεταλλεύτηκε τις κόντρα επιθέσεις και τα λάθη των αντιπάλων και με σερί 6-0 ξέφυγε με 14-9. Η διαφορά έμεινε ως το τέλος παρά τις προσπάθειες του Αγκάμεζ να μειώσει. Έτσι, με λάθος του Φράγκου στο σερβίς η Χαλκίδα μείωσε σε 2-1.
Μεγάλο ντέρμπι έγινε στο τέταρτο σετ. Με άσσο του Τάπια η Χαλκίδα προηγήθηκε με δύο (9-7) και έδειχνε αποφασισμένος να διεκδικήσει κάτι περισσότερο. Ο Ανδρέας Φράγκος ισοφάρισε 13-13, ωστόσο δικό του λάθος έδωσε πάλι το προβάδισμα στους νεοφώτιστους. Ο Ομάρ Τάπια κουράστηκε, έκανε δύο λάθη και ο Ολυμπιακός ξέφυγε με +2 στο δεύτερο τεχνικό τάιμ άουτ (16-14). Η η διαφορά μεγάλωσε (22-17, 24-20) και ο Κοκκινάκης με επίθεση τελείωσε το σετ με 25-21.
Αρκετός ήταν ο κόσμος που βρέθηκε στο κλειστό της Κανήθου, που πρέπει να έφυγε ικανοποιημένος απ΄ την εμφάνιση της ομάδας της Χαλκίδας αλλά και απ΄ το θέαμα που παρακολούθησε γενικότερα, σε μια ακόμη γιορτή του αθλητισμού, όπως είναι κάθε εντός έδρας παιχνίδι του Ηρακλή Χαλκίδας.

Ευχαριστημένος από την εμφάνιση των παιχτών του στο παιχνίδι με τον Ολυμπιακό, έμεινε ο προπονητής του Ηρακλή Χαλκίδας KINGS Σπύρος Γκολίτσης και εξέφρασε την σιγουριά του, ότι με τέτοιες εμφανίσεις η ομάδα μπορεί να μαζέψει τους βαθμούς που χρειάζεται για φτάσει στον στόχο της παραμονής στην Volleyleague.
Αναλυτικά: «Ο Φερέλ έχει πρόβλημα με τη μέση του. Μάλλον είναι ισχυαλγία αλλά αύριο θα κάνει εξετάσεις. Αναγκαστήκαμε να προσαρμοστούμε σε νέα δεδομένα. Και ο Ολυμπιακός μπήκε με διαφορετικό σχήμα με λίμπερο τον Γκούζντα. Ετσι χάσαμε εύκολα το πρώτο σετ αλλά στο δεύτερο παίξαμε καλύτερα και το σκορ μας αδικεί. Στο τρίτο σετ πιέσαμε στο σερβίς και μπήκαμε στον αγώνα. Δυστυχώς στο τέταρτο σετ το φοβηθήκαμε. Κάναμε λαθάκια, ο Φιλίποφ έπαίξε πρώτο χρόνο και μας ξέφυγε. Παρά την ήττα είμαι ευχαριστημένος από τη μαχητικότητα και την προσπάθεια που κάναμε. Με τέτοια εμφάνιση είναι βέβαιο πως θα πάρουμε βαθμούς στα ματς που κυνηγάμε για την παραμονή μας».

ΣΕΤ: 1-3 (16-25, 18-25, 25-19, 21-25).
Διακύμανση σκορ
1 24' (4 - 8, 10 - 16, 13 - 21, 16 - 25)
2 26' (6 - 8, 12 - 16, 16 - 21, 18 - 25)
3 27' (7 - 8, 16 - 11, 21 - 15, 25 - 19)
4 27' (8 - 7, 14 - 16, 17 - 21, 21 - 25)
Σύνολο 104' (80 - 94)
ΗΡΑΚΛΗΣ ΧΑΛΚΙΔΑΣ (Γκολίτσης): Τάπια 19 (17/32 επ, 2 άσσοι), Κανέλλος 8 (5/12 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ), Κλότσκο 7 (5/12 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ, 56% υπ - 31% άριστες), Κασαμπαλής 4 (2/4 επ, 1 άσσος, 1 μπλοκ), Γκόρτσανιουκ 12 (10/30 επ, 2 μπλοκ, 43% υπ - 29% άριστες), Αδαμόπουλος 5 (5/9 επ) / Παπαδημητρίου (λ, 50% υπ - 38% άριστες), Μάρκου, Κολτσιάκης (50% υπ - 17% άριστες), Γαλιώτος 1 (άσσος).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ ΠΕΙΡΑΙΩΣ (Μπόσκαν): Νταφ 8 (6/12 επ, 2 μπλοκ), Φιλίποφ 1 (μπλοκ), Κοκκινάκης 14 (12/22 επ, 2 μπλοκ, 57% υπ - 43% άριστες), Φράγκος 16 (13/27 επ, 1 άσσος, 2 μπλοκ, 87% υπ - 60% άριστες), Άθος Κόστα 11 (9/12 επ, 2 μπλοκ), Αγκάμεζ 22 (16/33 επ, 3 άσσοι, 3 μπλοκ) / Γκούζντα (λ, 51% υπ - 26% άριστες).